Vistula i Wólczanka zmienia strategię. Biura w Chinach nie będzie

Vistula i Wólczanka zmienia strategię. Biura w Chinach nie będzie
Michał Zimnicki, wiceprezes VRG odpowiedzialny za finanse, IT, logistykę, HR i administrację. fot. mat. pras.

Modowa Grupa VRG w odpowiedzi na zakłócenia w łańcuchach dostaw szykowała się do uruchomienia w Chinach biura, które miało na bieżąco obsługiwać zamówienia na miejscu. Jak zdradza w rozmowie z WNP.PL Michał Zimnicki, po analizie projekt ten został wstrzymany. - Nie mamy potrzeby skupiania się na optymalizacji dalekowschodniego kierunku zamówień. Większy potencjał, jeśli chodzi o budowę rentowności, dostrzegamy w obszarze produktu i optymalizacji cenowej - mówi wiceprezes VRG odpowiedzialny za finanse, IT, logistykę, HR i administrację.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Pandemiczne zawirowania, również te wynikające z zakłóceń w łańcuchach dostaw, dotknęły modową Grupę VRG, do której należą takie marki, jak Vistula, Bytom, Wólczanka, Deni Cler Milano i W.Kruk. Jednak firma odczuła ten kryzys w mniejszym stopniu - głównie dzięki dywersyfikacji kierunków dostaw. 
  • Firma realizowała inwestycje niezależnie od pandemicznego kryzysu i związanych z nim wyzwań logistycznych. - Pandemia zmobilizowała nas jedynie do przyspieszenia niektórych procesów - mówi Michał Zimnicki, wiceprezes VRG.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy powstaje jako część kampanii EEC.
Odbudowa po pandemii, zwłaszcza w handlu, trwa. VRG zwiększył w styczniu przychody ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednak wciąż pozostaje wiele wyzwań, z którymi musi radzić sobie biznes, jak chociażby zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw. Jak do tych zawirowań podchodzi VRG?

- Należy pamiętać, że biznes Grupy VRG to dwa segmenty - jubilerski i fashion. Ten podział determinuje również to, jak wyglądają nasze łańcuchy dostaw.

Mniej więcej połowa towarów, które zamawiamy jako grupa, dostarczana jest z Dalekiego Wschodu. To głównie asortyment casual, czyli takie towary, które kupujemy do kolekcji gotowe.

Pozostała część to artykuły polskiego i europejskiego pochodzenia. Przykładem mogą być chociażby garnitury, które praktycznie wszystkie szyte są na rodzimym rynku. Zegarki z segmentu jubilerskiego sprowadzamy natomiast od wytwórców ze Szwajcarii, bo tam mieszczą się manufaktury najbardziej prestiżowych marek.

Podsumowując: w naszej grupie dywersyfikacja dostawców w naturalny sposób wynika z tego, co sprzedajemy w poszczególnych segmentach i gdzie znajdują się najlepsze źródła tych towarów.

To uchroniło firmę przed pandemicznymi zawirowaniami, również tymi wynikającymi z zakłóceń w łańcuchach dostaw?

- Pandemiczne zawirowania oczywiście nas dotknęły, aczkolwiek większy wpływ na biznes miały te, wynikające z samej pandemii (ograniczenie popytu, lockdowny) – to w naturalny sposób przełożyło się na naszą sprzedaż.

Czytaj także: Grupa VRG ma odpowiedź na problemy z dostawami. Otwiera biuro w Chinach

Kryzys w łańcuchach dostaw odczuliśmy trochę mniej, głównie dzięki wspomnianej dywersyfikacji kierunków dostaw. W przypadku zamówień realizowanych z Dalekiego Wschodu dotyczyły nas, tak jak wszystkich importerów, wzrosty cen frachtu i to nie tylko morskiego. Opóźnienia i podwyżki cen dotyczyły również transportu kolejowego i drogowego.

Te problemy, owszem, odnotowaliśmy, aczkolwiek na szczęście możemy powiedzieć, że nie przełożyły się one w bardzo istotny sposób na nasze możliwości sprzedażowe. "Zatowarowanie" było w takim stopniu wystarczające, że - z tego punktu widzenia - sprzedaż nie ucierpiała istotnie.

 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Vistula i Wólczanka zmienia strategię. Biura w Chinach nie będzie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.24.215
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!