PARTNERZY PORTALU

W ubiegłym roku Raytheon nagrodził ich aż dwa razy. Poznajcie Teldat

W ubiegłym roku Raytheon nagrodził ich aż dwa razy. Poznajcie Teldat
Adobe Stock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Włodzimierz Kaleta
  Włodek Kaleta
 • Dodano: 11-01-2020 06:50

Rozmawiamy z prezesem dr inż. Henrykiem Kruszyńskim z Teldatu. Bydgoski Teldat nie jest znany szerszej publiczności a jest najlepszym polskim dostawcą Raytheona dla systemów Patriot

 • - Ubiegły rok był dla nas bardzo dobry. Pracy nam nie brakuje i co najważniejsze - coraz lepiej wykorzystywane są nasze wysokospecjalistyczne kompetencje, doświadczenia i produkty, a to jest twórcze, motywujące i cieszy - zapewnia prezes dr inż. Henryk Kruszyński z Teldatu, pytany przez WNP.PL o podsumowanie roku 2019. 
 • Teldat oferuje rozwiązania z zakresu wojskowego IT, bez których nie mogą funkcjonować Siły Zbrojne RP, jak i żadna inna nowoczesna armia.
 • W listopadzie 2019 r. Teldat dostarczył Siłom Zbrojnym RP dziesięć węzłów teleinformatycznych oraz dwa zestawy urządzeń szkolno-treningowych do tych systemów.

Teldat to prywatna spółka, należąca do grona ważnych polskich firm pracujących dla wojska. Od 22 lat działania bydgoskiej firmy związane są bezpośrednio z produkowanymi systemami wsparcia dowodzenia, działań wojsk i łączności. Teldat oferuje najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu wojskowego IT, bez których nie mogą funkcjonować Siły Zbrojne RP, jak i żadna inna nowoczesna armia.

Na koniec grudnia 2019 r. Inspektorat Uzbrojenia zawarł z nimi umowę na dostawę węzłów teleinformatycznych dla polskiego wojska. W ramach tego kontraktu spółki Teldat oraz Siltec mają w latach 2019-2021 dostarczyć dla Sił Zbrojnych RP kontenerową wersję nowocześnie wyposażonych mobilnych aparatowni na samochodach Jelcz.

Od września 2018 roku Teldat bez opóźnień modyfikuje 40 zestawów Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych Jaśmin w wersjach: aparatowni i przenośnej. W listopadzie 2019 r. Teldat dostarczył Siłom Zbrojnym RP dziesięć węzłów teleinformatycznych oraz dwa zestawy urządzeń szkolno-treningowych do tych systemów.

Zobacz także: Zakup F-35 bez offsetu. Będzie taniej o miliard, ale czy to dobrze?

Również w listopadzie 2019 r. w Wojskowej Akademii Technicznej otwarto laboratoria szkolno-treningowe: Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Walką HMS C3IS Jaśmin oraz Węzłów Teleinformatycznych. Zamontowane tam rozwiązania zostały opracowane przez Teldat.

- W 2019 r. realizowaliśmy wcześniej rozpoczęte projekty dotyczące modernizacji systemów wsparcia dowodzenia i działań wojsk eksploatowane w siłach zbrojnych, a także przeznaczone na rynek globalny. Wynikało to z umów zawieranych z światowego formatu kontrahentem zagranicznym - mówi Henryk Kruszyński, prezes firmy Teldat.

Wysoka jakość i innowacyjność

Ten kontrahent to amerykański koncern Raytheon, z którym Teldat już w 2014 r. podpisał umowę na opracowanie nowych wojskowych rozwiązań teleinformatycznych do zestawów Patriot. Amerykański koncern nagrodził w tym roku dwukrotnie polską firmę Teldat za wysoką jakość i innowacyjność produktów oraz terminową i wzorową dostawę.

To jedyna jak dotąd firma w Polsce, która seryjnie dostarcza amerykańskiemu koncernowi komponenty wykorzystywane przy budowie zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot i też jedyna krajowa nagrodzona przez ten globalnie działający koncern obronny.

Rozwiązania Teldatu są dziś używane w wielu krajach wykorzystujących systemy Patriot i wdrażane w kolejnych. Są one też od lat w dużej ilości z powodzeniem wykorzystywane w polskiej armii. Nie odbywa się bez nich żadne ważne przedsięwzięcie wojskowe z udziałem naszego wojska, również zagraniczne.


Bydgoska spółka wykonała lub realizuje szereg umów na dostawy specjalistycznych produktów teleinformatycznych oraz usług związanych z ich utrzymaniem i rozwojem, w tym tych na eksport. Jedna z nich umożliwiła nieograniczone wykorzystanie przez Wojsko Polskie w kraju i za granicą wspomnianego oprogramowania HMS C3IS Jaśmin, systemu zarządzania walką korpusu, dywizji, brygady i pułku.

- To oznacza, że wojsko może korzystać z tego nowoczesnego oraz niezbędnego dziś narzędzia dowodzenia na nieograniczonej ilości stanowisk wszędzie tam, gdzie te stanowiska będą dyslokowane - mówi prezes Teldatu.

- Jest to istotny krok w technicznej modernizacji wojska i dobry początek do sprawnego jego wyposażenia w pozostałe niezbędne systemy, w tym BMS, który, tak jak HMS Jaśmin, jest dojrzałym i wiarygodnym rozwiązaniem używanym przez polskie wojsko - podkreśla.

Interoperacyjność sojusznicza

HMS C3IS Jaśmin  to wszechstronny, kompleksowy system zarządzania walką korpusu, dywizji, pozwalający na wymianę danych operacyjnych pomiędzy wojskami oraz systemami sojuszniczymi.

Zapewnia współpracę z amerykańskim systemem CPOF - Command Post of the Future, w natowskim standardzie MIP oraz zobrazowanie i bieżące wsparcie zadań operacyjno-taktycznych, a także śledzenie działania wojsk własnych i sprzymierzonych.

Jest jednym z wielu specjalistycznych oprogramowań wchodzącego w skład uniwersalnego zestawu, nazwanego również „systemem systemów”, czyli Sieciocentrycznej Platformy Teleinformatycznej Jaśmin.

Platforma ta jest szeroko i w nieograniczonym zakresie wykorzystywany przez Siły Zbrojne RP w kraju jest również doskonale znany za granicą. Został wielokrotnie sprawdzony pod względem cyberbezpieczeństwa.

Zobacz także: W tym roku możemy spłacić połowę kontraktu za Patrioty

- Wciąż rozszerza się spektrum naszego działania w obszarze wojskowych rozwiązań IT dla platform pojazdowych. Przedstawiliśmy spółkom Polskiej Grupy Zbrojeniowej optymalne cenowo oraz perspektywiczne technicznie oferty, dotyczące modernizacji wielu mobilnych platform kołowych i gąsienicowych, w tym czołgów Leoparda 2 czy PT-91 - wyjaśnia Kruszyński.

Terminale do mobilnych platform

Jak dotąd MON podpisał umowę na modernizację czołgów T-72. Tam akurat firmy Teldat nie było. Natomiast trwają negocjacje z udziałem bydgoskiej spółki w sprawie umów na modernizację czołgów Leopard 2A4, która może kosztować MON 3 mld zł oraz na remont czołgów PT-91.

Prezes podkreśla, że jest już decyzja, że od przyszłego roku terminale do mobilnych platform bojowych dostarczać będzie Teldat. Dziś jeszcze nie wiadomo, jakie to będą platformy.


Dodaje, że wszystko, co robią, od projektu, przez testy, aż po produkcję urządzeń odbywa się na terenie firmy, bo takie są wymogi bezpieczeństwa, których przestrzegają z niezwykłą pieczołowitością, co potwierdzają liczne odbywające się systematycznie badania, audyty i certyfikacje.

- Liczymy, że kolejny rok tradycyjnie będzie lepszy niż poprzednie. W 2020 roku czeka nas dużo wytężonej pracy. Realizować będziemy projekty dotyczące modernizacji systemów wsparcia dowodzenia eksploatowane w siłach zbrojnych, a także przeznaczone na rynek globalny, co wynika z umów zawieranych od lat z naszym kontrahentem zagranicznym - podkreśla prezes Kruszyński.

- W nowy rok wkraczamy również z nadzieją, że instytucje MON nadal będą poważnym partnerem biznesowym dla polskich firm sektora obronnego, takich jak Teldat - podsumowuje prezes bydgoskiej spółki.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W ubiegłym roku Raytheon nagrodził ich aż dwa razy. Poznajcie Teldat

 • Monika 2020-01-17 21:30:43
  Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu wyspakobiet.eu/monia25
 • krakus 2020-01-11 10:13:40
  Gratulacje i trzymam kciuki za dalszy rozwój !

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.112.140
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!