Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki Cenzin i Cenrex, zajmujące się handlem sprzętem dla wojska i innych służb mundurowych, stały się jednym podmiotem - poinformowała 1 marca PGZ. Fuzja wpisuje się w konsolidację PGZ, która ma przynieść oszczędności i podnieść konkurencyjność Grupy.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Połączenie spółek ma skutkować obniżeniem kosztów funkcjonowania.
- Według PGZ zmiany w strukturze korporacyjnej pozwolą na wzbogacenie oferty.
- Polska Grupa Zbrojeniowa skupia 63 spółki.
"Cenzin i Cenrex - dwie do tej pory oddzielne spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej - od 1 marca 2019 roku funkcjonują jako jeden zintegrowany podmiot. Połączenie spółek jest elementem realizowanego przez PGZ S.A. procesu konsolidacji spółek w ramach Grupy Kapitałowej" - czytamy w komunikacie PGZ.
Cytowany w komunikacie członek zarządu PGZ Radosław Domagalski podkreślił, że "fuzja ma służyć lepszemu skoordynowaniu aktywności eksportowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej i poprawieniu jej efektywności". "Konsolidujemy dwie spółki prowadzące do tej pory działalność w tym samym segmencie rynku" - zaznaczył. "Jedna spółka zamiast dwóch to dla PGZ realne obniżenie kosztów ich funkcjonowania" - dodał.
Jak podała PGZ, 1 marca Sąd Rejonowy w Warszawie wpisał do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców połączenie Cenzin sp. z o.o. z Cenrex sp. z o.o. Tym samym Cenzin przejął wszelkie prawa i zobowiązania Cenrexu-u. "Połączenie firm w żaden sposób nie zakłóci współpracy i relacji z dotychczasowymi partnerami biznesowymi obydwu spółek" - zapewniła PGZ.
"Jesteśmy pierwszą spółką grupy PGZ, która sfinalizowała proces konsolidacji. Łączymy potencjały obydwu spółek, tworzymy bardziej profesjonalny zespół specjalistów i jeszcze bogatszą ofertę produktów, usług i innowacyjnych rozwiązań technologicznych" - podsumował członek zarządu ds. finansowych spółki Cenzin Jarosław Żurawski.
Według PGZ zmiany w strukturze korporacyjnej pozwolą na wzbogacenie oferty Cenzin o znane marki producentów światowej klasy uzbrojenia, systemów sieciocentrycznych, systemów dowodzenia i łączności. W ofercie znajdą się również zaawansowane systemy kamuflażu i ochrony balistycznej, systemy misji oraz terminale satelitarne.
O konsolidacji PGZ jako sposobie na zwiększenie konkurencyjności mówił w lutym w rozmowie z PAP prezes PGZ Witold Słowik. Wskazując na fuzję firm Cenzin i Cenrex zaznaczył, że nie było powodu, by utrzymywać dwie odrębne spółki specjalizujące się w handlu zagranicznym. Słowik podkreślał, że konsolidacja ma wyeliminować rywalizację między spółkami Grupy, co pozwoli PGZ być bardziej konkurencyjnym partnerem dla MON.
Cenzin sp. z o. o. działa na międzynarodowym rynku obrotu bronią i sprzętem specjalnym. Eksportuje usługi modernizacyjne dla sił zbrojnych, policji, służb mundurowych i jednostek specjalnych wielu krajów świata. Oferuje również eksport specjalistycznych wyrobów i usług dla odbiorców sektora przemysłu kolejowego. Cenzin jest dostawcą rozwiązań technologicznych i sprzętu specjalnego dla Sił Zbrojnych RP, służb podległych MSWiA i innych odbiorców
PGZ skupia 63 spółki, ma też udziały w 40 innych w branżach obronnej, stoczniowej i nowych technologii, a jej roczne przychody sięgają 5 mld zł.