Zaostrza się konflikt handlowy między Chinami i USA. Ministerstwo handlu Chin wyraziło silne niezadowolenie z powodu ogłoszonej dzień wcześniej decyzji Waszyngtonu o nałożeniu ceł antydumpingowych na chińską folię aluminiową importowaną do Stanów Zjednoczonych.
We wtorek (27 lutego) amerykański resort handlu oznajmił, że wprowadzi taryfy wyrównujące na produkty szeregu chińskich firm. Marginesy dumpingu oceniono na od około 48 do około 106 proc., a cła wyrównujące dotacje rządowe wahają się od około 17 do prawie 81 proc.
Zdaniem Wanga ministerstwo handlu USA podjęło błędną decyzję, "bez żadnych dowodów" stosując "nieracjonalne i nadmierne" środki ochrony handlu. Jego zdaniem negatywnie wpłyną one na amerykański rynek pracy i dobrobyt amerykańskich konsumentów.
Chiny zastosują konieczne środki, by chronić swoje prawa i interesy w obliczu niesprawiedliwego postępowania USA - dodał przedstawiciel chińskiego resortu handlu.
Według amerykańskich danych w 2016 roku USA sprowadziły z Chin folię aluminiową o wartości około 389 mln dolarów.
Napięcia w handlu i polityce
Decyzję o nałożeniu ceł z zadowoleniem przyjęli natomiast amerykańscy wytwórcy. "Producenci folii z USA są jednymi z najbardziej konkurencyjnych na świecie, ale nie mogą rywalizować z produktami sprzedawanymi po zaniżonych cenach i dotowanymi przez chiński rząd" - oceniła przewodnicząca zrzeszenia amerykańskich producentów aluminium Heidi Brock.
Relacje handlowe pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata stają się coraz bardziej napięte. Wcześniej w tym roku administracja Donalda Trumpa zwiększyła cła na pralki i elementy paneli słonecznych - wyroby, których dominującym producentem są Chiny - a w odpowiedzi Pekin ogłosił podobne taryfy na amerykańskie sorgo.
Według Białego Domu trzech doradców gospodarczych Trumpa spotka się w tym tygodniu z bliskim współpracownikiem chińskiego prezydenta Xi Jinpinga. Liu He będzie w Waszyngtonie rozmawiał o relacjach dwustronnych, współpracy handlowej i sprawach gospodarczych - informował chiński MSZ.
Prezydent Trump zdecyduje wkrótce, czy rozszerzyć cła antydumpingowe na chińskie wyroby stalowe i aluminiowe - podała agencja Reutera. Według komentatorów kolejnym krokiem ze strony chińskich władz może być podwyższenie taryf na amerykańską soję.
Narastającemu konfliktowi handlowemu towarzyszą napięcia polityczne, szczególnie w rejonie spornego Morza Południowochińskiego, gdzie ekspansja wojskowa Pekinu zagraża amerykańskiej dominacji. Oprócz Chin do części tego akwenu roszczą sobie prawa również Tajwan, Malezja, Wietnam, Filipiny i Brunei.