Polski eksport do Szwajcarii wzrósł blisko dziesięciokrotnie

Polski eksport do Szwajcarii wzrósł blisko dziesięciokrotnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/PSZ
 • Dodano: 21-02-2018 12:33

W ostatnim dwudziestoleciu eksport z Polski do Szwajcarii wzrósł ponad dziewięciokrotnie - wskazuje raport opracowany przez Deloitte i Polsko-Szwajcarską Izbę Gospodarczą. W tym czasie bezpośrednie inwestycje szwajcarskie w Polsce osiągnęły wartość około 17,5 mld zł.

 • Szwajcarzy posiadają duży zasób kapitału i poszukują atrakcyjnych stóp zwrotu.
 • Z kolei Polska od wielu lat cierpi na niedobór kapitału.
 • Polska dysponuje za to dużymi rezerwami do podnoszenia innowacyjności i produktywności.

Jak czytamy w opublikowanym w środę raporcie firmy doradczej Deloitte przygotowanym razem z Polsko-Szwajcarską Izbą Gospodarczą, współpraca gospodarcza między Polską i Szwajcarią rozwija się dynamicznie, zwłaszcza w sferze handlu i inwestycji.

W raporcie "Współpraca, wzrost, innowacje. 20 lat inwestycji szwajcarskich w Polsce" podkreślono, że Polska gospodarka od ponad 25 lat rozwija się bardzo dynamicznie, rosnąc szybciej niż gospodarki krajów Europy Zachodniej. Przeciętna dynamika PKB na osobę według parytetu siły nabywczej w Polsce wynosi 6 proc. i jest wyższa niż w Szwajcarii (2,9 proc.), a także od średniej dynamiki wzrostu krajów Unii Europejskiej (4,2 proc.).

"Istotnym atutem Polski jest duży rynek wewnętrzny, a także wykwalifikowani pracownicy" - zwrócono uwagę.

W ostatnich 20 latach eksport Polski do Szwajcarii wzrósł ponad dziewięciokrotnie (wyniósł 1,93 mld dol.), a w tym samym czasie szwajcarski eksport do Polski zwiększył się niemal trzykrotnie (do 1,44 mld dol.).

Helweci posiadają duży zasób kapitału i poszukują atrakcyjnych stóp zwrotu. Z drugiej strony zapotrzebowanie na kapitał w Polsce wynika z jego niskiej dostępności i potrzeb rozwojowych. Dwustronnej wymianie gospodarczej sprzyja też dobrze rozwinięta baza przemysłowa w obu krajach, wysoki poziom kapitału ludzkiego oraz położenie geograficzne.

Czytaj także: Polski eksport bije rekordy. To już ponad 200 mld euro

W raporcie czytamy, że szwajcarskie inwestycje bezpośrednie w Polsce osiągnęły ok. 17,5 mld zł (według danych z 2015 roku). Wśród gospodarek spoza Unii Europejskiej pod względem ulokowanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce, kraj Helwetów zajmuje drugie miejsce po USA (77,3 mld zł). Najwięcej BIZ w Polsce ulokowały Niemcy (135,9 mld zł).

W szwajcarskich firmach działających w naszym kraju pracuje ponad 35 tys. osób. Polskie oddziały tych firm coraz częściej odpowiadają też za rozwój innowacyjnych technologii oraz rozwiązań.

"Szwajcarskie firmy pozytywnie oddziałują na polską gospodarkę poprzez rozwój sieci firm kooperujących, zatrudnianie oraz szkolenie specjalistów i menedżerów, a także dostarczanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i biznesowych" - przekonuje prezes Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej Marek Szymański.

Szwajcarskie przedsiębiorstwa ulokowane w Polsce działają przede wszystkim w gałęziach takich jak: farmacja, telekomunikacja czy energetyka. Helweckie firmy upatrują też swojej szansy w rozwijającej się w Polsce biomedycynie. Współpracują one też z polskimi ośrodkami medycznymi i naukowymi, m.in. w ramach coraz powszechniejszych partnerstw publiczno-prywatnych.

Czytaj również: Konstytucja Biznesu powstrzyma odpływ firm z Polski?

W raporcie czytamy, że choć poziom nakładów na badania i rozwój w relacji do PKB w Polsce nadal jest niższy od wartości charakteryzujących najbardziej innowacyjne gospodarki świata, to nasz kraj ma znaczny potencjał innowacyjny.

"Polska ma duże rezerwy do podnoszenia innowacyjności i produktywności, między innymi poprzez zwiększanie natężenia konkurencji czy poprawę jakości szkolnictwa, w tym szczególnie zawodowego i edukacji wyższej. Skutecznym sposobem na wzrost innowacyjności może być także przyciąganie zagranicznych inwestycji i wdrażanie gotowych rozwiązań technologicznych czy biznesowych, które będą wspierać organiczny rozwój lokalnych firm" - oceniła Julia Patorska z Deloitte.

Szwajcarscy inwestorzy jako główne zalety Polski wymieniają m.in. duży, chłonny rynek wewnętrzny, położenie geograficzne i dobrą infrastrukturę, co pozwala na znalezienie rynku zbytu nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Minusem - są najczęściej trudności z rekrutacją pracowników, zwłaszcza produkcyjnych. Helweci narzekają też na powolność procesu administracyjnego oraz na plany zagospodarowania przestrzennego, które różnią się w zależności od lokalizacji.

Raport wskazał, że szwajcarskie firmy w Polsce zaczynają poszukiwać bardziej zaawansowanych procesów tworzących wartość dodaną, opartych na wiedzy, które mogłyby zostać przenoszone do Polski.

"Powodem są bardzo dobrze wykształceni pracownicy, często z doświadczeniem zagranicznym. Z naszego badania wynika, że szwajcarscy inwestorzy cenią w Polakach etos pracy, pracowitość, zaangażowanie i umiejętność identyfikacji z celami firmy. Choć koszty pracy w Polsce rosną, inwestorzy nadal znajdują tu połączenie dobrej ceny z jakością i z terminowością. Podkreślają również otwartość polskich konsumentów na innowacje produktowe" - wyjaśnia Patorska.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

 • Szwajcaria

  Przelicz walutę
 • frank (CHF)

 • 4,614 złoty (PLN)

  1,032 EUR, 1,111 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski eksport do Szwajcarii wzrósł blisko dziesięciokrotnie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.164.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!