PARTNERZY PORTALU

Czy Chiny utrzymają politykę "zero covid"?

Czy Chiny utrzymają politykę "zero covid"?
Chiny od początku pandemii przyjęły politykę „zero covid” fot. Shutterstock

Chiny od początku pandemii przyjęły politykę „zero covid” i dotychczas z sukcesem realizowały przyjętą strategię. Jednak w ostatnim czasie zanotowano znaczny wzrost liczby zachorowań, co przyczyniło się do podjęcia decyzji o lock-downie kilku dużych ośrodków miejskich. Przedłużające się restrykcje mają wpływ na problemy gospodarcze i rosnące niezadowolenie społeczne. Pytanie, jak długo Chiny mają zamiar utrzymać swój kurs wobec pandemii.

W 2019 roku miasto Wuhan zostało odcięte od świata na ponad dwa miesiące. Od tamtego czasu przyjęto politykę „zero covid”, co oznacza masowe testy i izolację w przypadku wykrycia nowych przypadków. Co więcej, Chiny odcięły się od świata, a wjazd możliwy jest tylko pod warunkiem odbycia trzytygodniowej kwarantanny. Strategia ta okazała się skuteczna, gdyż w 2021 roku Chiny zanotowały jedynie 5 tys. przypadków śmiertelnych. Jednak może się okazać, że nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę.

Z powodu rozprzestrzeniania się nowego wariantu omikron w ostatnim miesiącu odnotowano nagły wzrost liczby przypadków, nawet do 8,7 tys. dziennie. Pierwsze ognisko wykryto w mieście Changchun na północy Chin. Po raz pierwszy zdecydowano się odizolować całą prowincję. Następnie przyszedł czas na Shenzhen, największy hub technologiczny, a także Szanghaj, największy ośrodek finansowy. Lokalne władze mają pewna swobodę w wyborze podejmowanych środków, o ile będą one skuteczne w realizacji postawionego zadania. Dlatego w dużych ośrodkach miejskich, gdzie ryzyko przenoszenia choroby jest większe, stosowane środki są szczególnie rygorystyczne.

Od początku pandemii w Chinach zmniejszył się rynek pracy, spadła konsumpcja, a także zerwały się globalne łańcuchy dostaw. Zgodnie z publicznymi danymi, tylko w 2020 roku aż 4,5 mln małych biznesów musiało się zamknąć. Według informacji Krajowego Biura Statystycznego Chin, zanotowano najwyższy od 2000 roku poziom śmiertelności, między innymi w wyniku ograniczonego dostępu do leczenia (w tym osób przewlekle chorych).  Ludzie, którzy poddawani są wielotygodniowej izolacji oraz wielokrotnym testom są zmęczeni tą sytuacją i zaczynają poddawać w wątpliwość skuteczność rządowej strategii „zero covid” w walce z pandemią. 

W związku z nadchodzącym Zjazdem Komitetu Centralnego Chińskiej Partii Komunistycznej i próbą utrwalenia władzy przez Xi Jinpinga jest mało prawdopodobne, aby zdecydował się on na fundamentalne zmiany w strategii walki z koronawirusem. Szczególnie w sytuacji rosnących liczb nowych przypadków, co mogłoby oznaczać duże ryzyko dla stabilności systemu ochrony zdrowia. W połowie marca, na spotkaniu Biura Politycznego, Xi Jinping powiedział: „Zwycięstwo pochodzi z wytrwałości”. Tym samym dał wyraz, że póki co dla Chin nie ma innej drogi walki z pandemią.

 

×
  • Chiny

    Przelicz walutę
  • yuan (CNY)

  • 0,682 złoty (PLN)

    0,145 EUR, 0,148 USD

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czy Chiny utrzymają politykę "zero covid"?

  • Janek 2022-04-06 22:16:59
    A podobno chińczycy mieli być najbardziej odporną na coronawirusa nacją na świecie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!