Polska zamawia pierwsze wyrzutnie rakiet M142 HIMARS z USA

Polska zamawia pierwsze wyrzutnie rakiet M142 HIMARS z USA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/PSZ
  • Dodano: 19-10-2018 17:10

Polska przekazała stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie na dostawę jednego dywizjonu artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS w ramach programu Homar - podało 19 października Ministerstwo Obrony Narodowej.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Homar stanowi istotny element programu modernizacji polskiej armii.
  • System ma powstać dzięki współpracy z amerykańską firmą Lockheed Martin.
  • Elementem systemu mają być wyrzutnie rakiet M142 HIMARS.

Na jeden dywizjon złoży się 18 wyrzutni na podwoziach kołowych a także pojazdy towarzyszące, w tym wozy załadowcze i łączności. Kolejnym krokiem ma być wynegocjowanie umowy.

"Polska przekazała stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie (Letter of Request) na dostawę jednego dywizjonu M142 HIMARS w ramach realizacji zadania o kryptonimie Homar" - podał resort na swojej stronie internetowej. "Zgodnie z moją zapowiedzią Homar czyli jeden z ważniejszych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych wchodzi w fazę realizacji" - napisał na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.



HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) produkowany przez koncern Lockheed Martin jest systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS. Ta broń pozwala razić cele na odległość do 70 lub do 300 km. "Razem z wyrzutniami rakietowymi, Polska pozyska również środki rażenia oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy"- zaznaczyło MON.

"System HIMARS pozwoli na wykonywanie głębokich uderzeń rakietowych. Stanowi to niezwykle ważny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych RP" - napisał resort.

Według MON "przyjęty tryb pozyskiwania uzbrojenia ma przyśpieszyć dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar, w ramach przewidzianych na ten cel środków finansowych". Według nieoficjalnych informacji sporną kwestią był był także transfer technologii, których udostępnianie jest przedmiotem restrykcji amerykańskigo prawa, oraz zdolności polskich zakładów do przyjęcia oferowanych technologii.

Wprowadzenie do polskiej armii dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych pod nazwą Homar to jeden z głównych programów ujętych w planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-22. MON planowało zakup trzech dywizjonowych modułów ogniowych tego systemu. Zapotrzebowanie armii szacowano na 160 wyrzutni, a wartość programu na 8-10 mld zł.

Ofertę współpracy przemysłowej w programie Homar oprócz koncernu Lockheed Martin składały także państwowe izraelskie firmy zbrojeniowe Israeli Military Industries Systems (IMI) i Istraeli Aircraft Industries (IAI) produkujące zestawy LORA (Long Range Artillery); zainteresowanie polskim programem wyrażała też turecka firma Roketsan. Rozmowy trwały od 2015 r.

W lipcu 2017 r. konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej i dziewięciu spółek Grupy oraz prywatnej WB Electronics zarekomendowało firmę Lockheed Martin jako partnera do dalszych rozmów w programie Homar.

Pod koniec grudnia ub. r. PGZ zapewniała, że dostawy mogłyby się rozpocząć w dwa lata po podpisaniu umowy; a celem negocjacji nie jest zakup gotowego systemu, lecz uruchomienie centrum produkcyjno-serwisowego w kraju. W Polsce miały być produkowane m. in. pojazdy z napędem 4x4; 6x6 i 8x8; a pocisk o krótszym zasięgu miał zawierać polskie systemy łączności, kierowania ogniem, kontroli lotu i namierzania, czujnik zbliżeniowy, silnik rakietowy, elektroniczny zapalnik; krajowej produkcji miały być też system nawigacji i kontener na pociski. Kilka dni później ówczesny szef MON Antoni Macierewicz przyznał, że rozmowy z amerykańskim producentem są trudne.

W lipcu bieżącego roku MON postanowiło, że negocjacje w będą się toczyć w formule międzyrządowej. Jak informował resort, przyczyną rezygnacji z dotychczasowego sposobu pozyskania wyrzutni były m. in. "oczekiwania finansowe ze strony potencjalnych wykonawców, w tym zagranicznych, przekraczające środki, które MON zabezpieczyło na ten cel".

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polska zamawia pierwsze wyrzutnie rakiet M142 HIMARS z USA

  • Pikador 2019-02-12 14:16:15
    Po pierwsze żadnego lizania nie ma, a po drugie to ruskie by chciały se polizać twojej kobitki części. A tak - może nie poliżą.
  • paws 2018-10-19 21:34:27
    lizania jaj amerykanom ciąg dalszy. Znów przepłacimy za złudne poczucie bezpieczeństwa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.173.144
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!