Rynek autonomicznych pojazdów podwodnych rośnie w zawrotnym tempie. Tak przynajmniej wynika z raportu Markets and Markets, który śledzi rynki finansowe na świecie. Wartość tego rynku ma osiągnąć w 2023 r. ok. 1,2 mld dol. Polscy naukowcy są liderami rozwoju biomimetycznych (biomimetyka - dział nauki zajmujący się naśladowaniem zachowania i funkcjonowania natury - red.) pojazdów podwodnych, które naśladują w budowie i ruchu żywe organizmy.
- Centrum Badań i Rozwoju współfinansuje projekt technologii dotyczących komunikacji i nawigacji podwodnej.
- Nad takim projektem pracuje konsorcjum, którego liderem jest Akademia Marynarki Wojennej, a w skład wchodzą Politechnika Krakowska, Przemysłowy Instytut Nauki i Pomiarów oraz Forkos z Gdyni.
- Dron podobny do morskich stworzeń może być wykorzystywany nie tylko w celach militarnych czy poszukiwawczych, ale również do inspekcji fauny i flory podwodnej.