Polski przemysł obronny jest w bardzo trudnej sytuacji, to obraz totalnej porażki obecnego rządu - uważa wiceszef Platformy Obywatelskiej i były szef MON Tomasz Siemoniak. Obecnemu rządowi politycy PO zarzucają nepotyzm, złe zarządzane i brak wizji rozwoju firm z tej branży.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Siemoniak przypomniał, że kilka lat temu polski przemysł obronny został skonsolidowany w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Chodziło o to, by łączyć zdolności polskich firm z tej branży, eksportować rodzime produkty i zaopatrywać wojsko.
- Wszystko to zostało zepsute przez kolejne zmiany zarządów, gorszące historie, takie jak z Bartłomiejem M., areszty, pogarszające się wyniki, nominacje, kiedy właściciel sklepu z rybkami został prezesem albo kierownik domu kultury - wyliczał.
- Jak podkreślił, sytuacja w PGZ przekłada się na życie w wielu miejscowościach, w których działają zakłady należące do Grupy i są często największymi pracodawcami.
- O polskim przemyśle obronnym będziemy dyskutować od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.
Jak podkreślił Tomasz Siemoniak, sytuacja w PGZ przekłada się na życie w wielu miejscowościach, w których działają zakłady należące do Grupy i są często największymi pracodawcami. "Ta fatalna polityka w Warszawie doprowadza do tego, że po prostu polski przemysł obronny jest zagrożony - ten państwowy" - wskazał polityk.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Częstochowie Siemoniak przypomniał, że kilka lat temu polski przemysł obronny został skonsolidowany w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Chodziło o to, by łączyć zdolności polskich firm z tej branży, eksportować rodzime produkty i zaopatrywać wojsko.
"Wszystko to zostało zepsute. Kolejne zmiany zarządów - przez trzy lata było już pięć zarządów PGZ - gorszące historie, takie jak z Bartłomiejem M., areszty, pogarszające się wyniki, nominacje takie jak w Bydgoszczy, kiedy właściciel sklepu z rybkami został prezesem albo kierownik domu kultury, radny PiS-u został prezesem Jelcza" - wyliczał Siemoniak.
Jak podkreślił, sytuacja w PGZ przekłada się na życie w wielu miejscowościach, w których działają zakłady należące do Grupy i są często największymi pracodawcami. "Ta fatalna polityka w Warszawie doprowadza do tego, że po prostu polski przemysł obronny jest zagrożony - ten państwowy" - wskazał polityk.
Obecnemu rządowi wiceszef Po zarzucił brak kompetencji, strategii i wizji rozwoju. "Tak podpisywane umowy, jak w programie Wisła, czyli na dostawę baterii Patriot, czy na dostawę w ramach programu Homar, gdzie w ogóle pomija się polski przemysł obronny. Dla takiego szybkiego sukcesu medialnego, dla propagandy, żeby pokazać, że będzie sprzęt za parę lat" - oświadczył.
Siemoniak podkreślił, że Polska nie może "wszystkiego kupować za granicą", rezygnując z oferty polskich spółek. "To jest obszar totalnej porażki obozu rządzącego i wcale nas nie pociesza, że jedna z twarzy tej porażki siedzi w areszcie, bo nie daje to zamówień, nie daje to nadziei polskiemu przemysłowi obronnemu" - powiedział.
Według posłów nieprawidłowości dotknęły także firmy działającej niedaleko Częstochowy firmy Maskpol, zajmującej się m.in. produkcją masek ochronnych i kamizelek kuloodpornych. Jak przekonywali, jeszcze kilka lat temu była ona "perłą w koronie" polskiego przemysłu obronnego, a ostatnio notuje coraz gorsze wyniki finansowe.
"Niestety w 2017 r. Maskpol został dotknięty tym, co PiS nazywa dobra zmianą, a co jest raczej porównywalne do najazdu Wandalów na Cesarstwo Rzymskie" - powiedziała posłanka Izabela Leszczyna. Jej zdaniem kolejni prezesi, "nominaci PiS-u" "zrobili z przedsiębiorstwa, które przynosiło zyski i miało świetny produkt dla polskiego żołnierza i policjanta, zrobili przedsiębiorstwa, które jest na skraju upadku, traci płynności finansową, jest zadłużone i przede wszystkim traci swoją markę".
Posłanka Halina Rozpondek oceniła, że przedsiębiorstwo Maskpol "zostało zniszczone" i jest dziś w dramatycznej sytuacji. "Obrona narodowa, przemysł obronny, podobnie jak wiele dziedzin naszego życia zostały niestety zdewastowane i trzeba będzie podjąć naprawdę radykalne kroki, żeby to wszystko odbudować" - podkreśliła.
Na ręce obecnego prezesa Maskpolu posłowie PO składają pismo z pytaniami na temat sytuacji spółki; uważają, że kontrolę w tej firmie powinna przeprowadzić Najwyższa Izba Kontroli. Zwrócili się też z pytaniami w tej sprawie do ministra obrony narodowej. Jedno z nich dotyczy tego, ile kosztowała figura Archanioła Michała, którą postawiono na 50-lecie firmy na placu Maskpolu.
"Nie mamy nic przeciwko Archaniołowi Michałowi, ale chcielibyśmy wiedzieć dlaczego, kiedy firma jest w tak złej sytuacji finansowej, wydaje się pieniądze na rzeczy - wydawałoby się - niekonieczne. Co odpowiedział minister obrony narodowej? Że cena tej figury to tajemnica wojskowa" - mówiła Leszczyna.
Jak oświadczyła, jeżeli posłowie nie otrzymają informacji z Maskpolu, oddadzą sprawę do sądu. "To spółka PGZ, to są nasze, publiczne pieniądze" - przekonywała posłanka.