9 marca 2020 r. uzbecki Komitet Nadzoru Bankowego podjął decyzję o wydaniu wstępnego zezwolenia na utworzenie cyfrowego Anor Bank w Taszkencie.
Wydanie wstępnego zezwolenia na utworzenie banku cyfrowego to wydarzenie ważne dla Uzbekistanu, który od końca 2017 r. wszedł na ścieżkę gruntownych reform gospodarczych i po latach izolacji zaczął otwierać się na świat, w tym również inwestorów zagranicznych. Głównymi przyczynami opóźnienia rozwoju bankowości cyfrowej w Uzbekistanie są istniejący do niedawna brak konkurencji między bankami oraz przestarzałe akty prawne regulujące działalność sektora. Termin „bank cyfrowy” po raz pierwszy pojawił się w uzbeckich przepisach dopiero w styczniu 2018 r.
W związku z niską konkurencją na rynku i dużymi wyzwaniami modernizacyjnymi, sektor finansowy wydaje się ciekawym celem ekspansji dla polskich przedsiębiorstw z branży. Ich doświadczenie z czasów transformacji oraz dobrze uregulowany system finansowy kraju może sprawić, że Polska stanie się ważnym partnerem w uzbeckich reformach sektora. W tym celu potrzeba jednak skoordynowanych działań zarówno podmiotów prywatnych, jak i wyspecjalizowanych agend rządowych.
Czytaj także: Koronawirus zmienia e-commerce. Oto lekcja z Państwa Środka