"Przerażające uzbrojenie przyszłości" powstaje również w Polsce. Mamy się czym pochwalić

"Przerażające uzbrojenie przyszłości" powstaje również w Polsce. Mamy się czym pochwalić
Działa laserowe są już testowane na okrętach US Navy Fot. John E. Williams
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Włodek Kaleta
 • Dodano: 06-04-2019 12:00

Czasy, kiedy o zwycięstwie w boju decydowała liczba bagnetów, odeszły bezpowrotnie do lamusa. Dziś armie największych mocarstw świata prześcigają się w poszukiwaniu coraz nowocześniejszych systemów uzbrojenia, które mogą zapewnić przewagę w działaniach, pozwalając szybko zlokalizować przeciwnika z dużej odległości, skutecznie zaatakować go i wyeliminować bez względu na dystans i środki obrony.

 • W nowoczesnej walce decydujące znaczenie będą miały systemy uzbrojenia, które dopiero powstają lub są testowane.
 • Nie mamy w Polsce technologii i pieniędzy, by budować rakiety hipersoniczne czy laserowe działa.
 • Mamy jednak technologie, które są doskonale znane na świecie i wykorzystywane w produkcji uzbrojenia dla największych armii świata. W tym tzw. przerażające uzbrojenie przyszłości, jak drony kamikaze.
 • O wyzwaniach stojących przed firmami z różnych sektorów gospodarki będziemy dyskutować w Katowicach od 13 do 15 maja w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.

Uzbrojenie, które jeszcze do niedawna znaliśmy jedynie z opowieści fantasy, dziś staje się rzeczywiste. Do zbrojeniowego wyścigu włączają się także inne państwa, nie zawsze te najbogatsze. Jest wśród nich, choć wciąż może nie w peletonie, również Polska.

Nie mamy w Polsce technologii ani takich pieniędzy, by włączyć się do wyścigu w budowę rakiet hipersonicznych. Taki precyzyjny, naddźwiękowy, manewrujący pocisk szybujący wymaga wyniesienia na orbitę i rozpędzenia do bardzo wysokiej prędkości, przekraczającej pięciokrotnie prędkość dźwięku, czyli ponad 5600 km/h - Mach 5.

Pociski te mogą atakować obiekty w dowolnym punkcie globu w czasie nie dłuższym niż godzina. Prace nad takimi rakietami to domena USA, Chin i Rosji.

Działa elektromagnetyczne

Długo też najpewniej nie będziemy producentem dział elektromagnetycznych. Takie działo nowej generacji kalibru 155 mm amerykańska marynarka wojenna zaprezentowała publicznie w bazie morskiej San Diego w 2014 r. Dzięki energii elektrycznej wyrzuca ono pocisk na odległości ponad 200 km.
A jednak impulsowe działa elektromagnetyczne, systemy laserowe i mikrofalowa broń obezwładniająca to także dla części polskich firm nie nazwa gadżetów z filmów SF, ale projekty, nad którymi już pracują. Wiele wynalazków z wojska trafiło "do cywila" - GPS, telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa, komputer, laser, tomograf.

Działające przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy około 400 milionów złotych na stworzenie nowoczesnej technologii zbrojeniowej. W rozstrzygniętym niedawno konkursie pozytywnie oceniono takie projekty jak impulsowe działa elektromagnetyczne (Wojskowa Akademia Techniczna), mikrofalowa broń obezwładniająca (PIT-Radwar S.A.) czy laserowe systemy broni (WAT).

Broń laserowa

Będziemy musieli długo czekać, zanim polskie wojsko dostanie broń laserową rodzimej produkcji, ale jest przynajmniej taka szansa. Projekty te, finansowane przez NCBR, mają zostać zakończone w okresie od 6 do 10 lat od rozpoczęcia.

Nie zobaczymy też prędko w swoim arsenale rakiet typu CHAMP, nad którymi pracuje obecnie Raytheon. Pozwalają one na wykonywanie kierunkowych ataków na infrastrukturę przeciwnika.
Generując potężny impuls elektromagnetyczny, może unieruchomić elektronikę jedynie w wybranych budynkach znajdujących się na terenie, nad którym została wystrzelona. Nie zakłóca przy tym działania innych obiektów w mieście czy dzielnicy.

Kompetencje technologiczne

Dziś to tylko marzenia, jednak kto wie, może w przyszłości nasza współpraca z Raytheonem, którą rozpoczęliśmy kupując zestawy przeciwlotnicze Patriot, rozwinie się na tyle, że osiągniemy kompetencje technologiczne do produkcji jej podzespołów.

Zwłaszcza że elektronika jest ważną specjalnością polskich zakładów produkujących dla wojska. Przykładem firma Teldat z Bydgoszczy, której rozwiązania teleinformatyczne, jak np. system Jaśmin, znane są na świecie. Firma ta seryjnie dostarcza amerykańskiemu koncernowi komponenty wykorzystywane przy budowie zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot.

Zobacz także:Wojsko bez nowych samochodów. Mustang zatrzymany, Pegaz opóźniony

Taką firmą jest też Grupa WB, której jeden ze sztandarowych produktów, system łączności wewnętrznej Fonet, jest na wyposażeniu armii USA. Produkowany na licencji przez koncern Harris jest używany w transporterach Stryker US Army, a także w nowo wprowadzanych wozach bojowych i pojazdach.

Przerażające uzbrojenie

Inaczej rzecz się ma z innymi systemami bojowymi, które nazywane są przerażającym uzbrojeniem przyszłości. Jednym z nich są drony kamikaze. To niewielkie bezzałogowce, które żołnierze przenoszą w plecakach. Takich dronów, nazywanych Switchblade, używają amerykańscy żołnierze wojsk specjalnych w walce z bojownikami ISIS. Produkuje je również Izrael i Polska.

Dzięki wyposażeniu w GPS oraz kamery, operator może dokładnie zlokalizować przeciwnika i uderzyć z prędkością ok. 160 km/h. Eksplozja głowicy, którą przenosi bezzałogowiec, niszczy go. Takie minidrony, nazywane amunicją krążącą produkuje również Grupa WB pod nazwą Warmate.

Pierwsze 100 egzemplarzy trafiło do polskiej armii, ale te maleńkie bezzałogowce znane już na całym świecie, kupowane są przez wiele państw Europy, ale też Bliskiego Wschodu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a od lutego 2019 r. także przez Australię.

Kolejne kontrakty

- Podczas największych w regionie Australii i Pacyfiku targów lotniczych Avalon Air Show Grupa WB podpisała umowę z australijską spółką Cablex na dystrybucję oraz lokalną integrację systemu amunicji krążącej Warmate. Zgodnie z wymaganiami Australii wszelkie nowe technologie muszą być dostarczone przez tamtejsze firmy. Zgodnie z umową firma Cablex stanie się licencjobiorcą systemu Warmate - mówi WNP.PL Tomasz Badowski z Grupy WB. 

Dynamicznie rozwija się także produkcja amunicji nowej generacji, nazywanej precyzyjną. I ta koncepcja znana do tej pory głównie z filmów SF zaczyna powoli przenikać do rzeczywistego świata. Chodzi o stworzenie skutecznego systemu zdalnego korygowania lotem pocisku. Naboje kierowane nie są już fikcją, a udział w rozwoju tych technologii mają także polskie firmy.

Detektory podczerwieni

Polska firma Vigo System, produkująca detektory podczerwieni znane na całym świecie, blisko współpracuje z armią. Szczegóły współpracy dotyczące amunicji precyzyjnej objęte są tajemnicą wojskową. Wiemy tyle, że ich czujniki zamontowane na wystrzelonym pocisku potrafią nie tylko wykryć cel, ale też rozpoznać, czy pocisk zmierza do czołgu, czy do wózka z dzieckiem. W przypadku pomyłki zostaje ułamek sekundy na reakcję. Ale to wystarczy, aby uratować niewinną osobę.

- Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na nasze detektory ze strony firm z branży zbrojeniowej - mówi Adam Piotrowski, prezes Vigo System.

Zobacz także: Polskie urządzenia pozwolą wykryć raka z oddechu? Fotonika przyszłością aplikacji medycznych

Polski przemysł, m.in. Mesko, CRW-Telesystem Mesko i WAT, we współpracy z partnerami zagranicznymi, już od kilku lat prowadzi prace nad amunicją precyzyjnego rażenia kierowaną laserowo. Inspektorat Uzbrojenia prowadził również dialogi techniczne związane z pozyskaniem amunicji naprowadzającej się na źródła promieniowania elektromagnetycznego i z pociskami zakłócającymi. Siły Zbrojne RP wyrażały też zainteresowanie innymi typami amunicji precyzyjnej.

Roboty dobrze służą człowiekowi

Armia wykorzystuje sztuczną inteligencję robotów do wykonywania wielu trudnych, ryzykownych zadań, również do walki, ale też do transportu. Wyposażone w sensory ruchu oraz kamery mogą działać zarówno w dzień, jak i w nocy. Można na nich zamontować karabiny lub granatnik i wysyłać w bój zamiast żołnierzy.

Jednym z największych dostawców robotów dla wojska jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. W 2018 r. zakłady zawarły z MON umowę na dostawę 35 zestawów robotów dla saperów za 80 mln zł. Trafią do wojska w latach 2019-2021.

Robot jest wyposażony w urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych. Dysponuje też bezodrzutowym wyrzutnikiem pirotechnicznym o zasięgu 30 m, który służy do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych.

 Dla bezpieczeństwa żołnierzy

- Najważniejsze w przypadku użycia robota jest to, że w ten sposób odsuwamy człowieka od zagrożenia - uważa dyrektor PIAP prof. Piotr Szynkarczyk. - Zawsze warto korzystać ze sprzętu, który gwarantuje bezpieczeństwo żołnierzy. 
PIAP dostarczył też wojsku 53 Lekkie Roboty Rozpoznawcze Balsa. To relatywnie małe urządzenia o masie ok. 20 kg. Żołnierze dostali też roboty do zastosowań pirotechnicznych i rozpoznania Ibis, które przystosowane zostały do operacji w trudnym i zróżnicowanym terenie, takim jak piach, śnieg czy podłoże skalne. Z kolei produkowany przez PIAP Taktyczny Robot Miotany, również na wyposażeniu armii, to małe urządzenie, które może być wprowadzone do akcji wewnątrz obiektu lub w otwartym terenie w celu dokonania zdalnego rozpoznania optycznego i nasłuchu z bezpiecznej dla operatora odległości.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: "Przerażające uzbrojenie przyszłości" powstaje również w Polsce. Mamy się czym pochwalić

 • mustafa 2021-11-20 12:54:03
  NIECH RZĄD POLSKI PODNIESIE PKB NA OBRONNOŚĆ,PONADTO NIECH PRZEZNACZY WIĘCEJ FUNDUSZY NA SZKOŁY KTÓRE SIĘ ZAJMUJĄ BADANIAMI NAD BRONIĄ ELEKTROMAGNETYCZNĄ,LASEROWĄ,WIĘCEJ SATELIT I POZYSKAMY BROŃ HIPERSONICZNĄ.NARAZIE NIECH RZĄD POLSKI SKUPI SIĘ NAD WYJSCIEM Z TRAKTATU O ZAKAZIE BRONI JĄDROWEJ I UKŁADU MTCR,POZYSKA GŁOWICE JĄDROWE, I BUDUJE BROŃ JĄDROWĄ MANEWRUJĄCĄ,RAKIETY DALEKIEGO ZASIĘGU 5500-11000KM W POLSCE.
 • HETMAN POLNY 2019-04-08 19:25:08
  w POLIN nie ma pieniędzy na nowe technologie? WOLNE ŻARTY. MNIEJ EMISJI OBLIGACJI I BONÓW NA WYSOKI PROCENT I PIENIĄDZE BĘDĄ
 • rr 2019-04-08 11:37:40
  Bardzo dobrze, że Polska powoli zaczyna prowadzić badania nad nowoczesną bronią. Obrona granic to jakby nie patrzeć podstawowa funkcja Państwa i jeżeli Państwo nie finansuje jej z podatków w dużym stopniu to co to za państwo. Dwa pytania: 1) Czy takie badania mają odpowiednią ochronę kontrwywiadu, żeby nikt nam ich nie podkradł? 2) Czy nie wchodzimy w spółkę z firmami z innych państw, które "transferują" nasze wynalazki do swoich krajów?
 • gość 2019-04-08 08:58:43
  Tylko jedna uwaga. Rozumiem, że duma nas rozpiera i koniecznie trzeba się pochwalić na cały świat, gdzie i co się w Polsce z uzbrojenia produkuje. Gratulacje! W następnym artykule propnuję załączyć też dokumentację techniczną, kompletne dane oraz opis produkcji. Wywiad już nie będzie potrzebny. Sami się pochwalimy.
  • LSC 2019-04-10 08:54:24
   To, że pierwszy raz się o tym dowiedziałeś osobiście, nie znaczy, że nasi wrogowie już tego dawno nie wiedzą. Przypuszczam, że i dokładne plany takich urządzeń mają. Widocznie, po analizie planów, stwierdzili, że oni mają lepsze i dlatego pozwalają nam kontynuować prace badawcze.
 • asd 2019-04-06 14:54:37
  Broń hiperdźwiękowa jest niemożliwa bo przeczy prawom fizyki. Już przy prędkości Mach 10 temperatura poszycia osiąga ok. 6000 st. C czego nie wytrzyma żaden materiał na świecie. Zapewnienia różnych stron, że taką broń posiadają można zaliczyć do bajek.
  • Logics 2019-04-06 19:34:55
   Prędkość 10Mach to ok. 12 250 km/h. Wahadłowiec podczas lądowania wchodzi w atmosferę ziemską z prędkością 25 898 km/h i leci w niej pół godziny wytracając prędkość aż do przyziemienia z prędkścią 346 km/h. I lecą w nim ludzie, i przeżywają chociaż są całkowicie nieodporni na temperaturę 6000 st. C! Ktoś tu bredzi.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!