Wojsko chce kupić mosty do przerzutu sprzętu pancernego

Wojsko chce kupić mosty do przerzutu sprzętu pancernego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 31-10-2018 20:38

Rozkładane mosty samochodowe chce kupić Inspektorat Uzbrojenia. Mają one udźwignąć najcięższy czołg w polskiej armii - Leopard 2A5. Inspektorat przewiduje kupno nawet 10 takich mostów.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Inspektorat Uzbrojenia opublikował w środę ogłoszenie o zamówieniu, które dotyczy dostawy "mostów towarzyszących na podwoziu samochodowym MS-20". Most samochodowy MS-20 ma zapewnić wszystkim rodzajom pojazdów wojskowych będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP i państw NATO szybkie pokonywanie wąskich - o szerokości do 20 m - naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych.

W ogłoszeniu Inspektorat informuje potencjalnych oferentów, że chce kupić dwa komplety w 2020 r. oraz kolejne trzy w 2021 r. Dodatkowo w ramach tzw. prawa opcji zakupionych może być kolejnych 5 mostów w 2021 r.

Mosty mają być wyprodukowane według dokumentacji technicznej do produkcji seryjnej, będącej własnością zamawiającego. Komplet ma się składać z ciągnika siodłowego z kabiną opancerzoną, przęsła mostowego oraz naczepy służącej do transportu oraz ułożenia przęsła na przeszkodzie.

Oczekiwany przez Inspektorat poziom ochrony opancerzonej kabiny - według standaryzacji stosowanej w NATO - to klasa 1. (najniższa klasa - red.) według Stanag 4569, która obejmuje pociski karabinowe 5,56mm i 7,62mm oraz wybuch ładunku o masie 10 kg pod pojazdem.

Według Inspektoratu chodzi o pojazdy, które nie będą wywoływały obciążenia wyższego niż klasy MLC 70 dla pojazdów gąsienicowych i MLC 110 dla zestawu pojazdów kołowych. Chodzi o NATO-wskie standardy dopuszczalnego obciążenia.

Najcięższy czołg będący na wyposażeniu polskiej armii, Leopard 2A5, ma masę własną 57,7 tony, a jego masa bojowa może wynosić 59,5 tony. Przy takiej wadze mieści się on w wymaganej przez inspektorat klasie obciążenia mostu. Mosty będą więc mogły służyć do przerzutów tych czołgów. Klasa MLC 110 dla zestawu pojazdów kołowych oznacza udźwig jeszcze cięższych pojazdów (nawet powyżej 100 ton), z ciężarem rozłożonym na poszczególne jego osie.

Inspektorat planuje negocjować cenę mostów z trzema oferentami, których propozycje cenowe będą najniższe - kryterium ceny ma być decydujące. Przewiduje też, że cena ta nie będzie niższa niż 443 tys. euro. Zainteresowani mogą składać swoje oferty do 3 grudnia tego roku.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Wojsko chce kupić mosty do przerzutu sprzętu pancernego

  • Paweł 2018-11-05 21:04:10
    W Niemczech dróg i mostów nie brakuje ale od zawsze produkują te specjalne dla czołgów ...kmweg.de/home/bruecken/leguan/26-m-bruecke/produktinformation.html
  • Gość 2018-11-02 11:21:51
    Dobra decyzja.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!