Firma odzieżowa LPP usprawnia swoją sieć logistyczną zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Poza redukcją kosztów przynosi to wymierne korzyści dla środowiska naturalnego. Ograniczenie zużycie kartonów przyczynia się do ocalenia przed wycinką kilkudziesięciu tysięcy drzew rocznie.
- LPP współpracuje z ponad tysiącem fabryk-szwalni w wielu krajach, co rodzi problem opakowań do transportu towarów. W 2020 r., gdy sprzedaż internetowa rosła w tempie trzycyfrowym, grupa zdołała wyeliminować z obiegu 300 ton plastiku.
- Spółka wdrożyła nowe rozwiązania w obrocie opakowaniami zbiorczymi – standaryzację kartonów. Przynosi to wymierne oszczędności w transporcie i w gospodarce magazynowej, bo pozwala składować więcej kartonów na tej samej powierzchni. Zmniejsza spalanie paliwa w transporcie, czyli ogranicza emisje CO2.
- Standaryzacja i poprawa jakości kartonów, które można wykorzystywać wielokrotnie, oszczędza surowce do ich produkcji. Do ponownego użycia trafia już ponad 40 proc. kartonów od dostawców. To wymierne korzyści dla środowiska.
LPP bierze więc pod lupę kartony, w których jej produkty są transportowane od dostawców do salonów stacjonarnych. Wprowadza kluczowe zmiany w tym obszarze, które już przyniosły realne oszczędności firmy, ale są także korzystne dla środowiska naturalnego.
Wcześniej spółka wprowadziła również zmiany w opakowaniach sprzedawanych w systemie e-commerce. Nawet w kryzysowym, pandemicznym roku 2020, gdy sprzedaż internetowa rosła w tempie trzycyfrowym, LPP zdołało zmienić sposób pakowania przesyłek zamówionych online. Postawiono na bardziej ekologiczne rozwiązania, zmniejszając zużycie surowców do opakowań i tym samym eliminując z obiegu 300 ton plastiku.
Karton standardowy – przyjazny naturze
Spółka widząc realne efekty zmian wprowadzonych w opakowaniach e-commerce, postanowiła iść o krok dalej i wdrożyć nowe rozwiązania w obrocie opakowaniami zbiorczymi, w których odzież LPP trafia z fabryk do magazynów firmy. W taki sposób zainicjowano program standaryzacji kartonów, który jest częścią szerszego autorskiego projektu – Control Tower, platformy usprawniającej zarządzanie łańcuchem dostaw.Wcześniej kartony importowane od dostawców docierały do Polski w różnych rozmiarach, co przekładało się na konkretną stratę powierzchni przewozowej i magazynowej. Dodatkowo, z uwagi na słabą ich jakość, gros z nich po dotarciu do Polski nadawało się jedynie na makulaturę. Dziś lepsza jakość kartonów pozwala na ponowne ich wykorzystanie w transporcie towarów do salonów stacjonarnych marek LPP.
Ciaśniej, szybciej, taniej
- Wyeliminowaliśmy przewóz nieoptymalnych kartonów pod względem gabarytowym, co przełożyło się na znaczące zwiększenie wykorzystania powierzchni ładunkowej zarówno w imporcie, jak i w późniejszej dystrybucji do sieci sklepów - mówi Sebastian Sołtys, dyrektor ds. logistyki LPP. – To, w warunkach rosnących od roku cen frachtu morskiego oraz ograniczonej dostępności pustych kontenerów, ma pozytywny wpływ również na nasz rachunek ekonomiczny.Standaryzacja opakowań przynosi oszczędności nie tylko w transporcie, ale również w gospodarce magazynowej. Obecne rozmiary kartonów są maksymalnie dopasowane do tzw. gniazd pakowych w automatycznym magazynie miniload. Dzięki temu istnieje możliwość składowania większej niż dotychczas liczby kartonów na tej samej powierzchni magazynowej.
Zaawansowane rozwiązania automatyki centrum dystrybucyjnego spółki w Pruszczu Gdańskim, gdzie trafiają przesyłki od dostawców, pozwoliły na dokonanie dokładnych pomiarów skali efektów, jakie przyniosły te zmiany. Zastosowana tam technologia opomiarowania, monitoringu i automatycznego skanowania kartonów przyjmowanych do magazynu oraz jego kluczowego obszaru składowania, jakim jest miniload, przyspieszyły procesy odbioru dostaw na bramie magazynu oraz lepsze wykorzystanie przestrzeni składowania, jak i w środkach transportu.
- Dziś kartony trafiające do naszego magazynu są gabarytowo dopasowane do wielkości gniazd pakowych, na jakie podzielone są regały składowe w automatycznym magazynie miniload. Według naszego monitoringu notujemy aż kilkunastoprocentową oszczędność powierzchni magazynowej - wyjaśnia dyrektor Sołtys.
Wymierny efekt w lesie
Równie istotnym efektem wdrożenia przez LPP standaryzacji opakowań są korzyści dla środowiska naturalnego.- Standaryzacja opakowań przynosi bardziej efektywne wykorzystanie ciężarówek, czyli przyczynia się pośrednio do oszczędności zużycia paliwa i w efekcie ograniczenia emisji GHG (gazów cieplarnianych - dop.red.) - podkreśla Sebastian Sołtys. - Ale to, co cieszy najbardziej, to pozytywny wpływ takiego rozwiązania na zasoby naturalne.
Patrz też: Grupa LPP z nowymi danymi w Zielonym Indeksie
Kilkukrotne wykorzystanie jednolitych opakowań zbiorczych pozwala na realną oszczędność surowców do produkcji kartonów. Tylko w ciągu pierwszego półrocza 2020 r. spółka odzyskała w ten sposób blisko 900 tys. kartonów, tym samym ratując przed wycinką 17 tys. drzew.
Obecnie ponownie używa się już ponad 40 proc. kartonów docierających do magazynu LPP od dostawców. W ten sposób spółka oszczędza miesięcznie ok. 150 tys. kartonów, co przekłada się na ocalenie 2800 drzew miesięcznie.
LPP zamierza rozwijać projekt odzyskiwania kartonów do ponownego użycia i wdrożyć go również w nowo powstającym centrum dystrybucyjnym w Brześciu Kujawskim. Tam stawia sobie za cel odzyskiwanie opakowań na poziomie sięgającym do 75 proc.
Patrz też: LPP wypłaci megadywidendę mimo straty
Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl