620 mln Afrykańczyków nie ma dostępu do elektryczności. Tymczasem ONZ ogłosiło, że dostęp do prądu dla wszystkich mieszkańców Ziemi będzie możliwy do 2030 roku. Światowe marki już elektryfikują Afrykę. Polskie firmy, jak Asseco Poland, też biorą udział w tym przedsięwzięciu. Polska Agencja Inwestycji i Handlu ogłosi wkrótce „Overview of the Energy Sector in Kenya”. Znamy jego szczegóły.
- Kenia ma potencjał energetyczny szacowany na 10 000 MWe.
- Rząd szuka partnerów do inwestycji w sektorze.
- Polskie firmy już wspierają modernizację afrykańskiej energetyki.
„Overview of the Energy Sector in Kenya” jest zbieżny z deklaracjami Ibrahima M. Mohameda, szefa nowo powołanego Ministerstwa Górnictwa w tym kraju. Podczas ostatniego, Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zadeklarował, że w jego państwie istnieją możliwości dla przemysłu górniczego, bo są duże zasoby surowców, które firmy górnicze mogłyby eksploatować. Dodał, że ta gałąź przemysłu została w jego kraju uznana za priorytetową. Liczy, że polskie firmy górnicze będą eksploatować w Kenii złoża węgla. Czytaj relację
W grę wchodzi kilkakrotne powiększenie mocy zainstalowanej
Przegląd przygotowany przez PAIH podaje, że Kenia ma potencjał energetyczny szacowany na 10 000 MW. Główną firmą produkującą energię elektryczną jest Kenya Electricity Generating Company Limited (KenGen) o mocy 1617 MW.
Rząd Kenii wyznaczył priorytet zwiększenia mocy energetycznej w „Wizji 2030.” Promuje projekty energii odnawialnej, takie jak rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej na skalę komercyjną poprzez politykę taryf gwarantowanych - w celu przyciągnięcia prywatnych inwestycji. Polityka zapewnia stałą taryfę dla energii elektrycznej wytwarzanej w trybie sieciowym.
Miks energetyczny kraju oparty jest o: biomasę, ropę naftową i energię elektryczną (odpowiednio 69 proc, 22 i 9 całkowitego zużycia energii). Biomasa jako węgiel drzewny jest wykorzystywana na obszarach wiejskich. Szacuje się, że 83 proc. populacji korzysta głównie z biomasy. Energia elektryczna pochodzi z energii geotermalnej (47 proc. zużycia), energii wodnej (39 proc.), energii cieplnej (13 proc.) i wiatru (0,4 proc). Obecnie zainstalowana moc elektryczna elektrowni Kenii szacowana jest na 2,4 GW (w Polsce około 40 GW, sam otwarty we wtorek blok w elektrowni Kozienic ma moc 1,075 GW).
Zużycie energii elektrycznej osiągnęło poziom 6581 GWh w sezonie 2012/13, zwiększając się o 73 proc. w stosunku do roku 2007/8. Duże i średnie firmy są największymi konsumentami, zużywają dwa razy więcej energii niż konsumenci krajowi. Obecny model taryfowy faworyzuje duże firmy przy porównaniu z małymi i gospodarstwami domowymi.
Vimal Shah, kenijski multimilioner z branży spożywczej i kosmetycznej, mówił na Forum Biznesowym UE-Afryka, że państwa afrykańskie nie będą czekać w nieskończoność na kogoś z Europy, aby rozwiązać problem energetyczny. Mogą się spotkać z kimś z Indii, Chin czy Brazylii.
„Overview of the Energy Sector in Kenya” to potwierdza. Kenia podpisała porozumienie w sprawie energii jądrowej z Chinami, które umożliwi krajowi zdobycie wiedzy specjalistycznej poprzez szkolenie i rozwój umiejętności oraz wsparcie techniczne w obszarach takich jak wybór lokalizacji dla elektrowni jądrowych i wykonalność studia.