Brytyjski start-up biotechnologiczny Colorifix, pracujący nad metodą barwienia tkanin z wykorzystaniem bakterii, zyskał wsparcie modowej marki H&M - podała agencja Reutera. Rozwiązanie ma pozwolić branży tekstylnej znacząco zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
- Colorifix pracuje nad metodą barwienia korzystającą - dzięki możliwościom drobnoustrojów - z żywych kolorów zdobiących ptaki i motyle. Rozwiązanie ma znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę i chemikalia przemysłowe w procesie farbowania.
- Przy obecnych metodach barwienia stosuje się syntetyczne pigmenty i duże ilości niebezpiecznych chemikaliów, jak związki chromu i innych metali ciężkich. Proces ten pochłania również duże ilości energii i wody - zauważył Reuters.
- Start-up zapewnia, że jego metoda nie wymaga chemikaliów i redukuje zużycie wody nawet o 90 proc. w zależności od sprzętu, pigmentu i tkaniny. Ponadto barwienie odbywa się w niższych temperaturach niż przy dotychczas stosowanych procesach.
Rosnąca świadomość kupujących na temat wpływu branży tekstylnej i modowej na środowisko (etap barwienia tkanin jest jednym z najbardziej szkodliwych) wymusza na sprzedawcach dbających o wizerunek zmianę podejścia. H&M zdecydował się wesprzeć brytyjski start-up za pośrednictwem należącego do spółki funduszu inwestycyjnego podwyższonego ryzyka (venture capital).
Rzeczniczka H&M Jeanette Mattsson poinformowała, że grupa H&M oraz Colorifix latem 2019 r. w Indiach sprawdzali, w jaki sposób rozwinąć metodę brytyjskiego start-upu, by znalazła zastosowanie w produkcji szwedzkiej marki. Mattsson wskazała, że firma takich rozmiarów potrzebuje skalowalnego rozwiązania.
Colorifix, podobnie jak jego francuski rywal PILI, pobiera "z natury" gen odpowiadający za pożądaną barwę i wszczepia go do komórki bakteryjnej, duplikując ją. W procesie farbowania wytworzone komórki uwalniają barwnik na tkaninie; następnie drobnoustroje giną pod wpływem temperatury.
Brytyjska firma biotechnologiczna ma rozpocząć pierwsze testy na skalę przemysłową we współpracy z grupami modowymi, w tym z H&M-em, oraz producentami tekstyliów, takimi jak szwajcarski Forster Rohner i indyjski Arvind. Dyrektor generalny spółki Orr Yarkoni poinformował, że testy rozpoczną się jednocześnie w kilku fabrykach w Indiach, Portugalii i we Włoszech. Colorifix spodziewa się, że jeśli testy zakończą się sukcesem, w 2020 r. firma wypuści pierwsze partie kolorowych drobnoustrojów. Jak wskazała agencja, wyzwaniem jest uzyskanie odpowiednich odcieni, zgodnych z zapotrzebowaniem, jak również utrzymywanie standardów prowadzonych procesów oraz niskich kosztów.
Innymi podmiotami wspierającymi Colorifix są szwajcarska firma inwestycyjna Challenger 88 i oraz brytyjski Uniwersytet Cambridge.