Premier Morawiecki zwołał tajne posiedzenie Sejmu, poświęcone cyberatakom na polskich parlamentarzystów. Jednak uderzenia hakerów w polityków czy tajne zasoby instytucji, to nie tylko polski problem, ale światowy. Kradzież informacji dotyczących obronności można traktować jako nowy, groźny rodzaj broni. Nad narzędziami obrony przed hakerami pracują światowi liderzy cyfryzacji – m.in. Izrael. Czy Polska, po ostatnich doświadczeniach z hakerami, dołączy do tego grona?
- W Polsce doszło ostatnio do serii włamań na konta pocztowe polityków. Ich ofiarą padł m.in. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dziś specjalne, na prośbę premiera Mateusza Morawieckie, zwołane zostało niejawne posiedzenie Sejmu w sprawie cyberbezpieczeństwa.
- Wydatki na cyberbezpieczeństwo, traktowane jako zdolność obronna państwa, rosną. Przed polskim specjalistami sporo pracy.
- Izrael nie marnuje czasu. Rafael zakłada pierwsze cyberkonsorcjum, które ma zapewnić skuteczną obronę przed działaniami prowadzonymi w cyberprzestrzeni przez podmioty nieprzyjaznych państw, jak i samodzielnych hakerów.