Handel będzie kluczowy w ożywieniu gospodarczym po pandemii

 • Bartosz Dyląg
  bad
 • Dodano: 15-09-2021 12:19

Handel odegra kluczową rolę w ożywieniu gospodarczym po pandemicznym kryzysie – uważa komisarz ds. handlu UE w latach 2014-2019 Cecilia Malmström.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Zdaniem Cecilii Malmström politycy muszą bronić handlu i wyjaśnić światu, jak ważne jest funkcjonowanie szlaków handlowych i łańcuchów dostaw.
 • Bez WTO handlem rządziłoby prawo dżungli, jednak organizacja potrzebuje reformy - mówi była komisarz ds. handlu UE.
 • Międzynarodowy handel i relacje gospodarcze po pandemii będą jednym z tematów debaty podczas Europejskiego Kongresy Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 20-22 września 2021 r. w Katowicach. 
 • Rozmowa z Cecilią Malmström jest elementem cyklu publikacji związanych z merytorycznym przygotowaniem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC). Wywiady z decydentami, ekspertami i znanymi menedżerami łączy kongresowy brand – EEC People.
Pandemia miała wpływ na handel - mówi komisarz ds. handlu UE w latach 2014-2019 Cecilia Malmström ze Szwecji, która dziś wykłada na Uniwersytecie w Goeteborgu.

- Mieliśmy do czynienia ze spadkami aktywności w jednych obszarach, ale również ze wzrostem w innych, ponieważ wielu konsumentów nabywało dobra przez internet. Byliśmy zatem świadkami zwiększonego popytu na sprzęt komputerowy, technologie oraz surowce takie, jak drewno – wskazuje Cecilia Malmström. – Handel odegra kluczową rolę w ożywieniu gospodarczym, w miarę jak będziemy wychodzić z kryzysu – dodaje.

Obrona handlu

Wśród najistotniejszych problemów była unijna komisarz wymienia kontenerowce, które czekają przy wejściach do portów, powodując opóźnienia w dostawach czy podwyżki cen.
 
Cecilia Malmström zwraca też uwagę na ograniczenia eksportu oraz rożne tryby protekcjonizmu, które wiele krajów wprowadziło na początku pandemii. Zdecydowanie zbyt wiele z nich nie zostało zaniechanych.

- Politycy muszą bronić handlu i wyjaśnić światu, jak ważne jest funkcjonowanie szlaków handlowych i łańcuchów dostaw – mówi Cecilia Malmström i dodaje, że można zauważyć pewne elementy wojny handlowej, zwłaszcza w kontekście relacji między USA i Chinami.

W jej opinii sektor przemysłowy stał się bardziej elastyczny i odporny na zawirowania, ponieważ zaczął dywersyfikować swoje łańcuchy dostaw.

Światowa Organizacja Handlu

Zdaniem Cecilii Malmström bez WTO handlem rządziłoby prawo dżungli, jednak organizacja potrzebuje reformy. – Należy uczynić ją bardziej transparentną. Powinniśmy dostosować istniejące procedury do bieżącej sytuacji i zadbać o to, by WTO była władna podejmować decyzje – wyjaśnia była komisarz ds. handlu UE.

Co ważne, trwają negocjacje w zakresie handlu cyfrowego, rybołówstwa oraz dotacji do tego sektora.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Handel będzie kluczowy w ożywieniu gospodarczym po pandemii

 • Matołusz 2021-09-15 13:25:05
  dla handlu szykujemy podatek obrotowy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.152.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!