Polski proch bolesną nauczką. Czas na zmiany w przemyśle zbrojeniowym

Polski proch bolesną nauczką. Czas na zmiany w przemyśle zbrojeniowym
Wspieranie polskiego przemysłu zbrojeniowego to dziś konieczność HSW
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Włodzimierz Kaleta
  Włodek Kaleta
 • Dodano: 12-04-2022 06:02

Agresja Rosji na Ukrainę - bez względu na to, jak się skończy - położy kres wcześniejszej epoce pokoju i stabilności w Europie. Nowy wymiar bezpieczeństwa wymusza wprowadzenie wielu zmian. Dla Polski, kraju już frontowego, jedną z najważniejszych jest realna modernizacja armii i co się z tym wiąże - efektywniejsze wykorzystanie do tego krajowego przemysłu obronnego. Jak osiągnąć ten cel?

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Polska staje się krajem frontowym. Modernizacja Sił Zbrojnych RP to obecnie priorytet. Nie da się tego osiągnąć bez restrukturyzacji przemysłu obronnego, który w tym procesie odgrywa decydującą rolę.
 • Najważniejszy sprzęt i uzbrojenie wojsko powinno kupować w krajowym przemyśle obronnym. Wcześniej trzeba go zrestrukturyzować i wesprzeć finansowo.
 • Klinicznym przykładem nieudolnego zarządzania w polskim przemyśle obronnym jest jest brak możliwości produkcji prochu wielobazowego.
 • Wojna w Ukrainie i jej skutki oraz agresywna polityka Rosji i zmiany w globalnej architekturze geopolitycznej będą jednym z głównych nurtów tematycznych Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia w Katowicach. ZAREJESTRUJ się tutaj
Rosyjska agresja na Ukrainę kreśli nową mapę bezpieczeństwa Europy Wschodniej, a może i świata. Niedaleko polskich granic toczy się największa i najtragiczniejsza wojna od czasu II wojny światowej.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (35)

Do artykułu: Polski proch bolesną nauczką. Czas na zmiany w przemyśle zbrojeniowym

 • Krasawica 2022-04-12 18:06:34
  Panie James Bond, proszę wybaczyć, ale jest pan cokolwiek gupawy. Proszę w moim pierwszym poście, by red. Włodek opisał losy polskiego czołgu, rzekomo ,,eksportowego" a pan ni z tego, ni z owego o jakichś mateuszkach i o słabości polskiego przemysłu oraz że inni poza panem są durnowaci. Pytam utalentowanego pana Włodka, by przypomniał sprawę, a pan na to wykład, że inni nie mają pojęcia o technice. Skąd pan to wie? Zna pan polski na tyle, Mr Błąd, by zrozumieć prośbę o artykuł - i nic więcej? Skąd się pan urwał? Z której choinki? Po co te głupawe komentarze z pańskiej strony? PS. A pana red. Włodka jeszcze proszę o artykuł, bo - moim zdaniem - przydałoby się przypomnieć, czemu w Polsce nie udało się wyprodukować sensownego sprzętu - bez względu na to, jaki wiatr hula w pustawej czaszce pana Bonda. Z góry dziekuję za tekst, panie Włodku.
  • Q 2022-04-12 20:31:21
   Krasawica @tzw bond to „nic „ innego tylko troll.Odwracanie uwagi od treści to jego charakterystyczne działanie .Zreszta dosc prymitywne .
   • Krasawica 2022-04-13 12:30:51
    Dziękuję za uwagę i wyjaśnienie, co to dziwo ten cały james bond. Swoją drogą, co trzeba mieć w głowie, żeby na sugestię do wielce utalentowanego red. Włodka czy prośbę o artykuł red. W. reagować truciem o mateuszkach, innych PiS-ach i ,,mądrościach"? Co ma niedoszły polski czołg eksportowy do mateuszków nie wiem do dziś. Jeśli już, to sprawę spraprały komuszki i może ktoś jeszcze, ale nie pamiętam dokładnie. Właśnie taki dzielny redaktor jak red. Włodek mógłby przypomnieć szczegóły (o ile nie wtryni mu się jakiś james bond czy inna zaraza). To jak, panie redaktorze :)?
  • folksdojcz 2022-04-13 10:06:27
   Nie wiem co @krasawica chciała powiedzieć, bo w jej wpisie aż gęsto od rusycyzmów i do tego zupełnie bez składu i ładu. A podobno sowieckie służby perfekcyjnie szkolą agenturę pod względem znajomości języka, w którym mają działać. Władimir Władimirowicz mówi po niemiecku w kilku dialektach bez akcentu, więc z naszym Herr Tusk też mógł se pogadać w języku jego matki.
   • Krasawica 2022-04-13 12:36:18
    Proszę wymienić choćby jeden - błagam, tow. folksdojcz, choćby minimum meritum. Pan po jednych pieniądzach z tow. bondem? Zero meritum, dużo epitetów i generalnie kicha. Przypomnę, że w moim pierwszym poście była zwykła prośba, trochę żartobliwa, trochę poważna, by dzielny red. Włodek przypomniał historię polskiego czołgu eksportowego, który miał podbić Malezję i Indonezję - i tyle. A tu nastąpił wysyp pajaców: a to jakiś james bond, który ,,pracował w zbrojeniówce" i rzuca się na ludzi (I co z tego, że pracował w zbrojeniówce? Praca przy taśmie w Łuczniku poprawia ludziom IQ? Buahaha...) - a to jakiś folksdojcz bełkocze o ,,rusycyzmach", a zero informacji merytorycznych. Nic o prochu redaktora Włodka z tego artykułu, nic o mojej prośbie do red. Włodka, by przypomniał ,,przebój (?) polskiego eksportu wojskowego. Ludzie, ludzie, skąd was biorą?
  • folksdojcz 2022-04-13 16:06:30
   do @krasawica: Mówisz - masz: "Pytam utalentowanego pana Włodka, by przypomniał sprawę" - polski związek frazeologiczny żądania przypomnienia czegoś brzmi: "Proszę pana Włodka o przypomnienie sprawy". Rusycyzm (mechaniczne tłumaczenie z rosyjskiego "Ja sprasziwaju gospodin Włodek ...". Tak tak, @krasawica! Nawet z automatycznego tłumacza trzeba korzystać z głową. Ale widocznie tego w Akademii im. Feliksa Edmudowicza Dzierżynskowo już nie uczą.
   • Jeżow 2022-04-13 16:13:49
    Przypomniałeś Feliksa Edmundowicza! Słusznie! To jeden z najwybitniejszych Polaków, bo wytłukł najwięcej ruskiej swołoczy!
   • Krasawica 2022-04-13 17:30:32
    I rozumiem, że użycie potocznego zwrotu ,,pytam pana, by pan coś zrobił" to dla pana rusycyzm oraz zdrada stanu do trzeciego pokolenia wstecz oraz naprzód, prawda? Panie, oddal się pan, byle daleko i na długo, najlepiej na amen - że napiszę delikatnie. PS. Swoją drogą, trzeba mieć tęgo nie po kolei pod kopułą, żeby tropić ruskie ślady (tj. awanturować się) pod pseudonimem / nickiem ,,folksdojcz".
 • Dziad 2022-04-12 12:10:33
  Wojna NA ukrainie dziadu! Panimajesz? Po polkiemu pisz włodziadu
 • tuSSek 2022-04-12 11:54:48
  A po co nam fabryki prochu, jak mamy proch w Berlinie?
 • ola 2022-04-12 11:24:39
  Jak działają firmy zbrojeniowe w Europie zachodniej, obnażyła wojna na Ukrainie. Totalny niedowład i dalej liczenie na Rosję , która będzie broniła zachodu.
 • Krasawica 2022-04-12 11:20:16
  Proch prochem... a może redaktor Włodek zechce opisać / przypomnieć knot pt. eksport polskiego czołgu do Malezji / Indonezji? To dopiero była komedia... czarna. W efekcie Polska kupiła abramsy, zamiast mieć własny czołg, w tym czołg na eksport. Ponura historia z tą Indonezją i Malezją. To jak, skrobnie pan,panie redaktorze Włodku? Uprzejmie proszę.
  • james bond 2022-04-12 11:45:31
   Własny czołg...własny samochód, własny samolot, własne okręty nawodne i podwodne no i własne rakiety kosmiczne wraz ze stacjami na Marsie.......Czytam pani posty na ogół z przyjemnością ale treść tego pachnie mi mateuszkami ...Sugeruję nigdy więcej nie oglądać TVP i opowieści o potędze gospodarczej z G-8
   • Krasawica 2022-04-12 11:56:48
    A co ma wiatrak do piernika, Mr Błąd? Proszę w poście, by zdolny i lubiany red. Włodek przypomniał historię polskiego czołgu eksportowego, bo to smakowity temat, nie tylko po najeździe ruskich morderców na Ukrainę, a zwyczajnie - sam w sobie (tyle, że jest większa okazja). Co ma do rzeczy pseudo-eksport polskiej niby-broni do oglądanych telewizji czy poglądów? Za Boga nie mam pojęcia. Poza tym, jak rozumiem, poglądy nie-mateuszkowe to dla pana Biblia prawdy i krynica objawień, prawda? Ech... Boże... Może warto tak, puk-puk, stuknąć się w czaszunię, panie Błąd, zanim się zacznie stukać w klawiaturę do ludzi? Mr Błąd, może pan się schowa w jaką jame? A pan red. Włodek tak czy owak mógłby napisać o podbiciu Malezji rdzewiejącym czołgiem. Dla zachęty dodam, że rozjechała się w polskim ,,przeboju" eksportowym płyta dolna i - o ile wiem, choć może się mylę - zrobiła to na poligonie pokazowym w Malezji. Dawne dzieje, sny o podbiciu wszechświata... Pewnie w podboju pomagał James Bond.
   • james bond 2022-04-12 13:59:18
    Temperament owszem ale wiedzy za grosz nie ma...T-72 to taki polski czołg jak Iwanowo polskim miastem.. Wersje modernizowane tego czołgu w Polsce to zabiegi pudrowania staruszki by dobrze wyglądała na konkursie młodych talentów. Jeśli poczyta ze zrozumieniem mój post to zrozumie/być może/,że nas nie było nie jest i nie będzie stać na uruchomienie produkcji nowoczesnego czołgu...I gaworzenie o tym dowodzi ignorancji technicznej i ekonomicznej. Ileś tam lat z sukcesami pracowałem dla zbrojeniówki to w odróżnieniu od krzykliwej pani wiem o czym piszę. A na pyskówkę w jej stylu nie dam się sprowadzić.. Bez odbioru. Do szkoły droga damo. Do szkoły Potem na portale..
  • O czym gadasz? 2022-04-12 15:19:14
   Twardy, to czołg zprzed 50 lat po modernizacji 30 lat temu. Podobne modele Ukraińcy rozwalają setkami.
   • rezerwista 2022-04-12 16:55:07
    Tak twierdzą Ukraińcy. Ciekawe, że Rosja nie zniszczyła jeszcze żadnego ukraińskiego T-62 ...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.238.189.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!