Wrażliwe komponenty i produkcja. Czy Polska Grupa Zbrojeniowa może być tak silna, jak tego chcemy?

Wrażliwe komponenty i produkcja. Czy Polska Grupa Zbrojeniowa może być tak silna, jak tego chcemy?
Hyundai Rotem proponuje Polsce współpracę przy polonizacji koreańskiego czołgu K2 do wersji polskiego czołgu podstawowego K2PL. HCP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Włodzimierz Kaleta
    Włodek Kaleta
  • Dodano: 18-05-2022 06:02

Lata pandemii wpłynęły na sytuację PGZ oraz części jej spółek. Do starych problemów, które najpewniej położą się cieniem również na wynikach roku 2022 r., doszła wojna w Ukrainie. Sebastian Chwałek, prezes PGZ, nie wątpi, że spółkom grupy uda się podołać tym wyzwaniom.

  • Polska Grupa Zbrojeniowa podsumowała ostatnie lata oraz zaprezentowała plany rozwojowo-produkcyjne na najbliższy czas.
  • Współpraca z zagranicznymi partnerami zwiększa możliwości polskich spółek przemysłu obronnego w budowaniu potencjału  sił zbrojnych i bezpieczeństwa kraju.
  • Choć cały czas odczuwalne są zakłócenia związane z pandemią koronawirusa, która nadwerężyła, a nawet zerwała niektóre łańcuchów dostaw, rok 2021 był korzystny dla PGZ.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Wrażliwe komponenty i produkcja. Czy Polska Grupa Zbrojeniowa może być tak silna, jak tego chcemy?

  • KTO 2022-05-23 10:37:41
    Tak, tak najbardziej eksportowe programy to Miecznik i Narew, brawo Jasiu. A prochu wielobazowego jak nie było tak nie ma. Ostatnio tak o potędze bredzili w 39.
  • Zbigniew 2022-05-19 10:00:25
    Nie potrafię zrozumieć jak to jest, taka Korea Pn. robić rakiety kosmiczne a my(Polacy) nie potrafimy nic większego od pioruna.
  • Promil 2022-05-18 19:05:33
    Po co starania o kontrakty jak plaszczak i tak wszystka kasę wyśle za ocean i będzie szperal po zlomowiskach...
  • Marek 2022-05-18 12:07:01
    PGZ musi zmienić się mentalnie. Zamówienia dla polskiej armii muszą być tylko częścią ich produkcji. Trzeba odejść od sytuacji, że zbrojeniówka jest krową dojną naszej gospodarki. Muszą patrzeć jak robią to firmy zachodnie czy chociażby WB Electronics. Niedopuszczanym powinno być, że przez 20 lat klepiemy Rosomaka i przez ten cały okres nie doprowadzono do powstania prototypu nowego KTO. Dzisiaj na gwałt szukamy nowego kooperanta i nowej licencji. Podobna sprawa z pociskami Spike. Umowa została podpisana w 2003 r. a produkujemy je w kraju od 2007 r. Jeżeli nie mamy wiedzy i kompetencji, to zasadne jest kupienie licencji, produkcja w kraju i dążenie do stworzenia w przyszłości własnego produktu.
    • james bond 2022-05-18 12:58:43
      "Misiewicze wiecznie żywi w PGZ".. I w tym sęk.
      • Krasawica 2022-05-18 16:33:47
        Zawalenie sytuacji w PGZ-cie to efekt jakichś 20-stu, 25-ciu lat zaniedbań. Zawalały komuszki, zawalała PO, zawalały wszelkie Staszki, co to się miały sprawdzać w biznesie... Głupio, że potrzeba było najazdu ruskich morderców na Ukrainę, żeby coś drgnęło. Tyle dobrego, że przynajmniej PiS-y cokolwiek zaczęły robić w PGZ, no i wreszcie przyjęły nowy kodeks wojenny, zwany ustawą o obronie ojczyzny, którego jakoś poprzednicy przez ćwierć wieku nie mogli urodzić.
  • Derlatka 2022-05-18 09:56:17
    Plany okazałe i niezłe. Czego brakuje? Polskich projektów badawczo-rozwojowych, by produkować w Polsce postawowe wyposażenie wojska w całości, a nie przepłacać na niezwykle drogie zagraniczne komponenty (np. świetna armata Bushmaster 30 mm. w wieżach bezzałogowych do Rosomaka i Borsuka jest nadal kupowana u Northrop Grumman, a to połowa wartości wieży; z drugiej strony amerykanie opracowali właśnie armatę Bushmaster 50 mm. bo taki będzie standard dla ich wież). Nadal nic nie wiadomo o pełnym wielkoskalowym wdrożeniu licencji świetnej armaty KDA 35 mm., która zmodernizowana jest podstawą nowych antytronowych systemów obrony u niemieckiego Rheinmetal (my brniemy w produkcję archaicznej postsowieckiej armaty 23 mm.). Cieszy otwarcie się wreszcie na Ukrainę we współpracy produkcyjnej.
    • Krasawica 2022-05-18 16:28:19
      Może i przestarzała, ale - o ile mi wiadomo - amunicja 23 mm w sporej części właśnie ratuje cztery litery Ukraińcom. Rzadki przypadek zaniedbania, które wyszło na dobre w bardzo złej sytuacji. Inna sprawa, że gdyby w 2008 r. RFN i Francja nie zablokowały wejścia Ukrainy do NATO, to Ukraina byłaby dziś w NATO i żadna amunicja 23 mm nie byłaby teraz potrzebna.
      • Derlatka 2022-05-19 08:29:52
        Armaty sowieckie 23 mm są rzeczywiście rozpowszechnione w dawnym bloku wschodnim i państwach satelickich tak jak amunicja do nich. W Polsce też. Strzelają amunicją nieprogramowalną i w wersji podwójnej ma skuteczność do 70%. Wersja poczwórna z radarem trochę lepszą. Natomiast Polska posiada od końca lat 90-tych (kupione dla systemu Loarą) licencję na świetne armaty KDA 35 mm. obecnie najbardziej skuteczne, bo w wersji pojedynczej ponad 90%. Strzela amunicją programowalną i jest zabójcza dla dronów. Ukraina nie ma niczego lepszego niż działka 23 mm. Polska ma.
      • james bond 2022-05-19 12:28:42
        Fachura z Waćpanny.... NATO przyjąć winien ot tak a'vista kraj, który w 2008 r nawet granicy celnej z Rosją /Białorusią nie miał a armia/vide 2014 r/ oraz administracja nasączona rosyjskimi agentami...O systemie prawnym i innych niekombatybilnych a koniecznych do integracji z NATO nie wspomnę bo rozum Waćpanny widać słabowity i nie ogarnie...Ma wnp komentatorów

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.112.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!