PARTNERZY PORTALU

Polska Grupa Zbrojeniowa szykuje się na transfer technologii w ramach offsetu

Polska Grupa Zbrojeniowa szykuje się na transfer technologii w ramach offsetu
PGZ przygotowuje swoje zakłady do przyjęcia i wykorzystania nowych technologii w ramach offsetu towarzyszącego zakupowi systemu Patriot Fot. US Army
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 06-03-2019 18:49

Polska Grupa Zbrojeniowa przygotowuje swoje zakłady do przyjęcia i wykorzystania nowych technologii w ramach offsetu towarzyszącego zakupowi systemu Patriot w programie obrony powietrznej Wisła – zapewnia PGZ.

  • PGZ została wskazana przez rząd jako wyłączny offsetobiorca i główny polski partner w pierwszym etapie (Fazie I) programu Wisła. Tworzymy w naszych zakładach podstawy do przyjęcia i wykorzystania najnowszych technologii - oświadczyła Grupa.
  • Spora część zobowiązań offsetowych Fazy I dotyczy przygotowania technologicznego PGZ do Fazy II. Mowa tu szczególnie o zobowiązaniach dot. Systemu IBCS - informuje PGZ.
  • Niektóre publikacje zawierają stwierdzenia o nieprzygotowaniu bądź też braku potencjału technologicznego polskiego przemysłu koniecznego do absorbcji offsetu. Są to zarzuty nieprecyzyjne, niepoparte faktami i godzące w dobre imię polskiego przemysłu obronnego - oświadczyła PGZ

"PGZ została wskazana przez rząd jako wyłączny offsetobiorca i główny polski partner w pierwszym etapie (Fazie I) programu Wisła. Dzięki inwestycjom oraz transferowi kompetencji tworzymy w naszych zakładach podstawy do przyjęcia i wykorzystania najnowszych technologii" - oświadczyła Grupa. "Udział w programie stwarza również szanse na udział w globalnym łańcuchu dostaw czołowych na rynku światowym dostawców sprzętu wojskowego" - dodała firma w komunikacie.

Jak zaznaczyła PGZ, komunikat zawiera wyjaśnienia "dotyczące szczególnie istotnych, a niekiedy nieprecyzyjnie opisywanych wątków, jakie pojawiają się w tej sprawie w przestrzeni publicznej". "Spora część zobowiązań offsetowych Fazy I dotyczy przygotowania technologicznego PGZ do Fazy II. Mowa tu szczególnie o zobowiązaniach dot. Systemu IBCS" - czytamy.

Program obrony powietrznej średniego Wisła zakłada pozyskanie zdolności przeciwlotniczych i przeciwrakietowych do 100 km wraz z opracowywanym dla wojsk lądowych USA systemem dowodzenia IBCS.

Offset offsetowi nie równy

PGZ przypomniała, że program Wisła jest realizowany zgodnie z obowiązującą od 2014 r. ustawą offsetową, która "nie przewiduje kompensacyjnego charakteru offsetu", jak było w przypadku wcześniejszych zakupów uzbrojenia, w tym myśliwców F-16 czy Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. "Oznacza to, że offset nie polega teraz na dokonywaniu inwestycji w dowolnych sektorach gospodarki, lecz ma służyć ochronie podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa poprzez budowę konkretnych zdolności produkcyjnych, serwisowych i modernizacyjnych dla pozyskiwanego sprzętu wojskowego" - podkreśliła PGZ.

"Rozróżnienie tych dwóch modeli jest kluczowe dla zrozumienia kontekstu prowadzonych obecnie rozmów" - dodała PGZ. Zaapelowano też do "autorów tekstów, analiz i komentarzy o dochowanie należytej rzetelności w tej skomplikowanej, ale jednocześnie bardzo istotnej dla zrozumienia sprawy materii". "Precyzji wymaga również prezentowanie opinii publicznej informacji dotyczących amerykańskich zobowiązań offsetowych. W jednej z publikacji pojawiło się stwierdzenie o (…) amerykańskich inwestycjach offsetowych - coś takiego jednak nie istnieje" - napisała PGZ.

"Regulacje prawne wynikające m.in. ze zgodności z obowiązującym prawem UE nie pozwalają na realizowanie offsetu poprzez bezpośrednie inwestycje" - przypomniała PGZ. Jak zaznaczono "obecna ustawa offsetowa i zobowiązania przyjęte przez amerykańskie koncerny zbrojeniowe dotyczą budowania zdolności, głównie poprzez pozyskiwanie praw własności intelektualnej i licencji pozwalających na podjęcie przez zamawiającego i offsetobiorcę (czyli w tym przypadku PGZ) inwestycji pozwalających te zdolności zbudować". "Co więcej, strona amerykańska tak naprawdę nic nie inwestuje, bo wszelkie koszty ma pokryte w ramach kosztów offsetu wynikających z umowy offsetowej i podpisanej w jej wyniku umowy dostawy (tzw. LOA)" - zaznaczyła PGZ.

Polska Grupa Zbrojeniowa gotowa na odbiór technologii

Przypomniano też, że w ramach pierwszego etapu programu Wisła ma zostać zawartych 10 umów - pięć z rządem USA (umowa główna, umowy dotyczące szkoleń, dostawy sprzętu kryptograficznego oraz elementów systemu transmisji danych Link 16) i pięć z przemysłem krajowym: na dostawę pojazdów do przewodu rakiet, wozów łączności i kabin operatorów systemu IBCS.

Pozostałe elementy systemu zostaną dostarczone przez amerykańskie przedsiębiorstwa w ramach międzyrządowej formuły Foreign Military Sales (FMS). Niektóre elementy, w tym wyrzutnie, będą zamawiane przez stronę amerykańską w spółkach PGZ. "Jest to zamówienie będące częścią dostawy objętej kontraktem międzyrządowym i w żadnym wypadku nie można zaliczać go do realizacji zobowiązań offsetowych" - podkreśliła PGZ. Ma to służyć wypełnieniu zadeklarowanego przez amerykański przemysł ulokowaniu 50 proc. wartości zamówienia w polskim przemyśle obronnym - zaznaczono.

PGZ poinformowała, że umowa na produkcję wyrzutni jest na końcowym etapie negocjacji z amerykańskim przedsiębiorstwem odpowiadającym za ten produkt i Hutą Stalowa Wola.

"Niektóre z pojawiających się ostatnio publikacji i komentarzy zawierają stwierdzenia (niekiedy anonimowe) o nieprzygotowaniu bądź też braku potencjału technologicznego polskiego przemysłu koniecznego do absorbcji offsetu. Są to zarzuty nieprecyzyjne, niepoparte faktami i godzące w dobre imię polskiego przemysłu obronnego" - oświadczyła PGZ.

Chodzi o obronność, ale też o biznes

Jak podkreślono "zarówno PGZ S.A., jak i wchodzące w skład Grupy spółki są spółkami prawa handlowego, dlatego też pracują i prowadzą działania mające na celu osiąganie korzystnych wyników biznesowych". "Prowadzone ze stroną amerykańską rozmowy dotyczą miliardowych kontraktów i rozwiązań, które mamy wykorzystywać przez 30 kolejnych lat" - wskazała spółka. Zaapelowała "o dochowanie rzetelności w wypowiedziach i publikacjach oraz unikanie kreowania w przestrzeni publicznej jednostronnego i niepełnego obrazu prowadzonych negocjacji".

Program obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła został podzielony na dwie fazy. W ramach pierwszej w marcu br. Polska kupiła 16 wyrzutni, amunicję i sprzęt towarzyszący. W drugiej fazie Polska ma kupić tańsze pociski jako uzupełnienie podstawowych rakiet a także nowy radar o polu obserwacji 360 stopni.

Umowa sprzedaży Polsce przez USA zestawów Patriot została zawarta pod koniec marca ub. r. Kontrakt podpisany w ramach pierwszej fazy przewiduje dostawę dwóch baterii systemu Patriot, na które złożą się cztery jednostki ogniowe, w tym cztery sektorowe radary, cztery stanowiska kierowania walką, 16 wyrzutni, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 12 radiolinii i 208 rakiet PAC-3 MSE. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z opracowywanego dla US Army systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS. Wartość umowy wyniosła 4,75 mld dolarów (16,6 mld zł). 700 mln zł ma trafić do polskich zakładów zaangażowanych w program.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Grupa Zbrojeniowa szykuje się na transfer technologii w ramach offsetu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.56.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!