Dlaczego Chiny milczą w sprawie sytuacji w Kirgistanie?

Dlaczego Chiny milczą w sprawie sytuacji w Kirgistanie?
Na polityczną niestabilność Kirgistanu zareagował szereg państw i organizacji międzynarodowych. fot. Shutterstock

Państwo Środka jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych dla Kirgistanu, przy czym relacje między Biszkekiem a Pekinem są naznaczone silną asymetrycznością.

  • Kirgistan jest państwem silnie podzielonym politycznie i regionalnie, co znajduje odzwierciedlenie w trwających od października tego roku burzliwych protestach przeciw sfałszowaniu wyborów parlamentarnych. Konsekwencją demonstracji było unieważnienie tych wyborów i ustąpienie prezydenta, Sooronbaja Dżeenbekowa, zaledwie po trzech latach kadencji.
  • Na północy kraju Rosja ma silniejsze wpływy, podczas gdy południe kraju, również ze względów gospodarczych, jest silniej powiązane z Pekinem.
  • Zdaniem analityków Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie obecnie rządzą klany południowe, a północ państwa czuje się marginalizowana. To tam protesty były najsilniejsze.
Na polityczną niestabilność Kirgistanu zareagował szereg państw i organizacji międzynarodowych. W połowie października Unia Europejska poparła rozpisanie nowych wyborów, podkreślając znaczenie utrzymania stabilności politycznej w ramach istniejącego porządku konstytucyjnego. Była to mało zawoalowana krytyka poczynań Sadyra Japarowa, który skupił w swoim ręku kompetencje prezydenta i premiera.

Z kolei Waszyngton w swoim oświadczeniu potępił zorganizowane grupy przestępcze, które wywierają pozakonstytucyjny wpływ na sytuację gospodarczą i polityczną w kraju. Władimir Putin zdecydował się zaś wysłać specjalnego reprezentanta, który miał pomóc w negocjowaniu rozwiązania politycznego tego konfliktu. Wśród tych reakcji na próżno można było oczekiwać zdecydowanego głosu Państwa Środka.

Chińczycy wydali jedynie deklarację, w której wyrazili swoje nadzieje związane z rozwiązaniem sporu politycznego przez jego strony. Taka reakcja z jednej strony wpisuje się w politykę nieingerowania w sprawy wewnętrzne krajów trzecich, bez zaproszenia ze strony ich władz. Z drugiej zaś ta oficjalna powściągliwość, przy intensywnej zakulisowej dyplomacji, daje możliwość przeczekania niepokojów i ułożenia sobie stosunków z  przyszłym rządem. W celu kontynuacji przedsięwzięć infrastrukturalnych Pekin gotowy jest współpracować z każdym rządem, nie chcąc nadwyrężać swoich stosunków z Moskwą, która uważa to państwa Azji Centralnej za strefę swoich wpływów.

Państwo Środka jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych dla Kirgistanu, przy czym relacje między Biszkekiem a Pekinem są naznaczone silną asymetrycznością. Dla władz w Kirgistanie chińskie projekty są ważne i duże, natomiast z perspektywy większego partnera są istotne strategicznie, ale nie angażują dużych środków. Według szacunków podanych przez Ośrodek Studiów Wschodnich dług Kirgistanu wobec Chin wynosi obecnie ok. 2 mld USD. 

Chiny zaangażowane są w szereg wspólnych projektów w Kirgistanie. Należy do nich między innymi rozbudowa korytarza transportowego z Chin przez Kirgistan do Uzbekistanu, wpisującego się plan inicjatywy Pasa i Szlaku. Niektóre inwestycje chińskie na terytorium państwa spotykały się z protestami ze strony miejscowych mieszkańców, jak centrum logistyczne w regionie Naryn, którego koszt opiewał na 275 mln USD. Ludność nie chciała inwestycji pochodzących z Chin.

Kirgizi krytykują migrację z Chin, w tym osiedlanie się Kirgizów-obywateli ChRL, na swoich terytoriach. Obawiają się też ekonomicznego uzależnienia. Z drugiej strony pieniądze Pekinu obiecują poprawę warunków życia.

Muratbek Imanaliew, sinolog i były ministrer spraw zagranicznych Kirgistanu, podkreśla to dualistyczne podejście społeczności Kirgistanu do Chin. Z jednej strony część społeczeństwa boi się Chin jako potencjalnego światowego hegemona. Z drugiej strony wielu imponują chińskie osiągnięcia w dziedzinie technologii i gospodarki. Jego zdaniem młodzi ludzie przyjaznym okiem spoglądają na możliwości oferowane przez Chiny i cenią względną stabilność polityczną Państwa Środka. Wciąż jednak do najważniejszych kierunków migracji młodych Kirgizów należy Rosja.

Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Kirgistan

    Przelicz walutę
  • som (KGS)

  • 0,049 złoty (PLN)

    0,011 EUR, 0,011 USD

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Dlaczego Chiny milczą w sprawie sytuacji w Kirgistanie?

  • Miroo 2020-11-13 08:41:16
    "Force 21" była kiedyś taka gra... 20 lat temu przewidująca te wydarzenia.. a niejaki Zbigniew Brzeziński napisał książkę: "Wielka Szachownica".. też o tym rejonie..

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.179.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!