Nowy rząd, który ma wkrótce powstać, będzie, według polityków PiS, rządem kontynuacji, ale z korektami. Na razie kadrowa karuzela wciąż się kręci. Będą też nowe resorty i rekonstrukcja starych. Czy obejmie także Ministerstwo Obrony Narodowej i jego obecne kompetencje?
- Resort obrony może otrzymać dodatkowe kompetencje dotyczące cyfryzacji.
- Spółki skarbu państwa mają podlegać nowo utworzonemu resortowi skarbu. Czy także te pracujące dla wojska?
- Czy PGZ, największy krajowy koncern zbrojeniowy, po zmianie rządu czekają zmiany kadrowe? Dalsza konsolidacja grupy kapitałowej, powiększenie jej o nowe, ważne dla polskiego wojska zakłady, a przede wszystkim przyczynienie się do wyjścia z kłopotów zakładów Mesko S.A. przemawiają za dotychczasowym kierownictwem PGZ.
Wśród mnóstwa nieoficjalnych, enigmatycznych informacji nie ma żadnych dotyczących Ministerstwa Obrony Narodowej. Najpewniej dlatego, że pośród wymienianych nieoficjalnie zmian w resortach co do tego jednego nie ma wątpliwości. Trudno spodziewać się tam głębokich zmian.
MON może natomiast zyskać dodatkowe kompetencje. Jeśli dojdzie, jak sugerują niektórzy politycy, do rozbioru Ministerstwa Cyfryzacji, część jego departamentów, np. związanych z cyberbezpieczeństwem, może trafić do MON.
Skoro nie ma komentarzy, to znaczy, że dziennikarze nie mają wątpliwości, kto ma być ministrem obrony narodowej w drugiej kadencji - mówi WNP.PL Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Narodowej.
Jak podkreśla, nie komentuje informacji medialnych na temat zmian kadrowych, bo z reguły rzadko się zdarza, żeby ktoś z wcześniejszej giełdy nazwisk wszedł na stanowisko, na które dobrze poinformowani komentatorzy wskazywali.
Nasi rozmówcy nie chcieli się wgłębiać w temat, ale na pytanie o możliwość zmian w resorcie obrony odpowiadali zgodnie: - Nie będzie żadnej istotnej rekonstrukcji MON.
Nowy stary minister
Podobnie jednoznacznie mówiono o możliwym po wyborach powrocie na stanowisko ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza: - Minister Błaszczak doskonale radzi sobie w tym resorcie, sprawdził się.Nie ma mowy o zmianie na stanowisku ministra obrony narodowej, jeśli nie będzie odpowiednio wysokiego stanowiska dla Mariusza Błaszczaka. Wcześniej spekulowano, że mógłby zostać marszałkiem Sejmu. Teraz wiadomo, że będzie nim Elżbieta Witek.