Turbulencje uderzyły w LPP. Potrzebne zmiany

Turbulencje uderzyły w LPP. Potrzebne zmiany
Gruntowne zmiany modelu biznesowego LPP są ograniczone - ze względu na warunki konkurencyjne w branży odzieżowej. Na zdjęciu Przemysław Lutkiewicz Fot. LPP

- Bieżący rok upłynie pod znakiem dalszych turbulencji w logistyce, co wymusza modyfikację strategii naszego działania. Gruntowne zmiany modelu biznesowego są jednak ograniczone - ze względu na specyficzne warunki konkurencyjne w branży odzieżowej - mówi Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP ds. finansów, controllingu, audytu wewnętrznego, relacji inwestorskich i nadzoru nad spółkami zagranicznymi Grupy Kapitałowej LPP.

  • Grupa LPP współpracuje z ponad 1100 dostawcami materiałów i szwalniami, głównie w Azji. Destabilizacja w łańcuchu logistycznych w 2021 r. przejawiała się w dużych opóźnieniach dostaw wyrobów gotowych do magazynów LPP oraz w 3-4-ro krotnym wzroście kosztów transportu - w porównaniu z 2019 r.
  • Wszyscy główni konkurenci zachodni LPP też produkują głównie w Azji, polska grupa odzieżowa nie zakłada zatem tworzenia odrębnego modelu biznesowego i przenoszenia produkcji do Europy. Problemy logistyczne łagodzi m.in. znajdując alternatywne trasy i środki transportu, budując większą sieć magazynów i gromadząc w nich większe zapasy wyrobów gotowych.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Kompleksowy raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy zostanie zaprezentowany w kwietniu 2022 r. jako część kampanii EEC. Tematyka raportu będzie przedmiotem jednej z debat EEC Trends (20 stycznia 2022 r.).

Czujecie się ofiarą zakłóceń w światowej logistyce?


Przemysław Lutkiewicz:
- O, tak. Nasz biznes polega na tym, że wzornictwo i myśl modowa powstają w polskich biurach projektowych w Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Odzież natomiast szyją dla nas zakłady produkcyjne za granicą, niemal wyłącznie w Azji.

Współpracuje z nami ponad 1100 dostawców materiałów i wyrobów gotowych. Ze względu na odległości od nich, uzależnieni jesteśmy od globalnych łańcuchów dostaw na dobre i złe. Od dwóch lat niestety - na złe...

Co było doraźnie najbardziej dotkliwe w pogorszeniu jakości działania logistyki?

- Produkty z zakładów szyjących dla nas wożone są głównie drogą morską, a po przeładunku w portach trafiają transportem lądowym do naszych magazynów w Europie Środkowej. Stamtąd z kolei towary rozwożone są do naszych sklepów stacjonarnych lub do klientów detalicznych, jeżeli mówimy o e-handlu.

Destabilizacja w łańcuchu dostaw zapoczątkowana w 2020 r. nasiliła się w 2021 r.; polegała na permanentnym braku miejsc (slotów) na statkach i braku pustych kontenerów, na dużych opóźnieniach w załadunku towarów, a następnie ich rozładunku w portach docelowych.

W sumie kumulacja tych problemów spowodowała, że notowaliśmy znaczące opóźnienia w dostawach, a nawet dłuższe przerwy. A dla nas kluczowe jest to, by odzież trafiała na rynek systematycznie i non stop - wraz z porami roku i zmieniającymi się potrzebami klientów.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Turbulencje uderzyły w LPP. Potrzebne zmiany

  • Pan Tadeusz 2022-01-14 09:44:02
    Pamiętam LPP i markę REESERVED, kiedy to wchodziła na rynek i budowała swoją pozycję, pierwsze sklepy i ubrania, które wówczas były ciekawe, z dobrych materiałów i naprawdę wyglądały ładnie. Obecnie po kiepska jakość, nieciekawa moda i ślepe podążanie za rynkiem i konkurencją. Ubrania produkowane na jeden sezon. Brak własnych rozwiązań. Polska, która przez wiele lat była krajem o dużej tradycji szwalniczej, został tylko krajem gdzie się projektuje, a produkcja pozostaje w Azji. Słabo. Być może LPP i marka REESERVED powróci do swoich korzeni i będzie w stanie stworzyć faktycznie nową markę opartą o dobre praktyki, które kiedyś były stosowane.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.188.113
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!