Unijna administracja podkreśla, że kraje Azji Środkowej odgrywają kluczową rolę w wysiłkach UE na rzecz promowania połączeń (connectivity) między Europą a Azją. Jednak kraje regionu oczekują więcej realnych działań UE i opracowania mapy drogowej współpracy na rok 2021. Konkretne działania są potrzebna, zwłaszcza, że Azja Środkowa, to szybko rozwijający się rynek liczący 70 milionów mieszkańców.
- 17 listopada br. w trybie zdalnym odbyło się kolejne (już szesnaste) posiedzenie szefów dyplomacji w formacie Azja Centralna - UE, w którym udział wziął wiceprzewodniczący KE - wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa - Josep Borrell.
- Z treści wspólnego komunikatu zamieszczonego po spotkaniu na stronie unijnej dyplomacji wynika m.in., że uczestnicy podkreślili potrzebę intensyfikacji współpracy w zakresie infrastruktury transportu i technologii cyfrowych między Europą i Azją.
- Z zadowoleniem przyjęli propozycje Uzbekistanu, aby w 2021 r. zorganizować konferencję ministerialną UE-Azja Środkowa na temat łączności i zrównoważonego rozwoju oraz „Forum Turystyki UE-Azja Środkowa”.
Wideokonferencja ministerialna była okazją do kontynuowania wymiany poglądów na temat programów pomocowych UE na cykl budżetowy 2021-2027. Uczestnicy zgodzili się spotkać kolejny raz w Duszanbe w 2021 roku.
Według informacji ze strony ministerstwa spraw zagranicznych Uzbekistanu szef dyplomacji tego kraju zaznaczył, że strategicznym zadaniem państw Azji Centralnej jest zapewnienie głębokiej integracji regionu z globalnymi korytarzami gospodarczymi, transportowymi i tranzytowymi.
„W związku z tym na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Republiki Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew wystąpił z inicjatywą utworzenia Regionalnego Centrum Rozwoju Połączeń Transportowo-Komunikacyjnych pod auspicjami Organizacji, którego realizacja pozwoli na ukształtowanie zróżnicowanego systemu szlaków transportowych i tranzytowych w regionie” - czytamy w oświadczeniu na stronie.
Podczas spotkania omówiono kwestię promowania kompleksowej odbudowy Afganistanu. Przedstawiciel Turkmenistanu zauważył, że jego kraj aktywnie działa na rzecz promocji dużych projektów infrastrukturalnych z udziałem Afganistanu, w tym budowy gazociągu TAPI, linii elektroenergetycznych i łączności światłowodowej na trasie Turkmenistan-Afganistan-Pakistan, a także budowy linii kolejowych z Turkmenistanu do Afganistanu.
Najwyraźniej kraje regionu oczekują więcej realnych działań UE względem siebie. Świadczy o tym m.in. cytowana przez agencję informacyjną trend.az wypowiedź ministra spraw zagranicznych Turkmenistanu, który zaproponował konkretyzację działań na rzecz praktycznej realizacji przyjętej w 2019 roku Strategii UE dla Azji Centralnej, w tym opracowania mapy drogowej współpracy na rok 2021 .
Przed spotkaniem ministerialnym bo już 27 października 2020 w formie wideokonferencji odbyło się „II Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Unia Europejska - Azja Środkowa”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Specjalnego Przedstawiciela UE w Azji Środkowej. Jak wynika z portalu Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych uczestniczyło w nim 150 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i rządów krajów Azji Centralnej i UE.
Oba wyżej wymienione spotkania są o tyle istotne, iż jak zauważono w materiale informacyjnym zamieszczonym na portalu Służby Zewnętrznej UE, „kraje Azji Środkowej odgrywają kluczową rolę w wysiłkach UE na rzecz promowania połączeń (connectivity) między Europą a Azją. To także szybko rozwijający się rynek liczący 70 milionów mieszkańców”.
Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma