PARTNERZY PORTALU

Polska Grupa Zbrojeniowa kupuje od Amerykanów lotnicze zakłady

Polska Grupa Zbrojeniowa kupuje od Amerykanów lotnicze zakłady
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Włodek Kaleta
  • Dodano: 04-03-2019 12:57

Jak dowiedział się WNP.PL, 27 lutego 2019 roku przedstawiciele wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej WSK PZL-Kalisz oraz Pratt & Whitney Rzeszów osiągnęli porozumienie w pozostałych kluczowych kwestiach, które mają doprowadzić do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży Zakładów Napędów Lotniczych w Rzeszowie.

  • Przejmowane zakłady zajmują się produkcją silników i przekładni  do śmigłowców Mi-2 i W-3 Sokół oraz samolotów M28 Bryza.
  • Nabycie Zakładów Napędów Lotniczych jest strategicznym i biznesowym przedsięwzięciem dla PGZ.
  • Pozyskanie zakładów w Rzeszowie zwiększy udział w rynku i potencjał operacyjny spółek lotniczych Grupy Kapitałowej PGZ.

Porozumienie jest rezultatem prowadzonych od wielu miesięcy rozmów. Przejmowane przez Polską Grupę Zbrojeniową zakłady zajmują się między innymi produkcją silników i przekładni wykorzystywanych w używanych przez polskie Siły Zbrojne śmigłowcach Mi-2 i W-3 Sokół oraz samolotach M28 Bryza.

Sfinalizowanie transakcji oznaczać będzie odzyskanie przez Skarb Państwa kontroli nad częścią majątku sprywatyzowanych w 2002 roku polskich zakładów lotniczych.

- Nabycie rzeszowskich Zakładów Napędów Lotniczych jest dla nas bardzo istotne ze względów strategicznych i biznesowych. Utrzymujemy zdolności do modernizacji i serwisowania w Polsce statków powietrznych wykorzystywanych przez nasze Siły Zbrojne - powiedział Michał Kuczmierowski, członek zarządu PGZ.

Dodał, że tym samym wzmacniamy potencjał domeny lotniczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej i tworzymy źródło stałych przychodów w perspektywie nawet 20 lat.

Producent lotniczych silników

Bogdan Karczmarz, prezes zarządu WSK PZL-Kalisz, bezpośredniego nabywcy zakładów w Rzeszowie, podkreślił, że transakcja pozwoli spółce rozwijać perspektywy sprzedaży usług serwisowych na rynki zagraniczne i rozszerzyć kompetencje zakładów w Kaliszu, wzmacniając efekt synergii pomiędzy obydwoma zakładami.

WSK PZL-Kalisz to spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej PGZ. Jest producentem lotniczych silników tłokowych i poddostawcą elementów dla przejmowanego zakładu w Rzeszowie. Produkuje też części do innych urządzeń wytwarzanych na eksport i współpracuje z kluczowymi, globalnymi podmiotami z branży lotniczej.

Części zamienne i serwisowanie

- Cieszę się że wykonaliśmy kolejny krok naprzód.  Zakład Napędów Lotniczych w Rzeszowie to istotny partner biznesowy dla Polskich Sił Zbrojnych, a ich sprzedaż przez PW Rzeszów związana jest z wdrażaniem strategii koncentracji naszej spółki na produktach o zasięgu światowym -  powiedział Marek Darecki, prezes zarządu Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

Zobacz także: Polska od 20 lat w NATO. Dziś rozpoczyna się NATO-Week

Nabycie przez stronę polską zakładów w Rzeszowie znacząco zwiększy udział w rynku i potencjał operacyjny spółek lotniczych Grupy Kapitałowej PGZ: WSK „PZL-Kalisz”, WZL-1 w Łodzi, WZL-2 w Bydgoszczy i WZL-4 w Warszawie.

Pozwoli też uzyskać PGZ zdolność do zabezpieczenia potrzeb produkcyjnych Sił Zbrojnych RP w zakresie części zamiennych i serwisowania statków powietrznych użytkowanych obecnie i w przyszłości.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Polska Grupa Zbrojeniowa kupuje od Amerykanów lotnicze zakłady

  • Wojciech 2019-03-07 14:50:12
    PO (...)?
  • smw 2019-03-04 21:28:33
    Innego wyjścia nie było ,bo gdzie byśmy serwisowali nasze poczciwe sokoły.A własciciel nie chce i nie musi.
    • Kappa 2019-03-06 13:58:11
      Serwis, by prowadzili uczeni w mowie i piśmie, fachowcy z WZL2 w Bydgoszczy ;-)
  • Tomek 2019-03-04 18:40:56
    Jak czytam niektóre komentarze, to wydaje mi się, że niektórzy mają kłopot ze zrozumieniem tekstu. Napisane jest wyraźnie: "zakłady zajmują się między innymi produkcją silników i przekładni wykorzystywanych w używanych przez polskie Siły Zbrojne śmigłowcach Mi-2 i W-3 Sokół oraz samolotach M28 Bryza". Chodzi o to, żeby - skoro taki złom u nas lata, mieć możliwości jego serwisowania, a nie być zdanym na łaskę amerykanów czy Włochów, którym ktoś te zakłady sprzedał. I tyle. A im po nic nie są potrzebne - bo tylko w Polsce praktycznie lata ten sprzęt. Tak więc korzyści są obustronne. Nie chodzi tu o budowę promów kosmicznych :-)
  • Wojciech 2019-03-04 17:10:49
    Kto i ile zarobi na tych karkołomnych transakcjach za kredyty?
  • Jadwiga 2019-03-04 16:17:52
    Już nas Gierek tak tumanił , rośliśmy w siłe i żyli dostatniej. Tylko kac był ciężki, a ostania ratę długu ( w większości umorzonego) spłacili po 2000 roku. Nie ma to jak dobre samopoczucie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.129.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!