Niemcy zawęzili listę dostawców myśliwców, wypadł Lockheed Martin

Niemcy zawęzili listę dostawców myśliwców, wypadł Lockheed Martin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 01-02-2019 13:35

Resort obrony Niemiec zawęził do dwóch listę myśliwców, które potencjalnie zastąpią w siłach powietrznych RFN starzejące się samoloty Tornado. Na obecnym etapie rozpatruje się zakup Eurofighterów produkowanych przez Airbus albo F-18 oferowanych przez Boeinga.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Z wyścigu odpadły samoloty F-35 i F-15 produkowane odpowiednio przez koncerny Lockheed Martin i Boeinga.

Zawężenie listy odzwierciedla według "Financial Times" próbę zachowania politycznej równowagi z dwoma największymi sojusznikami Niemiec - USA i Francją. Z jednej strony wprowadzenie do Luftwaffe F-18 zostałoby przyjęte z zadowoleniem przez Waszyngton, który od dawna naciska na Berlin, by zwiększył wydatki na obronność. Z drugiej, odrzucenie F-35, najnowocześniejszego spośród oferowanych samolotów, było ukłonem w stronę Paryża, który domagał się takiego ruchu.

F-35 byłby, co prawda, najbardziej perspektywicznym myśliwcem z punktu widzenia niemieckich sił powietrznych, ale tym samym postawiłby pod znakiem zapytania sens francusko-niemieckiego projektu Future Combat Air System, w ramach którego powstaje myśliwiec piątej generacji. Ma on wejść do służby w latach 2030-2040.

Komentatorzy zwracają uwagę, że gdyby Niemcy zdecydowały się na zakup Eurofighterów - za czym opowiadają się posłowie współrządzącej SPD - postawiłoby to pod znakiem zapytania zdolność udziału RFN w porozumieniu o współdzieleniu taktycznej broni nuklearnej w ramach NATO. Zakłada ono udostępnianie tej broni państwom Sojuszu Północnoatlantyckiego, które jej nie posiadają.

W przypadku Niemiec zadanie ewentualnego przenoszenia amerykańskich bomb atomowych może obecnie wykonywać około 45 przystosowanych do takiej akcji myśliwców Tornado. Pozostałe samoloty bojowe Luftwaffe się do tego nie nadają.

Rząd Niemiec chce utrzymać nuklearny potencjał sił powietrznych także po roku 2025, kiedy to rozpocznie się wycofywanie samolotów Tornado ze służby. Istnieją poważne wątpliwości, czy produkujący Eurofightery koncern Airbus zdołałby do tego czasu uzyskać dla nich amerykańską certyfikację do przenoszenia bomb atomowych, którą F-18 już posiadają.

Ponadto F-18 dysponują pokładowym systemem wykrywania i niszczenia radarów nieprzyjacielskiej obrony powietrznej, a dla Eurofightera wyposażenie takie trzeba by było dopiero opracować.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy zawęzili listę dostawców myśliwców, wypadł Lockheed Martin

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.207.90
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!