PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG ma nową umowę na dostawy gazu LNG z USA

wnp.pl (Dariusz Malinowski / Piotr Apanowicz) • 08-11-2018 08:29
PGNiG ma nową umowę na dostawy gazu LNG z USA

Jack Fusco, prezes Chenerie i Piotr Woźniak, prezes PGNiG, tuz po podpisaniu umowy

Fot. twitter.com/MinEnergii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało długoterminową umowę zakupu skroplonego gazu ziemnego od amerykańskiego koncernu Cheniere Marketing International. Od Amerykanów kupimy prawie 40 mld m3 surowca! Tym samym coraz bliższa jest wizja, w której Polska całkowicie zaprzestaje importu gazu z Rosji.

 • Realizacja umowy została podzielona na dwa etapy.
 • Kontrakt będzie obowiązywał do 2042 roku.
 • PGNiG chce po 2022 roku całkowicie zaprzestać importu gazu z Rosji.

W sumie dzięki podpisanemu kontraktowi do Polski zostanie dostarczone niemal 40 mld m3 gazu.

Umowa z Cheniere na zakup i dostawy do terminalu LNG w Świnoujściu została podzielona na dwie fazy.

W pierwszej, w latach 2019-2022, PGNiG kupi od Amerykańskiego dostawcy około 0,73 mld m3.

W drugiej w latach 2023-2042 nasza spółka kupi aż 39 mld m3 surowca. Oznacza to, że w tych latach dostawy z Cheniere będą w skali roku wynosiły około 1,95 mld m3 gazu.Kontrakt został zawarty na okres 24 lat. Dostawy będą realizowane w formule Delivery Ex-Ship (sprzedający dostarcza gaz do portu, który wyznacza odbiorca).

Czytaj także: Polska będzie rozmawiać z USA o elektrowni atomowej

W uroczystym podpisaniu umowy wziął udział prezydent Andrzeja Duda.

- To dla nas niezwykły moment, wręcz poruszający. Półtora roku temu w Warszawie rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem i pytaj mnie, czy możemy kupować od USA LNG. Powiedziałem, że chętnie, ale na rozsądnych rynkowych warunków. Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że ta rozmowa nabiera praktycznej treści - oświadczył Andrzej Duda.

Jak dodał, Polska obecnie bardzo ściśle współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa. - Cieszę się , że rozwijamy współpracę także w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. To jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie - powiedział polski prezydent.

Na uroczystości obecny był też  amerykański sekretarz ds. energii Rick Perry. - To jest mocny sygnał dla Europy w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo europejskie. To ważny dzień dla Europy - powiedział.

Czytaj także: Sekretarz energii USA odwiedzi Polskę i inne kraje regionu

Natomiast minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że wydarzenie wpisuje się w polski kierunek dywersyfikacji dostaw, bezpieczeństwa energetycznego Polski i wschodniej flanki Europy.

- Ta umowa to kolejny wkład do budowy polskiej niezależności energetycznej po wygaśnięciu obecnie obowiązujących umów. Mam nadzieję, że to nadal tylko preludium do rozwijania współpracy a przed Polską i USA jest jeszcze wiele owocnych projektów - oznajmił polski minister.

Z kolei prezes PGNiG poinformował, że wyniku negocjacji udało się uzyskać warunki lepsze o 20-30 proc. w porównaniu z tym, co jest zawarte w kontrakcie wschodnim.

- Uzgodnione warunki umowy, w tym konkurencyjna cena, są w pełni satysfakcjonujące dla PGNiG. Dzięki tej umowie będziemy dysponowali regularnymi rosnącymi dostawami LNG z USA już od 2019 roku. Udział LNG w naszym portfelu importowym stale rośnie. Prężnie rozwijający się światowy rynek gazu skroplonego pozwala nam na wybór spośród najlepszych ofert w tym segmencie - skomentował kontrakt Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG.

- PGNiG jest ważnym partnerem dla Cheniere na rosnącym europejskim rynku i cieszymy się na naszą długofalową współpracę, dzięki której zapewnimy PGNiG bezpieczne i wygodne dostawy czystego paliwa, jakim jest LNG - oznajmił Jack Fusco, prezes i dyrektor generalny Cheniere.

- Ta umowa wspiera nasze plany rozwoju Cheniere, wpisuje się w nasze działania polegające na podpisywaniu kontraktów z szeroką gamą klientów na całym świecie i wzmacnia naszą pozycję lidera w obszarze amerykańskiego LNG - dodał.

Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie.

Przed miesiącem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG LLC.

Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.

Polityka polskiego koncernu zakłada rezygnację z dostaw rosyjskiego gazu. Docelowo po 2022 roku do Polski ma napływać wyłącznie gaz z innych źródeł. Aby to było jednak możliwe, konieczne jest zabezpieczenie dostaw z innych kierunków. Oprócz katarskiego najpoważniejszym jest amerykański.

Cheniere Energy, Inc. to czołowy producent i eksporter skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Spółka jest dostawcą kompleksowych usług LNG, oferującym możliwości w zakresie pozyskiwania i transportu gazu, skraplania, czarterowania statków i dostaw LNG.

Cheniere posiada jedną z największych platform upłynniających na świecie, obejmującą działające lub będące w budowie obiekty skraplania Sabine Pass i Corpus Christi na amerykańskim wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, z przewidywanymi łącznymi nominalnymi zdolnościami produkcyjnymi wynoszącymi 36 mln ton LNG rocznie.
 • Polska

  Przelicz walutę
 • złoty (PLN)

 • 1 złoty (PLN)

  0,233 EUR, 0,264 USD
 • Stany Zjednoczone

  Przelicz walutę
 • dolar (USD)

 • 3,788 złoty (PLN)

  0,882 EUR, 1 USD

KOMENTARZE (28)

 • Martinez 2018-11-08 08:55:27
  Założenie zgoła słuszne, ale dlaczego nie rozmawiamy z Rosjanami. Mając kartę przetargową tzn. silne alternatywne źródło z USA można negocjować lepsze warunki. No tak, zapomniałem. Warto również pochwalić się niższą ceną, której w tym przypadku nie mamy. Dodatkowo jeśli od Rosjan nie kupujemy, a nie daj Boże będzie blokada morska, to skąd będziemy mieć gaz?!? Reasumując uzależniamy się od jednego rodzaju gazu z najmniej bezpieczną formą dostawy. Kupujemy drożej, więc znowu sukces. Branża nawozowa pewnie już liczy straty!!!...
  • Bioware 2018-11-08 09:08:52
   Roczne zużycie gazu w Polsce to ok. 16 mld m3 . Amerykanie mają nam dostarczyć do 2 mld m3 rocznie. Skąd weźmiemy pozostałą ilość? Ano, od tego samego dostawcy co do tej pory...
   • Bolu 2018-11-08 09:20:48
    Dokładnie, idiotyczny tytuł dla polechtania ego ignorantów.dodam tylko z polskie potrzeby będą rosnąć, na edawno zwiększyliśmy import z Gazpromu o 10% , czyli 1,6 mld, oczywiście po ciuchy bo jakże by to wyglądało propagandowo wobec złotego i droższego US gazu
   • AP 2018-11-08 09:23:13
    Na to pytanie odpowiem ci z klasą , jak będzie brakować gazu to zastąpimy go krajową biomasą.......
   • olo 2018-11-08 11:30:57
    A słyszałeś o złożach norweskich , budowie rurociągu z Danii i że mamy także krajowe wydobycie ? No cóż wiedza nie boli .
   • Bogdan 2018-11-08 15:22:04
    1 metr szescienny gazu skroplonego jest rownowazny ok 600 metrow szesciennych gazu w formie gazowej. Takze prosze nie porownywac ilosc gazu skroplonego z gazem sprerzonym (forma gazowa).
  • keram777 2018-11-08 10:17:35
   Wpis i wszystkie komentarze poniżej to, jak to Rosjanie komentują - "zombiaszcziki z Olgino" (sanatorium po Leningradem, gdyby ktoś nie wiedział) :)))
  • Olja 2018-11-08 16:57:23
   Dlatego, że każda złotówka wydana na gaz u ruskich to więcej kasy na onuce i naboje dla ichniej zbieraniny zwanej armią :)
   • Binio 2018-11-14 16:54:47
    O czym bełkot? Kto ci bido gaz za złotówki sprzeda, jak one tyle warte, na ile UE pozwoli? Po nicku sądząc, jesteś banderówą na "stypendium" Patroszenki u Lachów, więc trzymaj jadaczkę na wodzy, przybłędo.
  • Leszek 2018-11-09 08:34:45
   Rosja jest naszym wrogiem, a USA przyjacielem, więc oczywiste jest aby osłabić wroga a nie odwrotnie.
 • Grzegorz 2018-11-08 10:24:12
  Ten tytuł powinien raczej brzmieć: "Pojawiło się światełko w tunelu". Branżowe, a takie g*e dziennikarstwo....
 • Roland 2018-11-08 11:26:27
  10% rocznego zużycia zakontraktowane w postaci LNG, 20% własny gaz a co z pozostała ilością? Będziemy kupować od Niemiec z NS2 ?
  • antymonopol 2018-11-08 13:05:22
   Towarzyszu Roland a właściwie Wania albo jesteś kłamliwym ruskim propagandzistą albo użytecznym idiotą bo nawet nie umiesz czytać ze zrozumieniem.Oprócz własnego wydobycia i gazu amerykańskiego jest jeszcze gaz katarski a już niedługo będzie jeszcze z rury gaz norweski o czym już napisał olo. Więc nie siej ruskiej propagandy bo te cztery żródła gazu zupełnie wystarczą żeby zrezygnować z drogiego politycznego ruskiego gazu.
  • ferrero rochere 2018-11-09 21:09:35
   I co , nie pasuje już krajowa biomasa ? PRAlinki też mamy, komunalne odpady i szlamy
 • asd 2018-11-08 12:46:53
  pierwsze pytanie, za ile i dlaczego tak drogo. trochę nie podoba mi się, że dywersyfikacja jest upolityczniona. Jest konieczna, ale trochę przesadzona w drugą stronę. Przez tyle lat nie dało się dogadać z ruskim trolami o urynkowienie i traktowanie nas jak partnera biznesowego a nie kraj satelicki. To oni zaczęli grać gazem politycznie, z jednej strony prosili się o to. Z drugiej strony nasi rządzący, tak się wydaje, za wszelką cenę chcą im dać prztyczka w nos. A gdy coś nie wypali to i tak obywatele najbardziej dostaną po czterech literach.
 • doBulu 2018-11-08 12:48:45
  Dla tych, co martwią się skąd gaz jak odetniemy wschodni kierunek. De facto mamy zakontraktowane 4,7 mld m3/rocznie po 2022 LNG. Z tego co można przeczytać, reszta niedługo więc 7,5 mld 3/rocznie. Baltic Pipe ~8 mld m3, własne wydobycie 4 mld i jako back up dostawy z zachodu przez Mallnow/Lasów. Także spokojna, gazu aż nadto :) A troski o to, co się stanie "jak wprowadzą morską blokadę" to bajeczki o żelaznym wilku :) Popatrz na taką Japonię czy Koreę Południową, dają sobie radę. Póki co częściej słychać o przestojach na gazociągach (mniej lub bardziej kontrolowanych) niż tych morskich :) W każdym razie, good job PGNiG.
  • Wania 2018-11-08 16:53:20
   Dokładnie :) A i przy tych warunkach dostaw Arleigh Burke zatopią każdą ruską krypę, która ewentualnie próbowała by je blokować :)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.82.73.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

PARTNER SERWISU

partner serwisu

Kalkulator walutowy

 • Przelicz na:

 • Kurs z dnia:

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.