Podczas Międzynarodowych Targów Specjalistycznych Arms & Security 2019, których tematyka obejmuje kwestie wyposażenia dla policji i wojska oraz oddziałów antyterrorystycznych służb kontroli granicznej i celnej, a także umundurowanie, amunicję, wyposażenie optyczne oraz broń wojskową, sportową i myśliwską, obecne były również polskie spółki.
- Produktami polskich firm zbrojeniowych ukraińska armia zainteresowana jest od dawna.
- W tym roku krajowe stoisko zorganizowała Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju.
- Na wystawie promowały się m.in. Przemysłowe Centrum Optoelektroniki S.A. (PCO), Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A., Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Grupa WB.
Na kijowskich targach polska zbrojeniówka obecna jest od dawna. Współpraca z ukraińskim ministerstwem obrony od lat układa się dobrze. Ukraiński MON zakupił wiele rodzajów polskiego sprzętu i uzbrojenia, które podczas targów prezentowały polskie firmy obronne. Nasz sprzęt, o czym się mało mówi publicznie, służył żołnierzom ukraińskim w walkach z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.
Do tej pory polskie spółki były firmowane przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A. W odróżnieniu od kilku poprzednich edycji, kiedy PGZ miała w Kijowie duże i widoczne stoisko pod własnym szyldem, w tym roku stoisko krajowe zorganizowała Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju.
Były na nim spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, których produkty na Ukrainie są już znane, m.in. Przemysłowe Centrum Optoelektroniki S.A.(PCO), Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A. czy Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.
PCO z bogatą ofertą
- Prezentowaliśmy polską myśl techniczną, w szczególności zintegrowany system awioniczny do śmigłowców bojowych - informuje WNP.PL Michał Wąsiewicz, rzecznik prasowy ITWL.Na stanowisku oznaczonym Polska można było zobaczyć optoelektroniczne urządzenia firmy PCO, które powszechnie stosowane są przez wojsko i służby mundurowe. PCO to nasz największy, ale też niemal jedyny producent wyrobów optoelektronicznych z zastosowaniem techniki termowizyjnej, noktowizyjnej i rakietowej.
PCO pokazało monokular noktowizyjny MU-3MS - jeszcze lżejszej i w mniejszej wersji od monokulara MU-3M, a także gogle noktowizyjnych MU-3ADM, pasywne urządzenie noktowizyjne przeznaczone do obserwacji terenu przez indywidualnego użytkownika w warunkach nocnych.
Były też zminiaturyzowane lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3M Orlik, przeznaczone dla pilotów oraz załóg śmigłowców do obserwacji terenu i wykrywania celów podczas lotów nocnych.
Polskie noktowizory już są wykorzystywane przez załogi ukraińskich śmigłowców i samolotów. W 2016 r. PCO podpisało kontrakt z firmą Ukrinmasz o wartości 700 tys. euro na dostawę celowników działonowego i pakietów modernizacyjnych dla ukraińskich pojazdów opancerzonych.