PARTNERZY PORTALU

Wojna na Ukrainie pokazała, jak mamy zmodernizować polską armię

Wojna na Ukrainie pokazała, jak mamy zmodernizować polską armię
Rosyjskie czołgi zniszczone w okolicach Kijowa. Fot. PAP/EPA/Stringer

Jak dokonywać kolejnych zakupów sprzętu wojskowego dla polskiej armii, wykorzystując lekcję, jaką jest wojna za wschodnią granicą? O najważniejsze wnioski pytamy ekspertów w dziedzinie wojskowości i gospodarki.

  • Wojska ukraińskie drugi miesiąc opierają się przeważającym siłom rosyjskim. Zaskakujący scenariusz tej wojny dostarcza niezwykle cennych wskazówek osobom, które decydują o kierunkach modernizacji polskiej armii.
  • Zdaniem analityka geopolityki i Strategy & Future Jacka Bartosiaka, wojna ukraińsko-rosyjska pokazuje skuteczność przeciwpancernych pocisków kierowanych, dronów i artylerii. Polska powinna też rozważyć zakup samolotów przewagi powietrznej.
  • Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, wskazuje na potrzebę wsparcia innowacyjnych projektów oraz znaczenie godzenia konieczności pozyskania odpowiedniego sprzętu z maksymalną polonizacją zamówień.
  • Więcej o zbrojeniach polskiej armii będziemy mówić na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.
Zdaniem analityka geopolityki i Strategy & Future Jacka Bartosiaka, po miesiącu walk na Ukrainie nie ulega wątpliwości, że Rosja nie ma zdolności do wojny o dużej intensywności na dłuższą metę. Wojska rosyjskie utknęły, mają "przerwę operacyjną", ujawnił się brak rozbudowanego systemu rezerw.

- Dla wojska polskiego wynika z tego, że powinno być przygotowane do dwu-, trzytygodniowej intensywnej wojny z Rosją - wyjaśnia analityk geopolityki i Strategy & Future.

Wykorzystać słabości przeciwnika

- Wydaje się, że rosyjska formuła batalionowych grup taktycznych nie zdała egzaminu. Jest to słabość, którą trzeba wykorzystać, modelując nasze wojska - uważa Jacek Bartosiak.

Czytaj też: Rosja straci ponad 250 mld dolarów

W jego ocenie, Rosjanie mają na Ukrainie za mało wojsk lądowych do przeprowadzenia dużych operacji. W szczególności nie ma piechoty, która potrzebna jest do zdobywania miast, wiązania węzłów komunikacyjnych, zabezpieczenia linii komunikacyjnych.
W przypadku Polski Rosjanie musieliby dodatkowo kalkulować operację natowską.

- Polski wywiad powinien rozpoznać, jaką siłą dysponują dzisiaj wojska rosyjskie – w razie, gdyby Rosjanie chcieli przeprowadzić drugą kampanię - wskazuje analityk i dodaje, że wojna pokazuje słabość logistyczną armii rosyjskiej oraz rosyjską niechęć do zdobywania miast, z których obrony - po umocnieniu - nie można rezygnować.

Bartosiak zwraca też uwagę na coraz bardziej taktyczny charakter walk za naszą wschodnią granicą; uczestniczą w nich często pododdziały w sile plutonu. Dlatego tak ważne jest jego zdaniem szkolenie piechoty "na niedużych liczbach", w wypadach rajdowych, w warunkach aktywnej obrony.

Broń przeciwpancerna, artyleria, drony

Bartosiak radzi, by polskie siły wyposażyć w większą liczbę przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz uruchomić ich masową produkcję.

Potrzebne są też jego zdaniem samoloty przewagi powietrznej. - Warto zastanowić się nad kupnem takiego samolotu, jak F-15 czy Eurofighter. Mógłby on utrzymywać się długo, na dużych wysokościach, z dużą ilością uzbrojenia. Znacząco zmieniałby rachunki planowania operacji powietrznej przeciwko Polsce - analizuje Jacek Bartosiak.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (22)

Do artykułu: Wojna na Ukrainie pokazała, jak mamy zmodernizować polską armię

  • Mac the knife 2022-04-01 12:36:50
    Po pierwsze konflikt pokazał że bez skutecznej i nasyconej obrony p.lotniczej wróg zada wielkie straty, jeśli nawet nie wojskom lądowym, to infrastrukturze krytycznej (składy paliw, koszary, ekektrownie, szpitale).
  • Gringo 2022-03-30 01:36:03
    Zastanawiać się nad granatnikiem 6 lat?
  • Kordian 2022-03-29 19:57:59
    Szkoda mi zarzuconego programu Anders. Lekki szybki czołg z potężną armatą i możliwością przewozu jeszcze kilku żołnierzy jest tym czymś czego nie posiada Abrams. Na porzuceniu tego programu komuś bardzo zależało.
  • pis na wode 2022-03-29 17:39:18
    cześć pisomatołki i przykościelna ciemnoto pisowsko -moherowa gdzie wasze odziały rycerzy maryji ? pojawiają się wtedy jak trza bić nasze kobiety na manifestacjach , ale nie ma żadnego jak by tak trzeba było jechać na Ukraine wspierać walczących patriotów
    • Echooooo 2022-03-29 18:09:29
      P. j się w łeb, a usłyszysz jak brzmi pustka.
    • Kordi 2022-03-29 19:54:38
      (...) cuchnąca onuco pomyliłeś portale
  • pis na wode 2022-03-29 17:35:45
    cześć pisomatołki ! potrzeba nam więcej takich waszych Macierewiczów aby zrozumieć czym jest szpiegostwo , szujostwo i zdrada
    • Do wyciskarki marsz 2022-03-29 18:10:48
      Jesteś, buraku na sok.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.82.142
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!