Wystartował izraelski satelita rozpoznawczy. A kiedy będzie polski?

Wystartował izraelski satelita rozpoznawczy. A kiedy będzie polski?
Izrael jest jednym z 13 krajów na świecie, które mają zdolność wynoszenia satelitów na orbitę. Rafael ADS
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Włodzimierz Kaleta
  Włodek Kaleta
 • Dodano: 10-07-2020 06:00

Ofek 16 to optoelektroniczny satelitą rozpoznawczy o zaawansowanych możliwościach. Inżynierowie Ministerstwa Obrony Izraela i Israel Aerospace Industries (IAI) rozpoczęli serię zaplanowanych testów w celu określenia charakterystyk satelity, zanim rozpocznie on działalność operacyjną. Kiedy doczekamy się polskiego odpowiednika takiego obiektu?

 • Z informacji uzyskanej przez WNP.PL z izraelskiej Kosmicznej Dyrekcji Badań i Rozwoju Obronności (DDR&D) dowiadujemy się, że - dzięki współpracy z ministerstwem obrony i Israel Aerospace Industries (IAI) - w pierwszej dekadzie lipca 2020 r. z powodzeniem wystrzelono w przestrzeń kosmiczną satelitę rozpoznawczego Ofek 16.
 • Obiekt, którego wyniosła w kosmos rakieta Shavit, zaczął orbitować wokół Ziemi i przesyłać dane zgodnie z oryginalnymi planami. To optoelektroniczny satelita rozpoznawczy o zaawansowanych możliwościach.
 • W początkowym okresie eksploatacji, zanim rozpocznie kompletną działalność operacyjną, przejdzie serię testów, zaplanowanych przez inżynierów firmy IAI w celu określenia charakterystyk satelity.

- To kolejne niezwykłe osiągnięcie dla przemysłu obronnego, a w szczególności dla przemysłu lotniczego w Izraelu - uważa Benny Gantz, minister obrony. - Przewaga technologiczna i zdolności wywiadowcze mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa państwa.

W programie uczestniczy kilka izraelskich firm. Głównym wykonawcą jest koncern IAI, który "przydzielił" wykonanie programu swojej grupie systemów pocisków rakietowych w programie kosmicznym. Ładunek satelity opracował Elbit Systems, a silniki startowe są produktem firmy Rafael Advanced Systems i Tomer - firmy przemysłu obronnego należącą do państwa.

Gdy satelita zostanie uznany za całkowicie zdolny do zadań operacyjnych, Ministerstwo Obrony powierzy nad nim pieczę jednostce wywiadowczej 9900 Sił Obronnych Izraela.

Izrael pozostaje  jednym z 13 krajów, które mają zdolność wystrzeliwania satelitów. Inwestuje i rozwija od lat przełomowe technologie kosmiczne. W tym przypadku - precyzując - m.in. firma Rafael w ramach tego programu opracowała napęd trzeciego stopnia dla wyrzutni, który umieszcza satelitę na orbicie oraz pędniki do systemu kontroli działania wyrzutni.

Co z polskim satelitą zwiadowczym?

Wystrzelenie satelity przez Izraelczyków prowokuje do pytania, co dalej z polskim satelitą zwiadowczym? Polski sektor wojskowy go potrzebuje, a najlepiej kilku satelitów obserwacji Ziemi (EO).

 - Nie jest tajemnicą, że jesteśmy zainteresowani, by w dość nieodległej przyszłości polska dysponowała swoim satelitą - deklarował w 2019 r. Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON.

Zobacz także: Przeciwpancerny Pirat finiszuje. Gotowy projekt jeszcze tym roku

Podkreślił, że bardzo ważne, aby wojsko miało dostęp do satelity. I dodał, Polska upatruje możliwości takiego dostępu we współpracy z sojusznikami.

Również na początku stycznia 2020 r. Krzysztof Mazur, podsekretarz stanu w resorcie rozwoju, zwracał uwagę, że jednym z celów programu kosmicznego powinno być stworzenie cywilno-wojskowego satelity, który zapewniłby własne zdolności pozyskiwania danych do analizy obrazowej.

Przyznał przy tym, że rodzimy przemysł kosmiczny jeszcze raczkuje, choć bariery technologiczne w rozwoju działalności stopniowo się obniżają. - Kiedyś takie satelity były ogromnie drogie, dzisiaj są dużo, dużo tańsze. Firmy są w stanie takie satelity przygotować nawet za 4 mln dolarów - podkreślił wiceminister Mazur.

Leonardo kusi

Przypomnijmy, że w marcu 2014 r. Polska podpisała z Włochami umowę o dostęp do danych z radarowego systemu rozpoznania satelitarnego COSMO-SkyMed. A w Białobrzegach pod Warszawą powstała wojskowa stacja do odbioru danych satelitarnych, która pełną zdolność operacyjną powinna osiągnąć w 2020 r.

Leonardo kusi polską zbrojeniówkę rozwojem kosmicznej współpracy poprzez powiązane z nim spółki: rakietowy włoski oddział europejskiego Domu Rakietowego MBDA, a także kosmiczne Telespazio, od lat rozwijające technologie satelitarne.


Oferta obejmuje program kooperacyjny Leonardo w dziedzinie technologii kosmicznych czy konstruowania i eksploatacji infrastruktury satelitarnej i naziemnych systemów przetwarzania danych obrazowych oraz sygnałów nawigacyjnych z orbity okołoziemskiej.

WNP.PL zapytał też IAI, czy Tel Awiw - w ramach współpracy rakietowej z Polską - byłby gotów przekazać nam najnowsze technologie, w tym również kosmiczne.

- To zależy od negocjacji prowadzonych na poziomie rządowym... Polski rząd musiałby rozmawiać z naszym w sprawie transferu takich technologii - odpowiedział Israel Sharon, wiceprezes IAI ds. Marketingu w Europie.

Polska chce mieć własnego satelitę

W 2014 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs na studium wykonalności systemu EO. Wybrano konsorcjum koordynowane przez Wojskową Akademię Techniczną, a złożone jeszcze z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechniki Warszawskiej, Airbus Defence & Space, Polskiego Holdingu Obronnego oraz WB Electronics.

W 2015 r. WAT ogłosił wstępne wyniki prac koncepcyjnych nad polskim systemem EO. Zaproponowano wykorzystanie dwóch satelitów: wysokiej rozdzielczości (HR) i bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR).

Zobacz także: Swój czy obcy. Radarowe kłopoty polskiej armii

Projektem polskiego satelity zainteresowane są także cywilne polskie spółki. W 2018 r. ruszyły prace nad polskim komercyjnym satelitą Intuition-1, projektu konsorcjum FP Space, utworzonego przez spółki KP Labs, FP Instruments i Future Processing.

Będzie on przeprowadzał obserwację Ziemi z wykorzystaniem innowacyjnego pomysłu, kamery hiperspektralnej połączonej z zaawansowanym przetwarzaniem danych bezpośrednio na orbicie, opartym na głębokich sieciach neuronowych.

Z unijnym dofinansowaniem

NCBR dofinansowuje także projekt wrocławskiej spółki Scanway, która pod koniec 2019 r. weszła w czwarty etap rozwoju satelity ScanSAT, tworzonego na fundamencie autorskich rozwiązań optoelektronicznych firmy we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Koszt jego wyniesienia to ok. 100 tys. złotych na 1kg. Zgodnie z planem satelita powinien zostać wystrzelony na orbitę Ziemską do 2022 r.

Firma realizuje projekt, pożytkując też fundusze europejskie. ScanSAT to platforma do obserwacji satelitarnych i lotniczych służąca pozyskiwaniu geoinformacji w czasie rzeczywistym z wysoką precyzją. Na wykonanie i przetestowanie pierwszej w Polsce platformy obserwacyjnej Ziemi ScanSAT otrzymał dofinansowanie z UE wysokości 2,5 mln zł.

Dodajmy, że pierwszy polski satelita komercyjny - Światowid - poleciał w kosmos z kosmodromu w Wirginii w kwietniu 2019 r. Stworzyła go wrocławska firma SatRevolution.  Mimo, że ma on tylko masę 2 kilogramów, długość 20 centymetrów, szerokości i wysokości 10 centymetrów, jakość jego zdjęć porównywalna jest do fotografii wykonywanych przez satelity o masach około 150 kilogramów.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Wystartował izraelski satelita rozpoznawczy. A kiedy będzie polski?

 • mustafa 2021-03-12 15:44:53
  NIECH POLSKA POZYSKA OD IZRAELA SATELITY ROZPOZNAWCZE CZY OBSERWACYJNE JAKIE WOJSKU SĄ POTRZEBNE I WYŚLE W KOSMOS LUB POZYSKA TRANSFER TECHNOLOGII KTÓRY PROPONUJE IZRAEL I SAMI ZBUDUJĄ BO TAK CAŁY CZAS BĘDZIEMY Z TYŁU. CZAS SIĘ OBUDZIĆ I BRAĆ SIĘ DO ROBOTY STAĆ NAS NA TO I NIE TYLKO
 • Piotr 2020-07-10 08:56:38
  Będzie jak wygram 400 milionów Panie Włodku.. Pozdrawiam.. jeśli obecny Rząd nie wyśle kilku satelit rozpoznawczo-łącznościowych w przeciągu trwającej kadencji.. to będzie to jego osobista porażka !!! Porażka na miarę wybudowanych promów i okrętów dla MW..

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.47.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!