Rośnie zainteresowanie grafenem wśród wojskowych. Do tej pory materiał testowano pod kątem tworzenia nowoczesnych, lekkich i wysoce odpornych pancerzy. Chiny nie były tutaj wyjątkiem, pracując na zwiększeniem ochrony skorupy śmigłowców bojowych. W ostatnim czasie rozpoczęto jednak jeszcze prace nad wykorzystaniem grafenu jako środka antykorozyjnego.
Główne problemy, jakie stoją przed badaczami, to opracowanie metody masowej produkcji, a przede wszystkim opracowanie odpowiednich kompozytów. Grafen jest bowiem bardzo dobrym przewodnikiem i wszelkie pęknięcia lub zadrapania powodują, że zamiast chronić przed korozją, przyspiesza ją.
Wojskowi zwrócili uwagę na rozwiązania zastosowane w przemyśle z powodu sytuacji na Morzu Południowochińskim. Na spornych obszarach, do których pretensje zgłaszają także Wietnam, Filipiny, Malezja, Brunei i Tajwan, Chiny wzniosły sześć sztucznych wysp, a na nich bazy wojskowe. Okazało się jednak, że panujące w tym tropikalnym rejonie warunki, wysoka wilgotność, zasolenie, duże nasłonecznienie i wysokie temperatury działają niszczycielsko na sprzęt wojskowy. Korozja wyeliminowała ze służby rozmieszczone na wyspach działa w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Ten sam problem dotyczy radarów, rakiet i wszelkich rurociągów.
Czytaj także: Pierwsze chińskie miasto wprowadza kompleksowy system sortowania śmieci