Inwestorzy bez granic. Oto dwanaście niezwykłych firm

Booksy, Kruk, Maspex, OTCF, Synthos, AstraZeneca, Cellnex Telecom, Coca Cola pl, Google, Northvolt, Raben, Veolia – to tegoroczni laureaci nagrody Inwestor bez Granic. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 • Inwestor bez Granic to nagroda od lat towarzysząca Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. W tegorocznej edycji ten laur zdobyło 12 firm.
 • Tytuły przyznano najskuteczniejszym polskim inwestorom realizującym ekspansję zagraniczną oraz aktywnym i odpowiedzialnym inwestorom zagranicznym w Polsce, wpływającym na pozytywne zmiany zachodzące w gospodarce i na rynku pracy.
 • O nominowanie kandydatów zwróciliśmy się do szerokiego grona: środowiska biznesu, instytucji samorządu gospodarczego, agencji i instytucji rządowych zaangażowanych w pozyskiwanie inwestorów oraz wspierających polską ekspansję gospodarczą za granicą.

Polska jest coraz ważniejszą częścią globalnej gospodarki. Zawdzięczamy to zarówno tym polskim firmom, które śmiało wychodzą z działalnością poza granice naszego kraju, jak i tym zagranicznym koncernom, które inwestują w Polsce potężny kapitał tworząc nowe miejsca pracy. W ten sposób polska gospodarka coraz mocniej włącza się w globalne łańcuchy dostaw wzmacniając zarówno swoje fundamenty, jak i pozycję na globalnej mapie gospodarczej.

- Te dwa światy współistnieją na rynku, ale także w naszym konkursie, w którym doceniamy skalę i znaczenie inwestycji, ale i to, w jaki sposób są realizowane, jak wpisują się w szeroki, gospodarczo-społeczny kontekst – powiedział Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, organizator konkursu.

- Żeby zaistniały inwestycje, musi być bezpiecznie, musi być możliwość zrealizowania ich zgodnie z harmonogramem, wreszcie musi być swoista chemia, czyli "feeling". I to chyba ma miejsce, bo 90 proc. zagranicznych inwestorów, którzy wybrali Polskę, zdecydowało się na reinwestycje w naszym kraju - powiedział Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. - Szczególnie jednak cieszą nas inwestycje polskich przedsiębiorców za granicą. Tego wciąż się uczymy, ale możemy już mówić o spektakularnych sukcesach - d0dał. 

- Inwestorem może być każdy, ale tylko nieliczni mogą być "inwestorami bez granic" - mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. - Tacy inwestorzy często podejmują ryzyka, jakiego nikt inny, by się nie podjął - dodał. 

Europejski Kongres Gospodarczy co roku wyróżnia takie firmy. W tegorocznej edycji konkursu było ich 12. 

Booksy

Booksy, wywodzący się z Polski start-up stworzony w 2013 roku przez Stefana Batorego i Konrada Howarda, jest obecnie na prostej drodze do statusu jednorożca, czyli firmy wycenianej na ponad miliard dolarów.

Dzięki aplikacji już blisko 20 milionów użytkowników na świecie rezerwuje wizyty online u swoich ulubionych fryzjerów, barberów i kosmetyczek, a usługodawcy korzystają z nowoczesnego systemu do rozwijania biznesu i pozyskiwania nowych klientów. Perspektywy Booksy dostrzegają inwestorzy i banki zarówno w kraju , jak i za granicą.

Firma bije rekordy w kolejnych rundach finansowania. W sumie w Booksy zainwestowano już ponad 120 mln dolarów.

- Ta nagroda upewnia nas, że to, co robimy, robimy dobrze - stwierdził odbierający w imieniu tej firmy tytuł Inwestora bez granic Przemysław Barszcz, szef sprzedaży Booksy. 

Kruk

Kruk to już największa firma windykacyjna nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Europy Środkowo-wschodniej. Operacyjnie grupa jest obecna w Polsce, Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Czechach i w Słowacji, a ponadto posiada aktywa w Niemczech.

Kruk jest też firmą, która stawia na cyfryzację i nowe technologie, które są przyszłością branży windykacyjnej - jak uważa sam prezes spółki Piotr Krupa. Okres pandemii tylko to potwierdził.

- Jestem przedsiębiorcą od 23 lat. Zaczynałem z 1600 zł - mówił Piotr Krupa, prezes windykacyjnego giganta, odbierając nagrodę. - Prowadzimy trudny biznes, ale uwielbiam tę pracę. Pomagamy ludziom spłacić długi i przywracamy gospodarce te pieniądze, które byłyby utracone - dodał. 

Maspex

Koncern z siedzibą w Wadowicach to największa prywatna firma spożywcza, której ambicje nie ograniczają się jedynie do rodzimego rynku – swoje wyroby sprzedaje w ponad 60 krajach. Ma 15 zakładów w kraju i za granicą. Spółka posiada w swoim portfolio 63 marki i łącznie oferuje ponad 2300 towarów, a jej produkty, promowane za granicą przez kilkanaście silnych marek.

Grupa właśnie kupiła spółkę CEDC International oraz jej spółkę zależną B2B Wine & Spirits wraz z prawami do wszystkich marek CEDC. To już 20. przejęcie firmy z Wadowic – tym razem w sposób skokowy zwiększające skalę biznesu. Dzięki transakcji powstanie także największa polska grupa spożywcza o obrotach przekraczających 11 mld zł.

- Droga do tej nagrody była długa, dostaliśmy ją dopiero po 2o. przejęciu - mówił odbierając statuetkę  Inwestora bez granic prezes Maspeksu Krzysztof Pawiński. - Wypiję żubrówkę z powodu tej nagrody - obiecał, dodając, że jego zdaniem, najlepsze "pięć minut" jest wciąż przed firmą. 

OTCF

Kolejnym laureatem konkursu Inwestor bez granic jest OTFC – właściciel marki 4F, odnoszący sukcesy na międzynarodowych rynkach lider branży odzieży sportowej. Marka 4F jest obecna w 48 krajach. Jej produkty dostępne są w tysiącu sklepów między innymi w Czechach, na Słowacji, Litwie, Łotwie, Portugalii, Rumunii, Tajlandii, Japonii i na Tajwanie, czy w Katarze.

Marka 4F to ponad 240 sklepów w Polsce, Litwie, Łotwie, Czechach, Słowacji, Rumunii, Ukrainie, Tajlandii, Japonii i na Tajwanie. Obecna jest w 42 krajach poprzez rozwiniętą sieć sprzedaży hurtowej, a produkty 4F dostępne są w 400 sklepach multibrandowych. Firma jest też sponsorem 8 komitetów olimpijskich i 3 paraolimpijskich. Ubiera wszystkie drużyny Energa Basket Ligi i wszystkie reprezentacje Polski w koszykówce.

- Poza tym, że jestem przedsiębiorcą, jestem też sportowcem, myślę jak sportowiec. Sport przesuwa granice, my też je przesuwamy - powiedział Igor Klaja, prezes OTCF. Kontynuował w poetyce sportowej: dopiero się rozgrzewamy. Chcemy by marka 4F była globalna. 

Synthos

Grupa Synthos także zaistniała w ostatnich miesiącach na rynku zagranicznych przejęć. Jako światowy lider w produkcji kauczuków syntetycznych, sfinalizowała 1 grudnia przejęcie od Trinseo zakładu w niemieckim Schkopau. Łączna wartość tej największej w historii firmy transakcji to 460 mln dolarów. Synthos umocni w ten sposób swoją pozycję na globalnym rynku kauczuków syntetycznych, stając się drugim największym producentem w tym segmencie.

Koncern ma teraz zakłady produkcyjne w Polsce, w Czechach, we Francji, w Holandii i w Niemczech. Zatrudnia ponad 3600 pracowników. Eksportuje do stu krajów.

- Udało nam się przeprowadzić transakcję, która była nie tylko największym przejęciem w dziejach spółki, ale także największą taką transakcją, przeprowadzoną przez polską prywatną firmę - powiedział Jacek Kokosza, wiceprezes Synthos. - Nie zwalniamy tempa i mamy nadzieję na dalszy rozwój - zapewnił. 

AstraZeneca

AstraZeneca to brytyjsko-szwedzki koncern biofarmaceutyczny o światowym zasięgu. Jego biznesowa aktywność nie ominęła jednak i Polski. Należące do koncernu warszawskie Globalne Centrum Operacyjne Badań Klinicznych jest jedną z sześciu takich placówek spółki na świecie i jedyną w naszej części Europy. W ciągu ostatniej dekady nakłady Centrum na badania i rozwój wzrosły cztery i pół razy. W roku 2020 sięgnęły prawie 290 mln zł, co czyni AstraZenecę jednym z liderów branży life sciences.

Warszawskie Centrum Operacyjne Badań Klinicznych jest jedną z sześciu tego typu placówek spółki na świecie i jedyną w tej części Europy. W Polsce działają również: Globalne Centrum HR, Globalne Centrum Finansowe, Globalne Centrum Zakupów. Wszystkie mają charakter globalny, obsługując kluczowe operacje spółki na całym świecie.

- Od 30 lat inwestujemy w rozwój naszej firmy w Polsce. Dzięki tym inwestycjom możemy koordynować projekty badawcze m.in. w dziedzinie onkologii czy kardiologii - przypomniała Barbara Kozierkiewicz, wiceprezes zarządu i dyrektor wykonawczy Globalnych Systemów Klinicznych. - Przed nami jednak dużo pracy, by zrealizować cel, w którym Polska będzie liderem innowacyjności - stwierdziła również. 

Cellnex Telecom

Wśród laureatów nie mogło zabraknąć również spółek szeroko pojętej branży technologicznej. Jedną z nich jest Cellnex Telecom. Ta hiszpańska firma jest wiodącym europejskim operatorem bezprzewodowej telekomunikacji i infrastruktury nadawczej z portfelem ponad 130 tysięcy lokalizacji.

Za ponad 10 mld 700 mln zł Cellnex przejął w zeszłym roku wieże telekomunikacyjne Polkomtela i Play’a. Zapowiada inwestycje o wartości ponad 10 mld zł. To w związku z budowaniem sieci przesyłowej dla nowoczesnego standardu komunikacyjnego 5G.

- Ta inwestycja nie jest najważniejszą rzeczą - mówił o tym sukcesie Santiago Argelich Hesse, dyrektor zarządzający spółki Cellnex Poland. - Najważniejsze jest to, że Cellnex jest najbardziej innowacyjną spółką. Przedefiniujemy zasady w tej branży. Wierzymy, że położymy podwaliny pod cyfryzację Polski  - zapowiadał. 

Coca Cola w Polsce

Kolejny laureat to prawdziwie globalna marka, trudno byłoby znaleźć na całym świecie osobę, która jej nie zna: Coca Cola. To zaangażowany inwestor, który poprzez realizowane działania oraz inwestycje bardzo mocno wpisał się w społeczno-gospodarczy rozwój kraju.

Większość produktów Coca-Coli, bo aż 92 proc., wytwarzana jest tutaj w kraju - w fabrykach w Radzyminie, Staniątkach i Tyliczu, we współpracy z lokalnymi dostawcami. Firma tu zatrudnia, płaci podatki, wspiera społeczności oraz inwestuje. W ciągu jedynie ostatniej dekady Coca-Cola zainwestowała w polską gospodarkę 1 miliard złotych, poprzez inwestycje m.in. w rozbudowy fabryk, nowe linie produkcyjne, miejsca pracy oraz nakierowane na realizację kluczowych środowiskowych celów w zakresie zbiórki i przetwarzania odpadów i projektowania opakowań.

- Po 50 latach od wyprodukowania tutaj pierwszej butelki Coca Coli już nie postrzegamy się jako inwestor, tylko jako część lokalnej społeczności - mówił Jaak Mikkel, dyrektor regionalny koncernu. - Jesteśmy stąd - zakończył po polsku swoje wystąpienie. 

Google

Technologiczny, globalny gigant Google również docenił polski rynek. W kwietniu zeszłego roku koncern uruchomił w Warszawie największe w Europie Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud. Zapewni ono lepszą jakość usług chmurowych w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Ponad 600 mln dolarów wydano na zakup kompleksu biurowego The Warsaw HUB, w którym Centrum ma swoją siedzibę. Region Google Cloud to największa inwestycja koncernu w Polsce. Jej całkowitą wartość ocenia się nawet na 2 mld dolarów.

- Historia Google w Polsce jest związana z rozwojem polskiej gospodarki. Polska jest świetnym domem dla inwestycji - mówiła odbierająca nagrodę Marta Poślad,  dyrektor do spraw polityki publicznej i relacji z rządami w Europie Środkowej i Wschodniej. - Nasz zespól jest prawdziwym zespołem bez granic. Nasze biuro w Warszawie stało się domem dla osób 20 narodowości - podkreśliła. 

Northvolt

Dla europejskiego producenta ogniw i systemów bateryjnych – firmy Northvolt – Polska jest istotnym rynkiem. Świadczą o tym jej inwestycje. Na terenach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, w sąsiedztwie gdańskiego terminala kontenerowego, buduje właśnie nową fabrykę. Będzie w niej produkować najnowocześniejsze systemy magazynowania energii, które umożliwią efektywniejsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Northvolt zainwestuje w to przedsięwzięcie 200 mln dolarów. Fabryka ruszy jeszcze w tym roku.

W zakładzie produkowane będą magazyny bateryjne umożliwiające większe i lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Fabryka w Gdańsku będzie nadal produkowała także systemy bateryjne, wykorzystywane w przemyśle i budownictwie - m.in. do produkcji elektrycznych pojazdów górniczych lub koparek.

- Na przełomie 2016 i 2017 roku było nas zaledwie 12 osób. Dziś odbieram tę nagrodę w imieniu pond 200 pracowników zakładów w Gdańsku i ponad 3 tys. osób w całym Northvolt - powiedział  prezes firmy Robert Chryc-Gawrychowski.

Raben

Raben jest obecny w Polsce od 30 lat. W naszym kraju zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Dysponuje flotą 4500 pojazdów. W 53 lokalizacjach ma magazyny o łącznej powierzchni 520 tysięcy metrów kwadratowych. Właśnie rozbudowuje magazyn Fresh Logistics Polska w Grodzisku Mazowieckim. Zakończenie tej inwestycji jest planowane na pierwszy kwartał 2022 r. Natomiast latem 2022 roku rozpocznie się budowa kompleksu logistycznego na obrzeżach Kowna, w pobliżu autostrady Kowno-Kłajpeda, która jest częścią międzynarodowej trasy Via Baltica.

Firma podejmuje również szereg wartościowych inicjatyw w ramach zrównoważonego rozwoju. Między innymi zawarła umowę PPA (Power Purchase Agreement) z PGE Obrót, dzięki której w latach 2023-2029 Raben w Polsce będzie korzystać w 100 proc. z zielonej energii. W 2022 r. zostaną wybudowane dedykowane farmy fotowoltaiczne o łącznej powierzchni ok. 40 ha i mocy ok. 35 MWp, dostarczające 35 tys. MWh rocznie.

Ostatnie akwizycje pozwoliły nam na działalność w 15 krajach - stwierdziła Magdalena Szaroleta, dyrektor sprzedaży spółki Raben Transport. - Nie zatrzymujemy się, wszystko przed nami - zadeklarowała. 

Veolia

W ciągu ćwierćwiecza swojej obecności w Polsce Veolia stała się jednym z głównych graczy w polskim ciepłownictwie. To obecnie największy prywatny dostawca ciepła w Polsce, jest partnerem polskich miast i przemysłu, oferującym także usługi w dziedzinie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, odbioru i oczyszczania ścieków i zagospodarowania osadów ściekowych.

Grupa Veolia w Polsce prowadzi działalność w 123 samorządach, w 58 zarządza sieciami ciepłowniczymi. Planuje budowę dwóch dużych elektrociepłowni gazowych: w Łodzi i w Poznaniu. Nowe bloki zastąpią stare jednostki węglowe, co wpisuje plany firmy w szeroki trend dekarbonizacji. Rozpoczęcie eksploatacji nowych bloków w Poznaniu i Łodzi Veolia planuje w okolicach 2025-26 r.

- Ten rok jest dla nas wyjątkowy. Obchodzimy 25-lecie naszej działalności w Polsce. Potwierdzeniem naszych związków jest obecność w 123 miastach, które nam zaufały -  mówił Frédéric Faroche, prezes spółki. - Naszą ambicją jest być liderem transformacji ekologicznej - stwierdził. 

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Inwestorzy bez granic. Oto dwanaście niezwykłych firm

 • Max 2022-05-06 11:29:46
  Nagrody dla polskich firm inwestujących poza granicami, a tymczasem połowa tych firm nie jest polska.
 • Arista 2022-04-26 18:17:01
  KRUK jest wsród nich, zaufana firma.
 • Tymon 2022-04-25 22:42:45
  Zapłacili, więc mają. Za rok kolejni sponsorzy będą "nagrodzeni" ;)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.50.252
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!