PARTNERZY PORTALU

Miliardy drzew: Pakistan stara się zapobiec skutkom zmian klimatu

Miliardy drzew: Pakistan stara się zapobiec skutkom zmian klimatu
Pakistan jest wyjątkowo dotknięty konsekwencjami zmian klimatu fot. Pixabay

„Tsunami dziesięciu miliardów drzew” to inicjatywa Pakistańczyków mająca zwiększyć odporność klimatyczną państwa (climate resilience). Pomysł zapoczątkował obecny premier Imran Khan w 2014 r. jako odpowiedź na ocieplenie klimatu i deforestację. Wówczas zarządzał prowincją Chajber Pasztunchwa położoną w północno-zachodniej części kraju.

W 2014 r. celem inicjatywy było zasadzie miliarda drzew. Pomysł spotkał się wówczas z bardzo ciepłym przyjęciem, a lokalne władze aktywnie wsparły nowe nasadzenia. Cel został osiągnięty już w 2017 r., a w 2018 r. premier Imran Khan zdecydował się na rozpoczęcie 5-letniego projektu obejmującego terytorium całego kraju. W jego ramach ma zostać zasadzonych 10 miliardów drzew.

Wedle Organizacji Narodów Zjednoczonych, której agendy współfinansują projekt, Pakistan jest wyjątkowo dotknięty konsekwencjami zmian klimatu. Topnienie lodowców w Himalajach, coraz bardziej nieregularne monsuny i rosnące temperatury w miesiącach letnich wpływają negatywnie na jakość życia i bezpieczeństwo ludzi oraz ciągłość procesów gospodarczych. Państwo zamieszkuje obecnie ponad 200 milionów ludzi, a zgodnie z przewidywaniami agend ONZ liczba mieszkańców wzrośnie do 2050 r. do ok. 380 mln.  

Dodatkowym wyzwaniem jest deforestacja. Jedynie 5 proc. terytorium jest pokryte przez lasy, przy globalnej średniej wynoszącej ok. 31 proc. Brak drzew powoduje silniejsze nagrzewanie w gorących miesiącach oraz mniejszą stabilność gruntu w czasie opadów. Część elity politycznej jest świadoma wyzwań. Na łamach “The Washington Post” Malik Amin Aslam, minister ds. zmiany klimatu, przyznał, że Pakistan jest bardzo wrażliwy na katastrofy związane z globalnym ociepleniem. 

Wedle ministerstwa efektywną, szybką i stosunkowo tanią metodą jest sadzenie drzew. W ramach tej polityki sadzi się ponad 20 gatunków, w tym eukaliptusy, sosny, miodlę indyjską i cedry himalajskie. W praktyce niektóre drzewa sadzone są wedle centralnego planu (ok. 40%), a druga część opiera się na wspieraniu odrodzenia drzewostanu. W tym ostatnim przypadku pierwszorzędną rolę odgrywają społeczności lokalne, które mają za zadanie pilnować i chronić lasy. Zaangażowanie społeczności lokalnych w projekt jest kluczowe dla jego trwałości. Inicjatywa daje też bardzo cenne miejsca pracy.

Niestety wartościowe inicjatywy spotykają się też z wyzwaniami. Poważnym problemem jest działalność zorganizowanych grup przestępczych, które karczują lasy. Incydenty te doprowadziły nawet do śmierci członków społeczności lokalnych chroniących lasy. Wedle danych z ministerstwa ds. zmian klimatu życie w związku z działalnością mafii drzewnej straciło między 2016 a 2018 r. 11 osób. Oficjalnie projekt ma zakończyć się w 2023 r. i wtedy zostanie podsumowany.

Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma

 

×
  • Pakistan

    Przelicz walutę
  • rupia (PKR)

  • 0,021 złoty (PLN)

    0,004 EUR, 0,005 USD

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miliardy drzew: Pakistan stara się zapobiec skutkom zmian klimatu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.236.192.4
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!