Parlament Ukrainy przyjął w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu dymisję premiera Ołeksija Honczaruka, co oznacza dymisję całego gabinetu. W późniejszym głosowaniu na stanowisko szefa rządu zaaprobowano kandydaturę Denysa Szmyhala, wysuniętą przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
- Denys Szmyhal oświadczył z parlamentarnej trybuny, że "są wyzwania, rozwiązaniem których trzeba zająć się natychmiast".
- Wskazał, że "nie można dopuścić do kryzysu gospodarczego i budżetowego". Dodał też, że budżet państwa na bieżący rok musi być znowelizowany w stronę zwiększenia wynagrodzeń i emerytur dla "prostych Ukraińców".
- Zapowiedział również, że jego rząd będzie kontynuować prace na rzecz zakończenia wojny w Donbasie na wschodzie kraju i zwrotu zaanektowanego przez Rosję Krymu.
Za kandydaturą Szmyhala opowiedziało się 291 deputowanych, przeciw - 59. "Ukraińcom potrzebny jest rząd, który dokona niemożliwego" - powiedział prezydent Zełenski przed głosowaniem.
Szmyhal oświadczył z parlamentarnej trybuny, że "są wyzwania, rozwiązaniem których trzeba zająć się natychmiast". Wskazał, że "nie można dopuścić do kryzysu gospodarczego i budżetowego". Dodał też, że budżet państwa na bieżący rok musi być znowelizowany w stronę zwiększenia wynagrodzeń i emerytur dla "prostych Ukraińców". Zapewnił, że opowiada się za zmniejszeniem wynagrodzeń dla ministrów i członków rad nadzorczych przedsiębiorstw państwowych.
Zapowiedział również, że jego rząd będzie kontynuować prace na rzecz zakończenia wojny w Donbasie na wschodzie kraju i zwrotu zaanektowanego przez Rosję Krymu.
Pochodzący ze Lwowa i znający język polski 44-letni Szmyhal na początku lutego objął funkcję wicepremiera i ministra rozwoju gromad (odpowiednik gmin) i terytoriów Ukrainy. W przeszłości był m.in. przewodniczącym Iwano-frankowskiej Obwodowej Administracji Państwowej i pracował w biznesie, m.in. był dyrektorem elektrowni w Bursztynie w obwodzie iwano-frankowskim, wchodzącej w skład holdingu należącego do oligarchy Rinata Achmetowa. W związku z tą funkcją - jak zaznacza "Ukraińska Prawda" - w mediach wiele razy określano Szmyhala jako "człowieka Achmetowa".
Szmyhal podkreśla, że zna Achmetowa tylko z telewizji. "Rinata Achmetowa widziałem tak samo jak wy, w telewizji, nigdy w życiu nie miałem sposobności z nim rozmawiać" - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Hałyckyj Korespondent".
Po zaaprobowaniu przez parlament swojej kandydatury, Szmyhal przedstawił propozycję składu nowego gabinetu, który następnie został przyjęty przez parlament. Dotychczasowy szef dyplomacji Wadym Prystajko został wicepremierem ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Zełenski zaproponował z kolei, by pełniący do tej pory tę funkcję Dmytro Kułeba został ministrem spraw zagranicznych. Prezydent również wysunął kandydaturę Andrija Tarana na stanowisko ministra obrony.
Wśród kandydatów na ministrów w gabinecie Szmyhala byli dotychczasowi szefowie resortu spraw wewnętrznych - Arsen Awakow, sprawiedliwości - Denys Maluśka - i infrastruktury - Władysław Kryklij. Wszyscy trzej zachowali te stanowiska. Również dotychczasowy wicepremier, minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow ma nadal sprawować ten urząd.
Ministrem Gabinetu Ministrów został Ołeh Nemczinow, wicepremierem i ministrem ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów - Ołeksij Reznikow, ministrem ochrony zdrowia - Illia Jemec, finansów - Ihor Umanski, polityki socjalnej - Maryna Łazebna. Szmyhal poinformował, że nie ma jeszcze kandydatów na szefów czterech resortów.