PARTNERZY PORTALU

Oto 10 największych firm, które wycofały się z Rosji

Oto 10 największych firm, które wycofały się z Rosji
Nastąpił masowy eksodus z Rosji firm, od producentów samochodów, poprzez podmioty z branży rozrywkowej, aż po koncerny z sektora ropy i gazu Fot. PAP

Inwazja na Ukrainę doprowadziła do szeregu sankcji nakładanych na Rosję. Niektóre z największych światowych koncernów i korporacji, jak Apple, Shell, Volkswagen czy Disney, ogłosiły, że nie będą już prowadzić z Rosją interesów. Firma Markets Insider prezentuje listę 10 największych firm, które całkowicie zrezygnowały z inwestycji i zawiesiły współpracę z Rosją.

 • W wyniku sankcji rosyjskie banki zostały odcięte od międzynarodowego systemu płatności SWIFT, a bank centralny Rosji nie ma dostępu do swoich walut obcych o wartości 630 mld dol.
 • Przejmowane są aktywa prominentnych oligarchów, a akcje największych spółek w Rosji zostały wycofane z głównych indeksów giełdowych.
 • Nastąpił masowy eksodus z Rosji firm, od producentów samochodów, poprzez podmioty z branży rozrywkowej, aż po koncerny z sektora ropy i gazu.
W wyniku sankcji rosyjskie banki zostały odcięte od międzynarodowego systemu płatności SWIFT, a bank centralny Rosji nie ma dostępu do swoich walut obcych o wartości 630 mld dol. Przejmowane są aktywa prominentnych oligarchów, a akcje największych spółek w Rosji zostały wycofane z głównych indeksów giełdowych.

Niektóre z największych światowych spółek zawiesiły swoją działalność w Rosji. Nastąpił masowy eksodus z tego kraju firm, od producentów samochodów, poprzez podmioty z branży rozrywkowej, aż po koncerny z sektora ropy i gazu.

Poniżej przedstawiamy dziesięć największych firm, które - według Markets Insider - całkowicie zrezygnowały z inwestycji i zawiesiły współpracę z Rosją.

Apple

Najcenniejsza na świecie firma pod względem wartości rynkowej (2,7 bln dol.) przestała sprzedawać swoje produkty w Rosji. Nie działa system płatności mobilnych Apple Pay, wyłączona została usługa map internetowych Apple Maps na Ukrainie - dla bezpieczeństwa obywateli tego kraju.
Apple potępił inwazję i poinformował, że cały eksport produktów tej firmy do rosyjskich kanałów sprzedaży został wstrzymany.

BP

Firmy energetyczne, które były najważniejszymi rosyjskimi inwestorami, zrywają więzi z Rosją - trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie.

Pierwszą dużą firmą energetyczną, która ogłosiła swój eksodus z Rosji, był największy zagraniczny inwestor w tym kraju, koncern BP - o kapitalizacji rynkowej wynoszącej 96,1 mld dol.  W ciągu kilku dni po inwazji  przedsiębiorstwo naftowe ogłosiło zakończenie 30-letniej współpracy z rosyjską, kontrolowaną przez państwo firmą Rosnieft - wycofuje się ze swojego 20-proc. udziału w kapitale. Posunięcie to wiąże się z kosztem ok. 25 mld dol. i zmniejszeniem globalnej produkcji ropy i gazu brytyjskiego giganta o jedną trzecią.

- BP działa w Rosji od ponad 30 lat, współpracując ze znakomitymi rosyjskimi kolegami. Agresja wojskowa Rosji na Ukrainę zmienia wszystko - poinformował prezes BP Helge Lund.

Shell

Kilka godzin po decyzji BP w jego ślady poszedł Shell zapowiadając, że zrezygnuje ze wspólnych przedsięwzięć z rosyjskim państwowym koncernem energetycznym Gazprom i podmiotami z nim powiązanymi, w tym z 27,5 proc. udziałów w Sachalin-II, spółce działającej w segmencie skroplonego gazu ziemnego, a także z 50 proc. udziałów w Salym Petroleum Development i przedsięwzięciu energetycznym Gydan. Koncern wycofa się także z praktycznie nieistniejącego już projektu gazociągu Nord Stream 2.

 

×
 • Rosja

  Przelicz walutę
 • rubel (RUB)

 • 0,076 złoty (PLN)

  0,016 EUR, 0,017 USD

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Oto 10 największych firm, które wycofały się z Rosji

 • stary_dziad 2022-03-09 07:31:35
  Jak to mówią: "krzyż na drogę".
 • Taras 2022-03-08 13:22:48
  Raczej piętnujcie te firmy, które się z Rosji nie wycofały BASF, Danone ...
  • Trex 2022-03-08 15:04:24
   Ma Donald. Tutaj zwykłe kacapy dopiero byłyby zszokowane. иди на хуй
   • james bond 2022-03-08 18:36:03
    wychodzi.. Ale pozostaną jakiś czas franczyzowe obiekty

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.4.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!