Nastroje w strefie euro są najlepsze od 2001 roku?

Nastroje w strefie euro są najlepsze od 2001 roku?
Z punktu widzenia pracowników ważne są plany dotyczące zatrudnienia, które ma rosnąć we wszystkich sektorach gospodarki w strefie euro. Fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/PSZ
  • Dodano: 30-10-2017 12:31

Coraz lepsze nastroje są w gospodarce strefy euro. Opracowywany przez Komisję Europejską wskaźnik koniunktury ESI (Economic Sentiment Indicator) znalazł się w październiku na najwyższym poziomie od 16 lat. Optymizm napędza sytuacja w przemyśle i handlu.

  • Trend wzrostowy trwa od jesieni zeszłego roku.
  • ESI wzrósł bardzo mocno w Niemczech.
  • Wskaźnik dla całej Unii jest nieco wyższy niż dla strefy euro.

Unijny wskaźnik nastrojów ekonomicznych pokazuje nastawienie do tego, co dzieje się realnej gospodarce. Podczas kryzysu ESI spada, a gdy jest koniunktura - rośnie. Opublikowane w poniedziałek przez Dyrekcję Generalną ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej dane potwierdzają wcześniejsze odczyty dotyczące PKB. Sytuacja ekonomiczna w strefie euro i całej UE jest dobra i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze lepsza.

Wskaźnik nastrojów w gospodarce ESI składa się ze wskazania dla przemysłu (40 proc.), usług (30 proc.), konsumentów (20 proc.), budownictwa i handlu detalicznego (po 5 proc.). Poziom 100 pkt. odpowiada długoterminowej średniej ESI (od 1990 r.).

W październiku ESI dla strefy euro wyniósł 114 (wzrost o 0,9 punktu w porównaniu do poprzedniego miesiąca). Ostatnio na tak wysokim poziomie był w październiku 2000 roku. Nieco mniej spektakularna różnica odnosi się do całej UE, która nie przeszła tak głębokiego kryzysu po 2007 r. (m.in. dzięki relatywnie dobrym wynikom polskiej gospodarki). Dla UE w październiku tego roku ESI wyniósł 114,2 (wzrost o 1,1 punktu w porównaniu do września). To najwyższa wartość od czerwca 2007 r.

Trend wzrostowy trwa od jesieni zeszłego roku. Analitycy KE wskazują, że poprawa nastrojów w strefie euro wynika z wyraźnego wzrostu pewności co do sytuacji w przemyśle, handlu detalicznym i sektorach budowlanych, w mniejszym stopniu od wzrostu pewności w sektorze usług. Praktycznie nie zmieniło się natomiast nastawienie konsumentów.

Wśród największych gospodarek strefy euro ESI wzrósł bardzo mocno w Niemczech (+2.1 punktu) w mniejszym stopniu we Włoszech (+1,0); w Hiszpanii (+0.3) i Holandii (+0.1) zmiana była niewielka, natomiast we Francji odnotowano spadek (-1.6). W Przypadku Polski ESI nie zmienił się - jego wartość wynosi obecnie 105,4.

Cały czas silny wzrost pewności perspektyw jest obecny w przemyśle (wzrost 1,2). Pozytywny trend w tym dziale gospodarki eurolandu rozpoczął się we wrześniu 2016 r. Wynika on z lepszych szacunków menedżerów co do poziomu zamówień i zapasów gotowych produktów. Oczekiwania produkcyjne nieco się pogorszyły.

Pozytywny nastrój panuje również wśród zarządzających w usługach (wzrost ESI o 0,8 punktu), którzy nie tylko dobrze oceniają przeszły, ale i oczekiwany popyt. Trzeci miesiąc z rzędu następuje niewielka poprawa nastroju jeśli chodzi o konsumentów (+0,2) - ten wskaźnik jest na historycznie wysokim poziomie.

Z punktu widzenia pracowników ważne są plany dotyczące zatrudnienia, które ma rosnąć we wszystkich sektorach gospodarki w strefie euro. Szczególnie dobrze sytuacja postrzegana jest w przemyśle i budownictwie; wciąż dobrze, ale nieco gorzej w usługach i handlu detalicznym.

Nieco wyższy wzrost ESI dla całej UE (+1,1) niż dla strefy euro (+0,9) wynika m.in. z oceny sytuacji w największej gospodarce poza obszarem wspólnej waluty, Wielkiej Brytanii. Wskaźnik nastrojów poprawił się tam w październiku o 1,5 punktu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nastroje w strefie euro są najlepsze od 2001 roku?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.228.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!