PARTNERZY PORTALU

Ciężar światowej gospodarki przenosi się znad Atlantyku na IndoPacyfik

Już nie węgiel, stal czy ropa naftowa rządzą światem. Teraz o tym, kto rozdaje karty na geopolitycznej mapie świata, decyduje przede wszystkim "odkrywczość" i innowacyjność społeczeństw. Jak zatem kształtuje się globalny układ sił w postpandemicznym świecie?

 • – Chiny nie są jeszcze i prawdopodobnie prędko nie będą dominującą siłą; będą jednym z ważnych biegunów - obok Europy, Stanów Zjednoczonych i innych krajów Azji – mówił podczas EEC Online Krzysztof Zalewski, przewodniczący rady fundacji Instytutu Boyma. 
 • – Decydującą kwestią jest dziś innowacyjność – podkreślała Patrycja Pendrakowska, prezes Instytutu Boyma. Jeśli Chinom uda się wypracować własne, wysokiej jakości technologie, to Zachód może przegrać w starciu o pozycję na rodzącej się wielobiegunowej mapie świata.
 • – W pandemii Unia zdała egzamin z koordynacji polityki, być może zda egzamin z solidarności, a zdolność do wspólnego działania wewnątrz i na zewnątrz będzie definiowało to, czy UE stanie się jednym z biegunów zmieniającego się świata – ocenił Zalewski.

XXI wiek przyniósł narodziny wielobiegunowego świata. Po dziesięcioleciach ustalonego porządku, kolejne kryzysy zmieniły globalny układ sił. Pandemia jest następnym punktem zwrotnym. 
 
– W tej chwili mamy do czynienia z wielką zmianą. Po raz pierwszy od czasu globalizacji świata, władza i bogactwo nie leżą wyłącznie w rękach ludzi Zachodu. Dawniej o regułach gry decydowała m.in. Francja, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. Zmiana polega na tym, że mamy nowych aktorów – to głównie Chiny, które dzięki swojemu rozwojowi gospodarczemu mogą wpływać na to, jakie reguły rządzą światem. Ciężar światowej gospodarki, ale też i napięć, przenosi się z Atlantyku na Pacyfik czy - szerzej - Indo-Pacyfik – ocenił Krzysztof Zalewski, przewodniczący rady fundacji Instytutu Boyma, podczas debaty "Geopolityka – nowy układ sił", która odbyła się w trakcie EEC Online 2021. I dodał:  – Chiny nie są jeszcze i prawdopodobnie prędko nie będą dominującą siłą, będą jednym z ważnych biegunów obok Europy, Stanów Zjednoczonych i innych krajów Azji.

Już nie węgiel i ropa, ale innowacyjność

Do tej pory - prócz siły militarnej i politycznej - o przewadze na geopolitycznej mapie świata decydował w głównej mierze dostęp do surowców. Po epoce węgla i stali, XX wiek przyniósł erę ropy naftowej. Zdaniem Krzysztofa Zalewskiego tym, co obecnie decydować będzie o przewagach na globalnej scenie, niewątpliwie jest "odkrywczość" społeczeństw i zdolność do innowacyjności.

– Chiny są ważnym innowatorem, ale jeśli chodzi o nakłady na innowacje, liczbę ludzi w obszarze nauki i badań czy relacje nakładów na B+R do PKB, to tutaj przewodzą państwa kojarzone z bardzo zaawansowaną nauką – Korea, Japonia, Niemcy, USA, Skandynawia. Chiny są coraz ważniejsze, ale jeszcze nie są czołowym dominatorem – ocenił Zalewski.

Patrycja Pendrakowska, prezes Instytutu Boyma, zwróciła uwagę na inny aspekt. Jak zauważyła, Chiny stają się strategicznymi kupcami.

– Z fabryki świata Chiny przeobrażają się w inwestora i kupca. Państwa, które mają bardzo zaawansowaną technikę, np. Niemcy, lobbują, by wprowadzać prawa, które będą ograniczać temu państwu dostęp do tych technologii – mówi Patrycja Pendrakowska. – Powinniśmy brać pod uwagę innowacyjność i wynalazczość. O to będzie się w przyszłości toczyła gra. Decydującą kwestią jest dziś technologia, dostęp do danych – dodała, zwracając uwagę, że jeśli Chinom uda się wypracować własne, wysokiej jakości technologie, jak np. chipy, półprzewodniki, to rzeczywiście okaże się, że przegrywamy w tym starciu o pozycję na rodzącej się wielobiegunowej mapie świata.

 

×
 • Stany Zjednoczone

  Przelicz walutę
 • dolar (USD)

 • 4,612 złoty (PLN)

  0,983 EUR, 1 USD

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ciężar światowej gospodarki przenosi się znad Atlantyku na IndoPacyfik

 • Instytut Boyma 2021-06-07 16:08:36
  Dane niestety nie potwierdzają żadnej Pana tezy. Chiny mają gospodarkę porównywalną z UE, mniejszą od USA. Koncentrują innowacje w paru sektorach, ale w żadnym nie dominują. Jeśli mowa o UE - proszę sobie wyobrazić, co by się stało, jesli państwa 27 musiałyby konkurować między sobą o bardzo ograniczone zasoby szczepionek. Uwspólnotowienie tej polityki to duży sukces, także polskiego rządu.
 • Jasiu 2021-06-06 10:10:26
  UE zdała egzamin - ha ha ha - chyba z własnej głupoty. Skrajna ideologia już dawno dominuje w UE nad zdrowymi zasadami rozwoju gospodarczego. A Chiny już są najważniejszym graczem gospodarczym a nie dopiero będą. Czas się obudzić - tzw. eksperci.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.252.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!