Pawieł Siewiaryniec – faworyt organizowanych przez opozycję prawyborów, mających wyłonić wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich – zrezygnował w poniedziałek z udziału w kampanii z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa. Polityk domagał się zawieszenia spotkań z wyborcami.
"Rezygnuję z udziału w prawyborach. Organizatorzy kampanii wyborczej wspólnego kandydata nie zgodzili się na odwołanie spotkań z powodu koronawirusa. Po drugie, nie było żadnej reakcji na masowy udział w prawyborach przedstawicieli komitetów rejonowych (władz lokalnych)" - napisał lider Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji (BChD) Pawieł Siewiaryniec na Facebooku.
Polityk wyjaśnił niezależnym mediom, że chciał natychmiastowego zawieszenia spotkań z wyborcami z powodu zagrożenia epidemiologicznego, lecz organizatorzy kampanii nie zgodzili się na to. Krótko po tym w mediach pojawiła się informacja, że kampania wyborcza opozycji zostanie jednak zawieszona.
"Rada kampanii prawyborów podjęła decyzję o wstrzymaniu na okres od 18 marca do 2 kwietnia spotkań z wyborcami w regionach w związku z zagrożeniem szerzenia się koronawirusa" - poinformowało biuro prasowe organizatorów.
Przekazało ono również, że odrzucono propozycję Siewiaryńca, by zrezygnować z prawyborów i przystąpić do bojkotu wyborów prezydenckich jako takich.
Siewiaryniec był faworytem w dotychczasowych głosowaniach w różnych miejscowościach Białorusi. Tuż za nim plasował się lider Ruchu o Wolność Juraś Hubarewicz.
Oprócz tych dwóch polityków w wyborach uczestniczą także lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (AHP) Mikałaj Kazłou, wiceszef Białoruskiego Frontu Narodowego Alaksiej Janukiewicz i Wolha Kawalkawa z BChD.
Głosowanie w prawyborach zaplanowano w różnych formach m.in. podczas zgromadzeń lokalnych struktur opozycyjnych (marzec - maj), podczas Kongresu Sił Demokratycznych (w maju) i na specjalnie utworzonej stronie internetowej (od 4 marca do 30 kwietnia).
Przeprowadzenie prawyborów w celu wyłonienia wspólnego opozycyjnego kandydata na prezydenta Białorusi partie opozycyjne ogłosiły pod koniec stycznia. Potencjalny kandydat może w sumie uzyskać 100 punktów poparcia podczas całego procesu prawyborów - 10 od partii, 30 podczas głosowania internetowego, 30 w głosowaniach w regionach i 30 podczas kongresu demokratów.
Od kandydatów wymaga się, aby popierali m.in. żądanie wyjścia Białorusi z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) oraz z Państwa Związkowego, a także usunięcie z terytorium kraju rosyjskich baz wojskowych. Ponadto kandydat powinien wspierać rozwój języka i kultury białoruskiej, utrzymywanie dobrosąsiedzkich i równoprawnych relacji z UE, USA, Rosją i innymi państwami oraz być przeciwnikiem ingerowania innych państw w sprawy wewnętrzne Białorusi.
Wybory prezydenckie na Białorusi powinny odbyć się nie później niż 30 sierpnia 2020 r.
Z Mińska Justyna Prus