PARTNERZY PORTALU

Taras, który kiedyś był sukienką. Oni wiedzą, jak przetwarzać tekstylia

Taras, który kiedyś był sukienką. Oni wiedzą, jak przetwarzać tekstylia
Z kompozytu tekstylnego VIVE Texcellence powstają m.in. tarasy Fot. VIVE Textile Recykling

Z kompozytu tekstylny VIVE Texcellence można wyprodukować doniczki, lampy, kosze, tarasy, place zabaw i wiele innych. To sposób na zagospodarowanie odpadów tekstylnych, które stanowią coraz większy problem środowiskowy.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Obecnie zbieranych jest w Europie około 2 mln ton odzieży rocznie, czyli tylko około 30 proc. tego, co trafia na rynek. Tymczasem tekstylia można ponownie wykorzystać: wprowadzić na wtórny rynek lub przetworzyć.
  • Zużyte tekstylia stanowią surowiec do produkcji kompozytu tekstylnego VIVE Texcellence. Powstają z niego potem elementy małej architektury. 
  • O tym, jakie szanse na rozwój daje gospodarka cyrkularna, będziemy mówić podczas sesji "Gospodarka z drugiej ręki", która odbędzie się w ramach XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia).

18 marca obchodzimy światowy dzień recyklingu. To jeden ze sposobów, by ograniczyć ilość odpadów zaśmiecających naszą planetę.

Według danych przekazywanych przez Fundację Ellen MacArthur tylko w latach 2000-2015 światowa produkcja odzieży uległa podwojeniu. Sami Europejczycy kupują 26 kg nowej odzieży rocznie, a wyrzucają średnio około 11 kg tekstyliów - wynika z danych Komisji Europejskiej zebranych w strategii na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym z marca 2022 roku. 

Obecnie zbieranych jest w Europie około 2 mln ton odzieży rocznie, czyli tylko około 30 proc. tego, co trafia na rynek. Tymczasem tekstylia można ponownie wykorzystać: wprowadzić na wtórny rynek lub przetworzyć.  

Przetwarzają 300 ton odzieży dziennie, co daje około 75 tys. ton rocznie

O tym, co można zrobić z tekstyliów, mówi Jarosław Urban, wiceprezes zarządu VIVE Textile Recycling.

- Możliwości jest dużo i cały czas szukamy nowych rozwiązań. Za cel stawiamy sobie stuprocentowe wykorzystanie odzieży używanej, segregowanej każdego dnia w ilości ponad jednego miliona dwustu sztuk, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych w Polsce, w pełni skomputeryzowanych linii do sortowania odzieży. W VIVE Textile Recycling przetwarzamy 300 ton odzieży dziennie, co daje około 75 tys. ton rocznie. Każdego dnia załoga sortuje i pakuje gotowe produkty z ponad 800 różnych grup asortymentowych. Tak przygotowane produkty trafiają do blisko 80 krajów na świecie oraz do sieci sklepów VIVE Profit z odzieżą cyrkularną.

Powierzchnia handlowa wszystkich sklepów to na dziś około 60 tys. m kw. W każdym punkcie następuje całkowita wymiana towaru raz w tygodniu, a klienci mogą wybierać spośród 20 tys. sztuk odzieży. - Warto przy tym punkcie wspomnieć także o naszym innowacyjnym projekcie Game4Planet, w którym zapraszamy klientów do wspólnej gry o dobro planety i lepsze jutro. W ramach tego projektu każdy może oddać  swoje używane ubrania w dowolnym punkcie VIVE Profit, a my dbamy o danie im kolejnego życia, mówi Jarosław Urban.

Plac zabaw, taras, ławka, ogrodzenie czy pomost - to wszystko kiedyś było ubraniem

Wiceprezes VIVE Textile Recycling podkreśla, że jest to możliwe dzięki działalności spółki  VIVE Innovation, która naprawdę zamyka cykl produkcyjny w firmie. Spółka zajmuje się produkcją kompozytu tekstylnego VIVE Texcellence. To efekt dwunastoletniej pracy i ciągłych badań nad możliwością stuprocentowego wykorzystania zużytych tekstyliów.

- Nasz kompozyt tekstylny to unikalny, innowacyjny produkt, w całości ekologiczny. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, odpornością na warunki atmosferyczne i działania biologiczne. Co ciekawe, materiał nie wymaga konserwacji i może zostać ponownie przetworzony. Texcellence to materiał, który jest już dobrze rozpoznawalny na rynku skandynawskim, czy w krajach Beneluxu. Z VIVE Texcellence wyprodukowaliśmy m.in. elementy placu zabaw, deski tarasowe, ławki, ogrodzenia, buduje się z niego pomosty i inne elementy małej architektury. W Holandii, przechadzając się wzdłuż kanału, można  na przykład zobaczyć jego brzegi, które wykłada się właśnie naszym kompozytem. Można śmiało powiedzieć, że jest to produkt przyszłości, który w ciągu najbliższych lat zrewolucjonizuje rynek krajowy i zagraniczny - wyjaśnia Urban.

 Pytany o perspektywy na przyszłość odpowiada, że głównym celem firmy jest zamknięcie obiegu w 100 proc., tak aby można było mówić o VIVE Group jako o firmie cyrkularnej.

- W tym momencie oscylujemy wokół wyniku dużo ponad 90 proc. I tak na rynku istnieje niewielka liczba firm, która może konkurować z naszym teraźniejszym wynikiem. Cały też czas prowadzimy badania i szukamy nowych, innowacyjnych możliwości, aby te kilka procent zdobyć. Równolegle planujemy szukać na naszej drodze partnerów, z którymi będziemy mogli mieć jeszcze większy wpływ na społeczeństwo i na środowisko, niż w pojedynkę. Walcząc o ekologię trzeba grać zespołowo. I edukować. To nasze DNA: ekologia i edukacja - zaznacza  Jarosław Urban. 

 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Taras, który kiedyś był sukienką. Oni wiedzą, jak przetwarzać tekstylia

  • gość 2023-03-20 10:26:27
    Zgodnie z przyjętym trendem, po pierwsze nie wytwarzaj odpadów, czyli nie kupuj co chwila nowych szmat i ograniczy się ilość odzieży na wysypisku. Proste rozwiązanie.
  • Bytek 2023-03-19 15:10:21
    Ja na tarasie mam płyty tarasowe od bruk bet - robią wrażenie, a przede wszystkim są wytrzymałe!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.241.39
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!