Inteligentne ubrania z Polski ograniczą kontuzje w sporcie

Inteligentne ubrania z Polski ograniczą kontuzje w sporcie
Nowy strój ma przypominać standardowy ubiór do biegania Fot. Shutterstock, Inc.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Paweł Szygulski
    Paweł Szygulski
  • Dodano: 02-04-2020 12:24

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz poznańska spółka Higgsone zawarły umowę na opracowanie linii odzieży dla profesjonalnych sportowców, której zadaniem będzie ograniczenie ryzyka kontuzji.

  • Prezesem Higgsone jest Paulina Sołtysiak, która sama musiała zrezygnować z uprawiania sportu przez kontuzję.
  • Innowacyjne ubrania będą wyposażone w specjalne czujniki. Mają służyć nie tylko do wykrywania kontuzji, ale także do przewidywania ich wystąpienia.
  • Budżet projektu wynosi 6,78 mln zł.
Segment inteligentnej odzieży, obuwia i innych akcesoriów przeznaczonych dla osób uprawiających sport zyskuje coraz bardziej na popularności. Sportowcy już dziś chętnie korzystają np. z inteligentnych zegarków. Oprócz oceny treningu uratowały one niejedno ludzkie życie, gdy w porę wykryły niemiarową akcję serca. Inteligentne obuwie podpowiada z kolei, której części stopy używamy w największym stopniu podczas biegu, i pozwala tę pracę skorygować.

 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Inteligentne ubrania z Polski ograniczą kontuzje w sporcie

  • Karol 2020-04-13 08:33:26
    A co z tą ekologią przecież tam będzie pewnie chińska bateryjka i jakąś elektronika co pozniej z tym robić kto to będzie segregował to się nie nada do recyklingu chyba ?
  • Załóż i ćwicz w inteligentnym ubraniu i ryzykuj zdrowiem by cię przeorało polem elektromagnetycznym 2020-04-03 02:55:33
    Sportowcy od dekad uprawiając różne dyscypliny bywali narażeni na różne urazy i jakoś czy to w latach 90-tych czy w latach 2000-2009 o tego typu bzdurach nie myślano by jakieś czujniki w ubraniach zamieszczać na stałe by monitorować różne parametry. Poza tym takie monitorowanie zdalne jest oczywiście nastawione na fale radiowe - słowem jak taki ochotnik założy taki inteligentny ubiór to niech wie, że czujniki promieniujące będą zlokalizowane wybitnie blisko wrażliwych na promieniowanie miejsc - np. narządy rozrodcze - co jeśli inteligentne spodnie będą mieć czujniki rozlokowane nieopodal genitaliów? Taki sportowiec ryzykuje kompletną bezpłodnością jak w takim ubiorze regularnie by ćwiczył, idźmy dalej - inteligentna koszulka z kolei może mieć czujniki zamontowane w okolicach serca i wielu innych narządów wewnętrznych - a to oznacza, że promieniować to będzie na narządy wewnętrzne i narażać sportowca na stopniowe upośledzanie tych narządów. Każda technologia oparta o bezprzewodowe funkcjonowanie jest potencjalnie szkodliwa dla zdrowia użytkownika - gdyby wszystko było przewodowe to owszem może i byłoby pełno kabli ale przynajmniej byłoby bezpiecznie dla zdrowia i otoczenia. Z promieniowaniem elektromagnetycznym nie ma żartów, im więcej go w przestrzeni publicznej tym większe ryzyko zachorowania na wiele chorób i dolegliwości. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne objawia się m.in takimi dolegliwościami jak męczliwość, senność, problemy z koncentracją, pamięcią, problemy z płodnością, problemy ze snem, bóle głowy, szumy uszne. Ale to nie wszystko, bo w ciągu kilku- kilkunastu lat istnieje wzmożone ryzyko zapadnięcia na chorobę nowotworową skóry, głowy czy kości - są to m.in glejak, szpiczak, białaczka, chłoniak, czerniak albo też chorobę z autoagresji jak zapalenie trzustki, cukrzyca, problemy z tarczycą, problemy psychiczne jak CHAD, ADHD, a jeśli chodzi o osoby starsze - jest większe ryzyko udaru, zawału.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.112.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!