Podlegający Pentagonowi think tank DARPA zaprezentował na konferencji program badawczy znany jako N3. Jego celem ma być stworzenie nieinwazyjnego interfejsu do bezpośredniej komunikacji mózgu z komputerem - podał serwis The Next Web.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Projekt N3 zakłada budowę interfejsu, dzięki któremu żołnierze będą mogli sterować maszynami za pomocą myśli bez konieczności chirurgicznego wszczepienia implantów mózgowych.
- interfejs ma być przenośny i nie każdy będzie mógł zostać jego użytkownikiem.
- Osoba korzystająca z urządzenia będzie musiała bowiem spełniać określone wymagania fizyczne - autorzy materiału poglądowego nie sprecyzowali jednak, jakie.
Projekt ma być realizowany w oparciu o istniejące założenia technologiczne - poinformowali przedstawiciele agencji DARPA na sympozjum zorganizowanym z okazji 60-lecia instytucji.
Serwis The Next Web podkreśla, że istniejące obecnie interfejsy pozwalające na komunikację mózgu z komputerem powstawały przede wszystkim na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. DARPA chce natomiast, aby w ramach projektu N3 powstało urządzenie lekkie, wytrzymałe, a także zdolne do pracy w trudnych warunkach. Z prezentacji na sympozjum wynika, że interfejs ma być przenośny i nie każdy będzie mógł zostać jego użytkownikiem. Osoba korzystająca z urządzenia będzie musiała bowiem spełniać określone wymagania fizyczne - autorzy materiału poglądowego nie sprecyzowali jednak, jakie.
The Next Web donosi, że agencja nie jest zobowiązana do realizacji projektu N3 z myślą o konkretnych osiągnięciach, najprawdopodobniej jednak prace nad nim będą kontynuowane celem doprowadzenia do możliwości praktycznego stosowania nowych technologii. Agencja już pracuje nad pokrewnym programem obejmującym trening wojskowych, który ma ich przygotować do użytkowania interfejsów pozwalających na bezpośrednią komunikację mózgu z komputerem. Treningi tego rodzaju, nazywane "ćwiczeniem ukierunkowanej neuroplastyczności", prowadzone są według serwisu z wykorzystaniem prototypowych urządzeń do obsługi nowej technologii.
- Jesteśmy w fazie konsultacji z zespołami eksperckimi z wielu dyscyplin naukowych i pracujemy nad konstrukcją urządzenia, które pozwoli na precyzyjną interakcję z bardzo niewielkimi obszarami mózgu - poinformował po zakończeniu sympozjum DARPA menedżer programu w dziale biotechnologii agencji dr Al Emondi. - Nie chcemy przy tym utracić mocy sygnału bądź pozwolić na powstanie niedopuszczalnych opóźnień w komunikacji systemu N3 - dodał.
DARPA poinformowała w swoim komunikacie prasowym, że całkowicie funkcjonalne urządzenia będące rezultatem programu badawczego N3 będą wykorzystywane do "zadań obronnych obejmujących interakcje człowieka z maszyną, na przykład w przypadkach użycia bezzałogowych statków powietrznych, aktywnych systemów cyberobrony czy innych narzędzi wykorzystywanych zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Obrony".
Pierwsze doniesienia o programie N3 ukazały się w lipcu tego roku.