PARTNERZY PORTALU

To był rekordowy rok dla Vigo System

To był rekordowy rok dla Vigo System
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Włodek Kaleta
  • Dodano: 21-01-2019 21:00

Giełdowa spółka Vigo System S.A, producent zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni, ma powody do optymizmu. Rok 2018 był dla firmy rekordowy. Nie zamierza jednak spoczywać na laurach.

  • Vigo System produkuje unikatowe w skali całego świata produkty.
  • Ich detektory wykorzystywane są do produkcji urządzeń do kontroli jakości powietrza i detekcji gazów, używane przy kontroli pracy laserów oraz w przemyśle półprzewodnikowym.
  • Brak stabilności przepisów i ich interpretacji zniechęca wielu przedsiębiorców do podejmowania biznesowego ryzyka.

Giełdowy producent najbardziej zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni zakończył 2018 r. z 37,4 mln zł przychodów. To najlepszy wynik w dotychczasowej historii Vigo System, aż o 38 proc. wyższy od ubiegłorocznego wyniku sprzedaży. O poziomie przychodów przesądziły wzrosty w głównych segmentach biznesowych, z przemysłowym na czele.

- Produkujemy unikatowe w skali świata produkty. Jesteśmy firmą globalną, tak pod względem rynków zbytu, jak i coraz częściej również rynku pracownika - mówi WNP.PL Adam Piotrowski, prezes Vigo System S.A.

Podkreśla, że firma ma za sobą rok dynamicznego, satysfakcjonującego wzrostu sprzedaży, na co złożyła się zarówno zwiększona sprzedaż do dotychczasowych, stałych kontrahentów, jak i intensyfikacja współpracy z gronem nowych odbiorców ich technologii.

Działamy w segmencie B2B

- Wpływ na to ma także wzrost PKB, stymulujący wprowadzanie nowych technologii w kolejnych obszarach gospodarki, życia codziennego, co pośrednio i bezpośrednio korzystnie wpływa na wzrost popytu na nasze produkty. Działamy w segmencie B2B, a gros końcowych zastosowań naszych produktów stanowią zastosowania biznesowe - dodaje prezes Piotrowski.

Sukcesy spółka zawdzięcza przede wszystkim wysokiemu potencjałowi wiedzy, umiejętności technicznych, elektrotechnicznych i inżynierskich oraz kreatywności pracowników, zwłaszcza naukowców i inżynierów, które przekładają się na nowe intratne kontrakty oraz dynamiczny wzrost sprzedaży.


Detektory, które produkuje Vigo System, wykorzystywane są do produkcji urządzeń do kontroli jakości powietrza i detekcji gazów. Stosowane są przy kontroli pracy laserów czy w przemyśle półprzewodnikowym. Ważne miejsce zajmują również detektory sprzedawane firmom z branży zbrojeniowej.

Kolejne kontrakty

Decydujące znaczenie dla wielkości sprzedaży miała podpisana w październiku 2018 r. warta 1,62 mln euro (około 7 mln zł) umowa na detektory podczerwieni dla francuskiej firmy Zodiac Aerotechnics (techniki wojskowe), największego kontrahenta. Jej realizację zaplanowano na luty-lipiec 2019 r.

We wrześniu 2018 r. Vigo System podpisało wartą 2,1 mln EUR (8,9 mln zł) umowę z amerykańską grupą Catepillar Company na dostawę detektorów wykorzystywanych w systemach bezpieczeństwa transportu kolejowego. To o ponad połowę więcej, niż suma poprzedniego kontraktu, zawartego w grudniu 2016 r.

Zobacz także: 53 mln zł nie wróci do budżetu. Armia wykorzysta je w 2019 roku

Dodatkowo umowa przewiduje, iż spółka zrealizuje dostawy detektorów w ciągu najbliższych 24 miesięcy, z planowanych wcześniej 30 miesięcy, skracając znacznie czas realizacji kontraktu. Caterpillar i Zodiac to jedni z głównych kontrahentów spółki. Ale nie jedyni.

Produkcja dla branży militarnej

- Rozwijamy również sprzedaż systemów dla kontrahentów z Chin, które są wykorzystywane dla dynamicznie rozwijających się w tym kraju kolei szybkich prędkości. Mamy podstawy, by sądzić, że segment kolejowy będzie mocnym filarem naszego biznesu również w przyszłości - twierdzi Adam Piotrowski.

W branży militarnej Vigo System współpracuje ze spółką PCO, jedyną w Polsce produkującą systemy optoelektroniczne z zastosowaniem techniki laserowej dla polskiej armii. To jedna z najważniejszych spółek wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zgodnie z umową z 2015 r., spółka Vigo miała dostarczyć PCO detektory o wartości niespełna miliona zł. W 2016 r. wartość umowy wyceniono na ponad 2,3 mln zł.


Produkty spółki znajdują zastosowanie w produkowanych przez PCO zaawansowanych goglach noktowizyjnych, celownikach, jak również w sprzęcie optoelektronicznym wykorzystywanym w wozach bojowych, takim jak systemy celowania, głowice obserwacyjne do wież bezzałogowych czy w osłonach pojazdów.

Praktyczne zastosowania wiedzy

- Cieszymy się z rosnącego zainteresowania produktami PCO, w tym produktami wykorzystującymi technologię opracowaną przez Vigo System - zapewnia prezes Piotrowski. Uważa, że wspólna praca nad innowacyjnymi zastosowaniami polskiej nauki jest nie tylko kluczowa dla rozwoju branży, ale także wzmocnienia potencjału przemysłowego polskiej gospodarki.

- Z naszej perspektywy potencjał wiedzy i umiejętności technicznych, elektrotechnicznych i inżynierskich oraz kreatywność są dużym atutem spółki, ale i Polski. Mamy obiektywnie wysoki poziom kształcenia na wielu kierunkach uczelni technicznych, z bliskimi nam biznesowo i naukowo dziedzinami szeroko pojętej fotoniki czy elektrotechniki na czele - chwali firmę prezes.

Podkreśla, że w obliczu postępującej rewolucji Industry 4.0, Internetu Rzeczy zarówno inwestycje w rozwój kształcenia technicznego, jak i położenie szczególnego nacisku w etapie kształcenia na praktyczne zastosowania wiedzy, premiowanie przenoszenia dokonań naukowych do gospodarki wydają się szczególnie zasadne.

Brak stabilności przepisów

Jako największe zagrożenia stojące na drodze do osiągnięcia tego celu wymienia brak stabilności przepisów i ich interpretacji oraz biurokrację, które zniechęcają wielu przedsiębiorców do podejmowania większego biznesowego ryzyka.

- To nie brak kapitału, a brak przyjaznego dla kreowania nowych biznesów otoczenia jest dziś główną barierą rozwoju polskiej gospodarki - przekonuje.

Zobacz także: Wojsko kusi pieniędzmi. Cel: 200-tysięczna armia

Uważa, że siłą polskiej gospodarki powinny być małe i średnie, perspektywiczne firmy, w tym firmy technologiczne, niekoniecznie marzące o stworzeniu przełomu na miarę Facebooka 2.0 czy Tesli made in Poland, a tworzące np. konkurencyjne cenowo i jakościowo urządzenia, czujniki, mierniki.

Globalni liderzy innowacji

- Tylko z masy takich innowacyjnych firm mogą w Polsce wyrosnąć globalni liderzy innowacji - twierdzi prezes Piotrowski. - By jednak polscy naukowcy, innowatorzy chcieli zamieniać etaty na uczelniach czy publicznych lub prywatnych ośrodkach B&R na własne biznesy, trzeba tę drugą ścieżkę rozwoju uczynić atrakcyjniejszą.

Prezes zwraca uwagę na pilną potrzebę dokonywania szczegółowej analizy łańcuchów dostaw. Polskie koncerny i firmy bardzo często koncentrują się wokół działań niskomarżowych, z niewielką wartością dodaną. Tymczasem potrzebny jest coraz większy udział wysokomarżowych średnich i małych przedsiębiorstw, w ramach sieci kooperacyjnych.


W firmie zdają sobie doskonale sprawę z wagi nowych wyzwań, które w 2019 r. stoją przed spółką Vigo. - By dalej rosnąć, musimy we współpracy z producentami kluczowych komponentów urządzeń opartych o technologie fotoniczne inwestować we wzrost działalności, umożliwiający oferowanie większych wolumenów naszych urządzeń po niższych niż dziś cenach - opowiada prezes spółki.

Producent zaawansowanych półprzewodników

- Ograniczone moce wytwórcze oraz ceny poszczególnych komponentów są dziś barierą dla popularyzacji naszych rozwiązań. Przekształcenie Vigo System w wydajnego producenta zaawansowanych półprzewodników jest warunkiem niezbędnym dla wykonania przez firmę kolejnego skoku rozwojowego - podkreśla Adam Piotrowski.

Wierzy, że dalsza konsekwentna realizacja strategii rozwoju pozwoli spółce na dynamiczny wzrost. Przekonuje, że osiągnięcie kolejnych ważnych celów, takich jak uruchomienie nowej hali produkcyjnej, wzrost mocy wytwórczych, standaryzacja i optymalizacja produkcji, stwarzać będą dodatkową przestrzeń dla rozwoju sprzedaży.

- Kluczowe dziś dla rozwoju naszej firmy jest właściwe przestawienie jej na nowe tory. Mamy świadomość, że mierzymy się z dużym wyzwaniem, realizując największy w historii firmy program inwestycyjny - deklaruje prezes Piotrowski.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To był rekordowy rok dla Vigo System

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!