Polska Grupa Zbrojeniowa: Wyjście na prostą za 2 mld zł

Polska Grupa Zbrojeniowa: Wyjście na prostą za 2 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Włodek Kaleta
  • Dodano: 01-08-2019 13:50

Sytuacja wielu polskich zakładów zbrojeniowych wciąż jest zła. Trudno oczekiwać, że zmieni się nagle, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jednak mimo niemałych problemów, PGZ nie rezygnuje z szukania strategii, kompetencji i rozwiązań, które mają proces uzbrajania armii w polski sprzęt usprawnić i przyspieszyć.

Czesław Mroczek, wiceszef MON w rządzie PO-PSL, przypomina, że już od 2016 r. opinia publiczna otrzymuje niepokojące informacje o kondycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej, gnębionej zmianami kadrowymi i długami. W tej chwili spółka ma już czwartego prezesa.

Trudna jest też sytuacja dużej części spółek podległych PGZ. Dowiadujemy się o złych praktykach biznesowych w grupie, lawinowym wzroście zatrudnienia i wypłat, także na odprawy dla zwalnianych prezesów, co ma mocny wpływ na dynamikę przyrostu kosztów. Do tego rząd nie wspiera polskiego sektora zbrojeniowego tak, jak zapowiadał.

- Za rok 2016 i 2017 PGZ notowała straty. Za rok 2018 ma niewielki zysk, który w dużej mierze wynika z tego, że zwiększono trzykrotnie dotacje z Programu mobilizacji gospodarki. Szereg spółek jest nadal w bardzo trudnej sytuacji - opowiada poseł Mroczek, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Odnosząc się do tych wypowiedzi Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON, potwierdził, że resort obrony i rząd wspierają polski przemysł obronny, wspierają polskie spółki obronne na rynkach zagranicznych, w inicjatywach zbrojeniowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i UE oraz w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego i PESCO.

- W 2019 r. wartość umów zasadniczych realizowanych przez inspektorat wsparcia sił zbrojnych szacuje się na 2,2 mld zł. W tej grupie zamówień wskaźnik wykonawców krajowych planowany jest na poziomie 99 proc. - podkreśla wiceminister Skurkiewicz.

Witold Słowik, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. sprawę widzi tak: - Sytuacja polskiego przemysłu obronnego jest wynikiem działań i zaniedbań wszystkich rządów od 1989 roku. Obecna kondycja rodzimej zbrojeniówki wynika z tego, że nie było spójnej koncepcji rozwoju, a kolejne rządy zmieniały programy wprowadzane przez poprzedników - twierdzi.

Dodaje, że po 1989 r. polski przemysł zbrojeniowy nie był w dużej mierze modernizowany. Zapotrzebowania armii były z roku na rok coraz mniejsze. Zakłady zbrojeniowe żyły z wyprzedawania swojego majątku, a nie z ich podstawowego zadania, nie miały pieniędzy nawet na wypłaty.

W dalszej części artykułu

Jaka jest kondycja spółek należących do naszego czempiona zbrojeniowego? Co należy zrobić, aby zmaksymalizować wkład polskiego przemysłu w zapewnienie wojsku uzbrojenia i sprzętu?

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Polska Grupa Zbrojeniowa: Wyjście na prostą za 2 mld zł

  • qwerty 2019-08-02 22:28:48
    wojna rozwiąże ich problemy
  • Sierżant Rachuby 2019-08-02 12:12:23
    PODSTAWOWYM WARUNKIEM WYJŚCIA NA PROSTĄ SĄ PROFESJONALNE ZARZĄDY OD pgz zaczynająca a na spółkach kończąc. Firm nie stawiają na nogi urzędnicy w pgz przekładający papiery a fachowcy co w spółkach wyrośli przez 15- 20 lat na sukcesach budując kariery. Proszę mi pokazać chociaż 1 prezesa co udźwignie intelektualnie i fachowo problem np. konstrukcji lub produkcji czołgu. zbiór takich prezesów wynosi Z E R O.
  • jacek 2019-08-02 11:58:43
    Odszedł minister Misiewicz i klapa
  • Matołusz 2019-08-02 11:25:13
    do państwowych molochów zawsze się dopłaca, po prywatyzacji nagle zaczynają przynosić zyski
  • Kaem 2019-08-02 08:01:54
    Kompromitujące wpisy jakichś gnomow, debilkow , agencików. Tak to jest jak tzw demokracja pozwala wygłaszać swe "mądrości" byle jakiemu indolentowi. Taka demokracja to idealne narzędzie destrukcji dla zewnętrznych konkurentów politycznych.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.79.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!