Dopóki będą różnice w bogactwie między krajami, problem imigracji nie zniknie

Dopóki będą różnice w bogactwie między krajami, problem imigracji nie zniknie
Jarosław Niewierowicz fot. PTWP

Dopóki będą wojny, a także różnice w bogactwie pomiędzy poszczególnymi krajami, problem imigracji nie zniknie. Można go jednak próbować jakoś ucywilizować. Nie możemy jednak pozwolić by emigracja odbywała się z naruszeniem szczelności granic - powiedział Jarosław Niewierowicz - główny doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy, minister energetyki Litwy w latach 2012-2014.

 • Dopóki będą wojny, a także różnice w bogactwie pomiędzy poszczególnymi krajami, problem imigracji nie zniknie. Można go jednak próbować jakoś ucywilizować. Naturalne jest bowiem, że ludzie uciekają od zagrożeń, od biedy - powiedział Jarosław Niewierowicz.
 • Nie możemy pozwolić, by emigracja odbywała się z naruszeniem szczelności naszych granic. A przecież granica Litwy z Białorusią to zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Kandydaci na emigrantów powinni mieć przedstawiony jasny mechanizm składania podania o azyl na przejściu granicznym lub w placówkach dyplomatycznych danego państwa - zaznaczył.
 • Dodał, że ta zmiana prawa powinna iść w parze ze zmianą warunków finansowania budowy urządzeń zabezpieczających na granicach zewnętrznych Unii.


Nielegalna imigracja dotyka bardzo mocno pański kraj. Jak Unia może pomóc rozwiązać ten problem? Pan mówił o konieczności zmian procedur, o pieniądzach na zabezpieczenie granicy.

Jarosław Niewierowicz: Dopóki będą wojny, a także różnice w bogactwie pomiędzy poszczególnymi krajami, problem imigracji nie zniknie. Można go jednak próbować jakoś ucywilizować. Naturalne jest bowiem, że ludzie uciekają od zagrożeń, od biedy. Wśród tych ponad czterech tysięcy uchodźców, którzy w ostatnim czasie znaleźli się na Litwie, jest ponad tysiąc nieletnich.

To chyba jasno dowodzi, ze nie wszyscy w tym gronie są imigrantami ekonomicznymi. Byłbym skłonny uznać, ze to są ludzie, którzy powinni znaleźć swoje miejsce w Unii Europejskiej. Powinno się to jednak odbywać na zasadach cywilizowanych. Nie możemy bowiem pozwolić by taka emigracja odbywała się z naruszeniem szczelności naszych granic.

A przecież granica Litwy z Białorusią to zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Kandydaci na emigrantów powinni mieć przedstawiony jasny mechanizm składania podania o azyl na przejściu granicznym lub w placówkach dyplomatycznych danego państwa. Międzynarodową debatę na ten temat chce rozpocząć prezydent Litwy. Wszystko po to by prawo europejskie w tym względzie zostało zmienione.

Ta zmiana prawa powinna iść w parze ze zmianą warunków finansowania budowy urządzeń zabezpieczających na granicach zewnętrznych Unii. Bo Litwa w momencie rozpoczęcia tego hybrydowego ataku na swoje granice nie mogła skorzystać z jakichkolwiek funduszy europejskich. Finansowanie zabezpieczeń spadło na barki rządu w Wilnie. Do tej pory w Brukseli uważano jednak, że nie ma sensu budować fizycznych zabezpieczeń na wschodniej granicy Unii. Obecna sytuacja wykazała błędność takich kalkulacji.

Jednym z elementów przyszłości Unii Europejskiej jest integracja energetyczna. Litwa jednak do tej pory tkwi w postsowieckim systemie zasilania elektroenergetycznego wspólnie z Białorusią i Rosją. Długo też wykluwała się idea łączy elektroenergetycznych i gazowych z Polską.

 

×
 • Litwa

  Przelicz walutę
 • euro (EUR)

 • 4,688 złoty (PLN)

  1 EUR, 1,039 USD

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Dopóki będą różnice w bogactwie między krajami, problem imigracji nie zniknie

 • pytam ze zwykłej ciekawości 2021-09-21 19:16:03
  A czy przypadkiem na początku, gdy się z emigrantami zaczęło, nie witano przypadkiem uchodźców kwiatami, zachęcając kolejnych?Dlaczego od początku nie poruszano sprawy unijnych granic?
 • Bart 2021-09-21 11:07:30
  Zlikwidować social to nikt kto nie chce pracować nie będzie przyjeżdżał do Europy.
 • Proste 2021-09-21 09:19:31
  Czyli, nie zniknie nigdy.
 • Obserwator 2021-09-21 08:02:38
  Geniusz.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!