Polska zyskała dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Będą także zdolne do ataku

Polska zyskała dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Będą także zdolne do ataku
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni mają zabezpieczać Polskę przez cyberatakami (zdjęcie ilustracyjne) Fot. PAP/Lech Muszyński
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Włodzimierz Kaleta
    Włodek Kaleta
  • Dodano: 08-02-2022 20:00

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, powołał 8 lutego dowództwo komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, które będzie ściśle zintegrowane z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Dowódcą Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni został gen. bryg. Karol Molenda.

  • Powstanie nowego komponentu wojsk do obrony cyberprzestrzeni, to efekt szczytu NATO w Warszawie w 2016 r., na którym potwierdzono, że obrona cyberprzestrzeni to podstawowe zadanie kolektywnej obrony NATO.
  • Sojusz uznał cyberprzestrzeń za obszar działań militarnych. W odpowiedzi na wyzwania związane z rozwojem nowych technologii MON rozpoczął budowę Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
  • Powołanie do życia nowego cyberkomponentu wojska to dobry moment, aby w skrócie przypomnieć, jak przebiega jego budowa i przypomnieć problemy z tym związane. Ten główny, zdaniem części analityków, to zbyt późne i wciąż za wolne działania w obszarze cyberbezpieczeństwa.
O utworzeniu wojsk cybernetycznych, które miały w ciągu kilku lat liczyć przynajmniej 1 tys. żołnierzy zdolnych do walki w cyberprzestrzeni, mówił już w 2017 r. Antoni Macierewicz, ówczesny szef MON. Na ich tworzenie przeznaczonych miało zostać 2 mld zł. Nie wyszło.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Polska zyskała dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Będą także zdolne do ataku

  • Prezentuj broń! Laptopa złóż! 2022-02-09 13:21:01
    Zdjęcie jest świetne i pasuje tu jak ulał! Ten jeden, łysy to chyba właśnie laptopa niesie na ramieniu, co nie? Głowę pochylił z rezygnacją, bo będzie musiał go zostawić! A po co się chwalił?
  • Samo życie 2022-02-09 13:16:52
    No! To dowództwo już jest, pozostało tylko żołnierzy zatrudnić, bo chyba nie z poboru będą łapać i szkolić na programistów! Umiejętność noszenia skrzynek z amunicją i ładowania działa tutaj nie wystarczy(?), ani szybkie pokonywanie przeszkód w "małpim gaju". Pozostaje pytanie otwarte i najważniejsze! Czy dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni mogą się obejść bez zawodowego, wieloletniego przygotowania informatycznego i hackerskich specjalizacji? Czy też może ma im wystarczyć służba zasadnicza i ew. szkoła podoficerska, w myśl zasady "... nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera!"? Z tym naborem żołnierzy może być niejaki kłopot, bo prawdopodobnie żaden doświadczony programista za stawkę niższą od rynkowej nie pójdzie dobrowolnie w kamasze, a o przymusie poborowym to chyba nie ma co marzyć, bo wiadomo nie o dzisiaj, że z niewolnika nie ma pracownika! W dodatku nijak nie można sprawdzić, czy żołnierz z poboru pod przymusem wzorowo wywiązuje się z obowiązków służbowych względem Ojczyzny, czy aby się nie opier...la albo, co gorsza, nie robi dywersji, np. ze złości, że dął się złapać???!!!
  • Do ataku ... wyślij znajomemu kartkę potępiającą wroga! 2022-02-09 12:56:39
    "Zdolne do ataku"? To na co czekają? Tylko żeby ten atak nie ograniczył się wyłącznie do pisania maili do eurokołchoźnianych komisarzy potępiających rosyjską agresję, wzywających do pokoju i wyrażających oburzenie, ale nie "święte", bo wiadomo, komisarze eurokołchoźniani do zbytnio religijnych nie należą!
  • james bond 2022-02-09 12:42:46
    w tej cyber-wojnie to decydującym składnikiem zdolności bojowej są profesjonaliści i oprzyrządowanie Skandal z NIK i np. Pegasusem dowodzi, że nie widać kadry zdolnej podołać zadaniom...Nawet swoich nie umiemy dyskretnie podsłuchiwać a na wojnę się wybieramy
  • james bond 2022-02-09 12:42:46
    w tej cyber-wojnie to decydującym składnikiem zdolności bojowej są profesjonaliści i oprzyrządowanie Skandal z NIK i np. Pegasusem dowodzi, że nie widać kadry zdolnej podołać zadaniom...Nawet swoich nie umiemy dyskretnie podsłuchiwać a na wojnę się wybieramy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.92.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!