W czwartkowych głosowaniach europosłowie Prawa i Sprawiedliwości poprą propozycje Komisji Europejskiej dotyczące środków na walkę z epidemią koronawirusa - zapowiedziała rzeczniczka delegacji PiS w Parlamencie Europejskim Beata Mazurek.
"Będziemy głosować korespondencyjnie i poprzemy propozycje Komisji Europejskiej. Tego wymaga obecna sytuacja w UE" - powiedziała PAP europosłanka. Dodała, że rozwiązania poprze też frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS.
Jej zdaniem to bardzo dobrze, że sesja PE się odbywa i że służby europarlamentu zorganizowały głosowanie w formie korespondencyjnej.
"Przewodniczący frakcji porozumieli się i wybrali taki sposób głosowania, optymalny ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo nie tylko europosłów, ale wszystkich, którzy z nami współpracują - zauważyła. - Taki scenariusz, jak w Brukseli, równie dobrze może być realizowany w polskim parlamencie, jednak w Polsce ważniejszy okazał się polityczny interes PO i Konfederacji, które chcą wprowadzenia w Polsce stanu wyjątkowego po to, aby wybory prezydenckie nie odbyły się 10 maja".
Mazurek zaznaczyła, że przed czwartkowymi głosowaniami w PE tryb mailowy był dwukrotnie testowany. Jej zdaniem "trudno ocenić, czy kolejne sesje będą przebiegały podobnie". "Będzie to zależało od rozwoju sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Jeśli będzie się utrzymywać, to kolejne głosowania pewnie zostaną organizowane również mailowo" - dodała.
W czwartek w Brukseli odbywa się nadzwyczajna sesja PE, na której mają być głosowane propozycje KE dotyczące wsparcia krajów w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Europosłowie nie muszą przyjeżdżać do stolicy Belgii, mogą głosować mailowo.
Chodzi m.in. o przekazanie 37 mld euro z funduszy UE na wsparcie obywateli, regionów i krajów walczących z pandemią. Środki te zostaną skierowane do systemów opieki zdrowotnej, małych i średnich firm, rynków pracy i innych wrażliwych obszarów gospodarek państw członkowskich UE.
PE ma też zatwierdzić rozszerzenie Funduszu Solidarności UE na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym, dzięki czemu w 2020 r. kraje będą mogły otrzymać do 800 mln euro. Fundusz został utworzony w odpowiedzi na powodzie w Europie Środkowej latem 2002 roku. Od tego czasu wykorzystano go w odniesieniu do 80 katastrof. 24 kraje UE otrzymały do tej pory wsparcie w wysokości ponad 5 miliardów euro.
PE będzie też głosował nad propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą tzw. slotów w transporcie lotniczym. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, jeżeli przewoźnik lotniczy wykorzystał na start lub lądowanie przyznany slot przez co najmniej 80 proc. czasu w danym sezonie, zachowa go w następnym. W przeciwnym razie może on zostać przyznany innej linii lotniczej.
Komisja Europejska, zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji w tym sektorze w związku z pandemią koronawirusa, zaproponowała zawieszenie tych regulacji. Projekt zakłada, że przewoźnicy będą mogli utrzymać sloty, nawet jeśli nie wykorzystują ich w tym sezonie w 80 proc.
Z Brukseli Łukasz Osiński