USA pierwszy raz przechwyciły pocisk rakietowy salwą

USA pierwszy raz przechwyciły pocisk rakietowy salwą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/PSZ
  • Dodano: 26-03-2019 11:01

Amerykańskie wojsko poinformowało, że przeprowadziło udaną próbę swojego systemu obrony przeciwrakietowej. Test polegał na przechwyceniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) przez dwie przeciwrakiety, wystrzelone w odstępie kilku sekund. Było to było pierwsze "przechwycenie salwą" przez przeciwrakiety.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Jak poinformowała w komunikacie amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA), pocisk został przechwycony przez dwie wystrzelone z ziemi przeciwrakiety, które "uderzyły w nią precyzyjnie, dokładnie tak, jak zostały zaprojektowane".

Jedna zniszczyła głowicę rakiety ICBM, a druga - inne części, które jej system pokładowy uznał za niebezpieczne.

Pocisk ICBM potencjalnego przeciwnika odpalono z centrum testowego na Wyspach Marshalla na Pacyfiku, 6500 km od zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, a rakiety przechwytujące zostały wystrzelone z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii - sprecyzowała MDA.

"To było pierwsze 'przechwycenie salwą' przez przeciwrakiety (Ground Based Interceptors, GBI) złożonego, stanowiącego zagrożenie celu w postaci ICBM, i było to kluczowe osiągnięcie" - oświadczył dyrektor MDA generał Samuel Greaves. "System działał dokładnie tak, jak go zaprojektowano, a wyniki tego testu świadczą o praktycznym wykorzystaniu doktryny salwy w ramach obrony przeciwrakietowej" - zaznaczył.

"System Ground-Based Midcourse Defense (GMD) jest niezwykle ważny dla obrony naszej ojczyzny. Ten test pokazuje, że mamy ważny i wiarygodny środek odstraszający przed bardzo realnym zagrożeniem" - ocenił gen. Greaves. GMD jest naziemnym komponentem rozwijanego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, którego zadaniem jest zwalczanie wystrzelonych w kierunku USA lub ich sojuszników pocisków batalistycznych w ich środkowej fazie lotu.

Korea Północna, która od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 roku przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych. Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej pod koniec listopada 2017 roku reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: USA pierwszy raz przechwyciły pocisk rakietowy salwą

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.24.215
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!