Australijska gospodarka wzrosła o 3,3 proc. w trzecim kwartale tego roku w porównaniu z poprzednim kwartałem. Ożywienie było w dużej mierze napędzane przez wzrost wydatków gospodarstw domowych, po stopniowym znoszeniu lockdownu w większości kraju. Pandemia koronawirusa wpędziła Australię w pierwszą recesję od trzech dekad.
- Chiny są naszym partnerem handlowym numer jeden, a wiele miejsc pracy w Australii opiera się na handlu - powiedział minister skarbu Australii Josh Frydenberg, dodając, że Australia stara się o podpisanie umów o wolnym handlu z innymi partnerami na całym świecie - w tym z Unią Europejską - w celu zmniejszenia ryzyka.
Czytaj też: Australia w najgłębszej recesji od lat 30. XX wieku
Relacje Australii i Chin pogarszają się od czasu, gdy premier Australii Scott Morrison wezwał w kwietniu do międzynarodowego śledztwa w sprawie pochodzenia pandemii koronawirusa. Pekin uznał to za „manipulację polityczną”. Chiny uderzyły w australijskich winiarzy wysokimi cłami oraz zakazały lub opodatkowały eksport innych produktów, w tym wołowiny i jęczmienia.
Całkowita wojna handlowa z Chinami byłaby druzgocąca dla Australii. Według oficjalnych statystyk, druga co do wielkości gospodarka świata jest największym partnerem handlowym Australii, a handel między tymi dwoma krajami w 2018 roku wyniósł 158 mld dolarów.
Czytaj też: Chiny zakazują importu siedmiu grup towarów z Australii
Według naukowców z University of Western Australia i Australian National University, gdyby całkowicie ustał handel między krajami, kosztowałoby to Australię około 6 proc. PKB. Eksport towarów i usług stanowił 22 proc. PKB Australii w 2019 roku. Około jedna trzecia z tego trafiła do Chin.