Rok 2018 w MON: modernizacja, zacieśnianie współpracy międzynarodowej

Rok 2018 w MON: modernizacja, zacieśnianie współpracy międzynarodowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/AH
  • Dodano: 31-12-2018 16:51

Modernizacja, zwiększenie liczebności wojska, zwiększenie uposażeń dla żołnierzy, zacieśnienie współpracy z USA oraz w ramach NATO były wśród priorytetów ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w 2018 roku - poinformowało Centrum Operacyjne MON.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Polska jako jedno z nielicznych państw NATO wywiązuje się ze zobowiązania, jakim jest finansowanie sił zbrojnych na poziomie 2 proc. PKB" - czytamy w komunikacie.
  • Przypomniano w nim, że rząd PiS przygotował ustawę o modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych.
  • Przewiduje on stopniowe zwiększanie wydatków na obronność do 2,1 proc PKB w 2020 r., a docelowo do minimum 2,5 proc. w roku 2030.

W komunikacie pt. "Nowoczesne i godnie wynagradzane wojsko i więcej współpracy sojuszniczej - 2018 rok w Ministerstwie Obrony Narodowej" Centrum Operacyjne MON poinformowało o wydatkach na obronność, zwiększeniu liczebności Wojska Polskiego, wzmocnieniu zaangażowania na arenie międzynarodowej oraz reformie Systemu Kierowania i Dowodzenia.

Jak zaznaczono, szef MON Mariusz Błaszczak od początku kadencji "podejmuje działania mające na celu zwiększenie wydatków na Wojsko Polskie". "Polska jako jedno z nielicznych państw NATO wywiązuje się ze zobowiązania, jakim jest finansowanie sił zbrojnych na poziomie 2 proc. PKB" - czytamy w komunikacie. Przypomniano w nim, że rząd PiS przygotował ustawę o modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych, która przewiduje stopniowe zwiększanie wydatków na obronność do 2,1 proc PKB w 2020 r., a docelowo do minimum 2,5 proc. w roku 2030.

Podkreślono, że jedną z najważniejszych umów w 2018 r., było podpisanie przez min. Błaszczaka "historycznego kontraktu" na zakup przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot. "System będzie jednym z głównych elementów tworzących obronę powietrzną kraju. Wynegocjowane warunki umowy to wynik kilkumiesięcznych negocjacji prowadzonych przez przedstawicieli MON. W ich trakcie dokonano szczegółowej analizy przedstawionych rozwiązań i dokonano wyboru najbardziej korzystnego z punktu widzenia operacyjnego i ekonomicznego. Polska będzie drugim krajem na świecie po Stanach Zjednoczonych z najnowocześniejszymi zestawami Patriot z systemem IBCS" - czytamy.

Centrum Operacyjne MON wskazało również na "ważną decyzją związaną z modernizacją" - przekazanie w październiku br. stronie amerykańskiej zamówienia (Letter of Request) na dostawę jednego dywizjonu M142 HIMARS w ramach realizacji zadania o kryptonimie HOMAR.

Jak zaznaczono 14 br. Kongres USA zaaprobował sprzedaż tego uzbrojenia dla Polski. "Obecnie trwają szczegółowe polsko-amerykańskie negocjacje w tym zakresie. Jak zaznaczył minister (Błaszczak - PAP) jest to kolejny przełom w zwiększaniu zdolności obronnych Polski. W ramach programu dostarczony zostanie wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 km" - głosi komunikat.

Przypomniano w nim też o zakupie ośmiu dodatkowych samolotów szkolno-treningowych M-346 Master dla Sił Powietrznych. "Cztery Bieliki przewidywało zamówienie gwarantowane umowy zawartej w marcu 2018 roku, a cztery kolejne to efekt grudniowej decyzji Ministra Obrony Narodowej o skorzystaniu z prawa opcji" - poinformowano.

W komunikacie zwrócono też uwagę na zakup ośmiu Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu Orlik. "W ramach tej umowy do wojska zostanie dostarczonych 40 dronów, a 20 kolejnych przewiduje prawo opcji". "Ponadto 3 zestawy Bezzałogowych Statków Powietrznych +Fly Eye+ mają trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Umowa ta zawiera również prawo opcji na zakup dalszych dziewięciu zestawów" - czytamy.

Wśród innych zakupów wymieniono 7 wozów dowodzenia na KTO Rosomak (przeznaczonych dla Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód), 11 radarów średniego zasięgu TRS-15M, 17 węzłowych wozów kablowych WWK-10/C, 780 polskich moździerzy LMP-2017, 888 samochodów Jelcz 442.32 (z czego 473 pojazdy przewiduje zamówienie gwarantowane, a dalsze 415 sztuk wynika z prawa opcji), 35 robotów do usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych oraz 20 tys. sztuk 9-mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100.

Według komunikatu szef resortu obrony podjął także decyzję o "przyspieszeniu realizacji programu, którego efektem będzie pozyskanie samolotu myśliwskiego nowej generacji wprowadzającego nową jakość w działaniach lotniczych, jak też wsparcia pola walki". "Myśliwiec będzie operować w środowisku antydostępowym i sieciocentrycznym oraz będzie współpracował z komponentem sojuszniczych wojsk lotniczych" - wyjaśniono.

Na liście wyposażenia, które w 2018 roku dostarczono do jednostek wojskowych są m.in.: bateria artylerii samobieżnej 155 mm armatohaubic KRAB, 3 Kompanijne Moduły Ogniowe RAK, 38 KTO Rosomak w wersji bazowej (przeznaczonych pod zabudowy wersji specjalnych), 14 nowoczesnych zestawów przeciwlotniczych "Poprad", rakiety NSM dla Morskiej Jednostki Rakietowej, 66 mobilnych modułów stanowiska dowodzenia szczebla taktycznego, 7 wozów dowodzenia na KTO Rosomak przeznaczonych dla Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód, 4 Radiolokacyjne Zestawy Rozpoznania Artyleryjskiego Liwiec.

Odnosząc się do zwiększenia liczebności Wojska Polskiego wskazano m.in. na decyzję o powołaniu nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach, której dowódcą jest gen. dyw. Jarosław Gromadziński. W skład nowej dywizji wchodzą dwie brygady: 1 Brygada Pancerna i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Jak zaznaczono, będzie także utworzona 3 nowa brygada. "18 Dywizja Zmechanizowana będzie spełniać wszystkie standardy NATO. Zgodnie z zapowiedziami szefa MON, powołanie czwartej dywizji jest działaniem wzmacniającym wschodnią flankę" - czytamy w komunikacie.

Podkreślono, w procesie zwiększania liczebności Wojska Polskiego ważny jest dalszy rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej. "Formowanie WOT nadal pozostaje jednym z priorytetów. Obecnie w WOT służbę pełni ponad 17 tys. żołnierzy" - czytamy.

W komunikacie zwrócono uwagę, że w 2018 roku szef resortu obrony prowadził także "prace nad zwiększeniem zdolności obronnych w cyberprzestrzeni". "Resort finalizuje już prace nad sformowaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni" - zapewniono.

Zwiększeniu liczby żołnierzy ma służyć społeczna kampania "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej", która ruszyła w II połowie 2018 r. "Tylko w pierwszym miesiącu trwania akcji, chęć wstąpienia do wojska wyraziło ponad 3 tysiące osób" - poinformowano.

W 2018 roku szef MON podjął decyzję o zwiększeniu uposażeń dla żołnierzy i podwyżkach płac dla pracowników cywilnych. "W 2018 r. na podwyżki przeznaczonych zostało 114,5 mln zł - wynagrodzenia wzrosły średnio o 200 zł. W 2019 będzie to ponad 300 zł. W przypadku płac żołnierzy weszło już w życie przygotowane w MON rozporządzenie, dzięki któremu od 2019 r. średnie uposażenie wzrośnie o ponad 500 zł" - czytamy.

Komunikat przypomina także o "wzmocnieniu zaangażowania na arenie międzynarodowej". Jak zaznaczono, minister Błaszczak "od początku kadencji prowadzi rozmowy na temat wzmocnienia obecności wojsk USA w naszym kraju". "Obecnie szczegóły projektu Fort Trump omawiane są w ramach grupy roboczej składającej się z ekspertów polskich i amerykańskich. W marcu 2019 roku Pentagon przedstawi swoją ocenę Kongresowi" - poinformowano.

W ocenie resortu "ważnym krokiem" w ramach wzmacniania współpracy międzynarodowej była decyzja o powołaniu w Elblągu Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ - Wschód, które 6 grudnia br. zyskało certyfikację. "Jest to ważny element wzmacniania bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, ale także ważny krok w zacieśnianiu przez Polskę relacji sojuszniczych" - oceniono.

Wymieniając misje UE i NATO, w których w 2018 roku brali udział polscy żołnierze, wskazano, że są oni obecni w Afganistanie, Iraku, Kosowie, Bośni i Hercegowinie. "Biorą udział w misji UE w rejonie Morza śródziemnego. Razem z sojusznikami Polacy służą w batalionowych Grupach Bojowych na Łotwie i w Rumunii" - dodano.

Nawiązując do wprowadzenia w Wojsku Polskim nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia podkreślono, że wyeliminował on dotychczasowy "dysfunkcjonalny system i przywrócił Sztabowi Generalnemu WP funkcje dowódcze". "Reforma wzmacnia rolę i rozszerza kompetencje szefa Sztabu. W ten sposób dostosowaliśmy struktury dowodzenia do modelu NATO. Jest to pierwszy etap reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia" - czytamy w komunikacie Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rok 2018 w MON: modernizacja, zacieśnianie współpracy międzynarodowej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.173.144
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!