PARTNERZY PORTALU

14 rund rozmów bez przełomu. Czy Indie i Chiny się dogadają?

14 rund rozmów bez przełomu. Czy Indie i Chiny się dogadają?
Demonstracja siły ognia indyjskiej artylerii. fot. Krishna Chaitanya Velaga/wikimedia, licencja CC BY-SA 4.0

Dwa najludniejsze mocarstwa atomowe, Indie i Chiny, prowadzą negocjacje w sprawie środków pozwalających na zmniejszenie napięcia w zapalnych punktach liczącej tysiące kilometrów granicy. Obie strony rozbudowały ostatnio infrastrukturę wojskową w jej pobliżu, a koncentracja wojsk w każdej chwili może doprowadzić do starć.

  • Kwestie granic są ważnym powodem pogorszenia relacji między Pekinem a New Delhi.
  • Kwestia granic to tylko jeden z powodów wyraźnego ochłodzenia na linii Pekin-New Delhi.
  • Oba państwa łączą jednak także wspólne interesy, więc w ich stosunkach w przyszłości obok konkurencji pojawią się prawdopodobnie także elementy kooperacji.
W połowie stycznia 2022 roku miała miejsce 14. runda negocjacji między wojskowymi i przedstawicielami ministerstw zagranicznych z Chin i Indii. Rozmowy prowadzone są od lata 2020 r. Celem jest wypracowanie zasad, na mocy których żołnierze obu stron mieliby wycofać się z kolejnych zapalnych rejonów, których militaryzacja wywołała potyczki w ostatnich latach.

Negocjacje mundurowych

Tym razem nie osiągnięto porozumienia w sprawie okolic Hot Springs w regionie w Indiach zwanym Ladakh, na zachodnim odcinku granicy. Sukcesem jest już sam fakt kontynuacji rozmów i wspólny komunikat chińsko-indyjski. Poprzednia runda negocjacji w październiku okazała się porażką: chińscy i indyjscy wojskowi obwiniali siebie nawzajem o niepowodzenie pertraktacji w osobnych komunikatach prasowych.

Sam fakt, że na pierwszym planie w negocjacjach występują po obu stronach ludzie w mundurach, świadczy o koncepcji granicy: obie strony chciałyby, by przypominała raczej mury twierdzy niż miejsce kontaktu i wymiany między społecznościami po obu jej stronach. Indyjska armia poinformowała nawet społeczności nomadów, by nie wypasały bydła w bezpośredniej bliskości granicy. Handel chińsko-indyjski odbywa się drogą morską, znikoma część towarów przewożona jest przez granicę lądową. 

Długa, sporna granica

W ostatnich latach powróciły napięcia indyjsko-chińskie związane z granicami. W 2017 r. do starć doszło na wschodnim płaskowyżu Doklam, względnie niedaleko granicy obu państw z Bhutanem.

Trzy lata później na czołówki mediów światowych dotarły wieści z zachodniego odcinka linii granicznej, z Ladakh, gdzie doszło do konfrontacji, w rezultacie której zginęło co najmniej 20 indyjskich i 4 chińskich żołnierzy. Od tego czasu utrzymuje się napięcie, które starają się rozładować dyplomaci i wojskowi.

Kwestia granic dzieli oba państwa od lat 40. XX wieku, czyli od powstania niepodległych Indii i komunistycznych Chin. Ciągnąca się na przestrzeni ok. 3440 km linia oddzielająca tereny pod kontrolą chińską i indyjską zwana jest „linią faktycznej kontroli” (ang. line of actual control – LAC). To sformułowanie pozwala obu stronom uznać stan faktyczny, bez zrzekania się pretensji do terenów spornych kontrolowanych przez sąsiada.

Pałki, kamienie i zimno

W 1962 r. Chiny i Indie stoczyły regularną wojnę graniczną. Pozostaje ona ważnym elementem polityki pamięci, szczególnie na subkontynencie.  
Jeszcze paręnaście lat temu można było mieć nadzieję na wymianę terytoriów i trwałe ustalenie granicy. Ale od tego czasu Indie i Chiny usztywniły swoje stanowiska. Przy obecnym wysokim poziomie nastrojów nacjonalistycznych po obu stronach trudno wyobrazić sobie trwały kompromis.

 

×
  • Indie

    Przelicz walutę
  • rupia (INR)

  • 5,796 złoty (PLN)

    1,233 EUR, 1,256 USD

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 14 rund rozmów bez przełomu. Czy Indie i Chiny się dogadają?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!